panele podłogowe w domu

Jaki rodzaj paneli podłogowych wybrać?

5/5 - (2 ocen)

Jakie panele podłogowe wybrać?

Panele to obecnie bardzo popularny rodzaj okładziny podłogowej. Są wygodne, trwałe, estetyczne i proste w montażu. Zróżnicowanie barw i wzorów sprawia, że z łatwością można je dopasować do każdego wystroju mieszkania. Sprawdź, czym się kierować przy wyborze paneli!

Rodzaje paneli podłogowych i ich najważniejsze cechy

Panele podłogowe mogą być wykonane z różnych materiałów. 3 główne rodzaje to panele laminowane, drewniane i winylowe. Warto poznać ich najważniejsze cechy.

Estetyczne i niedrogie panele laminowane

Panele laminowane wykonane są z kilku warstw materiałów sztucznych, żywicy melaminowej i dekoracyjnej folii, czyli laminatu. Są one kompatybilne z ogrzewaniem podłogowym. Do ich najważniejszych wad należy wrażliwość na kontakt z wodą. Panele laminowane nie są odporne na intensywne użytkowanie, a w przypadku uszkodzeń dość trudno naprawić podłogę.

Panele drewniane – klasyczne i wymagające

Panele wykonane z cienkich kawałków drewna należą do luksusowych okładzin podłogowych. Mogą być konserwowane za pomocą lakieru, oleju lub wosku. Prezentują się elegancko i są bardzo estetyczne. Z drugiej strony wymagają starannej pielęgnacji odpowiednimi środkami. Nie są też odporne na działanie wilgoci. Co ważne, nie można ich stosować przy ogrzewaniu podłogowym.

Panele winylowe – ich najważniejsze zalety i rodzaje

Dużym zainteresowaniem cieszy się trzeci typ paneli. Pracują z ogrzewaniem podłogowym, a gotowa powierzchnia jest elastyczna i miła w dotyku. Dlatego tworzą w domu przytulny klimat. Są odporne na wilgoć, dobrze izolują dźwięki, a także łatwo jest je wymienić. Wśród nich można wyróżnić:

Poszczególne rodzaje paneli winylowych charakteryzują się odmiennym sposobem montażu. Niektóre z nich wymagają dodatkowego przygotowania podłoża, dlatego nie mogą być kładzione na istniejącej podłodze. Warto dowiedzieć się więcej na ten temat, zanim zdecydujesz się na określony model.

Zalety i sposób montażu paneli klejonych

Panele winylowe klejone występują w wielu wzorach i barwach – imitacja drewna, kamienia naturalnego i betonu w odcieniach ciepłych i chłodnych może być idealnym dopełnieniem wystroju domu. Z uwagi na dużą wytrzymałość często spotyka się je także we wnętrzach niemieszkalnych, które są narażone na intensywny ruch. Taka podłoga przez długi czas wygląda estetycznie. Do najważniejszych zalet paneli podłogowych winylowych należy ich trwałość, łatwość konserwacji i możliwość naprawy.

Przed rozpoczęciem montażu trzeba wyrównać i ustabilizować posadzkę, a także bardzo dokładnie ją oczyścić i osuszyć. Klej, którego używa się do przymocowania paneli działa wzmacniająco i stabilizująco na podłogę.

Podłoga pływająca, czyli panele bezklejowe – jak je montować?

Do montażu paneli bezklejowych nie używa się kleju. Dzięki temu można umieścić taką podłogę na istniejącej twardej posadzce bez konieczności jej wcześniejszego przygotowywania. Efekt pływającej posadzki pozwala lepiej zaizolować strop od dźwięków. Montaż paneli bezklejowych jest prosty i szybki. Wystarczy położyć na istniejącej posadzce specjalny podkład, który zapobiega ślizganiu się elementów. W ten sposób można uniknąć ryzyka pobrudzenia powierzchnia paneli klejem montażowym.

Jak kłaść panele Click system?

Najprostszym sposobem montażu jest system Click. W ten sposób można instalować kolejne panele, łącząc je ze sobą przy użyciu specjalnych zamków. Wystarczy przyłożyć panele równolegle do siebie, lekko wsunąć i docisnąć, aż usłyszysz charakterystyczny dźwięk. Sztywny rdzeń ułatwia zadanie i umożliwia montaż na nierównej powierzchni. Dzięki temu można bez przeszkód montować panele Click system na istniejącej podłodze z płytek ceramicznych lub drewna. Bez trudu także wymienisz uszkodzony panel – łatwo i błyskawicznie.

Panele na podłodze to sposób na szybkie pokrycie powierzchni. Duży wybór wzorów i kolorów, a także prosty montaż to ogromne zalety paneli winylowych klejonych, bezklejowych i paneli na klik. Wybierz panele i odmień wygląd swojego domu – zapewnij sobie komfort i wygodę oraz wyjątkowy element wystroju.

Zobacz inne artykuły

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *