ocieplone poddasze

Izolacja dachu – jak zrobić to dobrze? Poradnik

5/5 - (1 ocen)

Jak zaizolować dach?

Stworzenie stabilnej, wytrzymałej i odpowiednio zaizolowanej konstrukcji dachu wymaga nie tylko doświadczenia, ale i zastosowania najlepszych na rynku materiałów budowlanych. Chcesz dowiedzieć się, jakie folie na dach warto kupić i jak pokryć konstrukcję dachu, by zabezpieczyć jego powierzchnię przed oddziaływaniem wody i wilgoci? Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje na ten temat.

Na rynku dostępnych jest wiele materiałów budowlanych, które nadają się do wykorzystania
na etapie budowania poszycia dachowego na nieruchomościach mieszkalnych. Nowoczesna folia dachowa to obecnie podstawa, aby stworzyć warstwę ociepleniową  dachu i mieć pewność, że wykonana konstrukcja wytrzyma wiele lat użytkowania.

Folia dachowa – jaką należy zastosować na dachu?

Folie dachowe, które są proponowane przez renomowanych producentów materiałów wykończeniowych na dach, występują w dwóch podstawowych rodzajach. W ofercie firmy Blachotrapez.eu znajdziesz m.in.:

  • Folię paroizolacyjną – pozwala na zaizolowanie dachu poprzez zastosowanie wewnętrznej warstwy folii, która nie dopuszcza pary wodnej do materiału ociepleniowego. Dzięki temu ryzyko pojawienia się grzybów lub pleśni jest znacznie mniejsze.
  • Folię wstępnego krycia – można powiedzieć, że to swego rodzaju warstwa zapobiegająca oddziaływaniu czynników zewnętrznych na konstrukcję dachu
    i warstwę izolacyjną. Zastosowanie tej folii zabezpiecza materiał ociepleniowy przed deszczem i śniegiem, a także chroni całą konstrukcję przed wiatrem.

W jaki sposób wybrać folię dachową?

Zanim zdecydujesz się na wybór konkretnej folii na dach, koniecznie weź pod uwagę kilka podstawowych parametrów technicznych. Tylko w ten sposób będziesz w stanie wybrać materiał, który pozwoli ci na odpowiednie zabezpieczenie konstrukcji dachowej oraz utrzymanie odpowiednich warunków cieplnych w nieruchomości, szczególnie na poddaszu. Najistotniejsze parametry wpływające na opłacalność zakupu folii izolacyjnych to: odporność na uszkodzenia, gramatura, poziom przepuszczalności pary wodnej oraz zakres temperatur, w jakich można stosować folię.

Ocieplenie poddasza – to nie tylko izolacja!

Specjaliści wskazują na różne metody ocieplenia poddasza, które pozwalają na poprawę komfortu użytkowania nieruchomości. Oczywiście w pierwszej kolejności należy ułożyć warstwę folii paroprzepuszczalnej na wewnętrznej warstwie poszycia dachowego.
Po ułożeniu warstwy folii izolacyjnej następują prace ociepleniowe. W tym przypadku kluczowe będzie ułożenie wełny mineralnej, która stanowi podstawę do skutecznego ocieplenia poddasza.

 

Po ułożeniu 1 lub 2 warstw wełny mineralnej konieczne będzie położenie warstwy folii paroszczelnej, która dodatkowo zabezpieczy powierzchnię poddasza przed przenikaniem wilgoci do wnętrza pomieszczeń, a także do struktur wełny izolacyjnej. Finalnie wystarczy zamontować płyty G-K na powierzchni dachu i zrealizować prace wykończeniowe. W kwestii podsumowania – można powiedzieć, że folie dachowe okazują się niezbędne do stworzenia bezpiecznej i funkcjonalnej konstrukcji dachu.

Zobacz inne artykuły

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *