drewno suche strugane

Do czego nadaje się drewno suche strugane?

Proszę dodaj 5 gwiazdek

Drewno suche strugane – co to jest?

Drewno niezmiennie pozostaje jednym z najpopularniejszych materiałów konstrukcyjnych. Odpowiednia obróbka zapewnia drewnianym materiałom budowlanym bardzo dobre parametry, do tego drewno zawsze dobrze wygląda i pasuje do każdego stylu architektonicznego. Czym wyróżnia się tarcica sucha strugana?

Jak powstaje drewno suche strugane?

Zanim tarcica trafi do użytku, musi przejść proces suszenia, tak aby osiągnąć pożądane parametry. Suszenie można przeprowadzić naturalnie, na wolnym powietrzu – tarcica jest układana w specjalny sposób i zabezpieczana przekładkami. Naturalne suszenie jest czasochłonne, trzeba też dobrze zabezpieczyć drewno przed opadami i innymi niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi, dlatego coraz częściej stosuje się sztuczne suszenie – drewno zostaje umieszczone w zamkniętej komorze, gdzie panuje podwyższona temperatura, co znacząco skraca cały proces, ale nie wpływa negatywnie na jakość końcowego produktu.

Suszenie zabezpiecza drewno przed szkodnikami, bo wskutek tego zabiegu usunięte zostają wszystkie substancje odżywcze, które mogłyby przyciągnąć owady i stworzyć warunki do rozwoju grzybów. Drewno dostępne na Siekierki.com.pl jest suszone poniżej 20 procent wilgotności, a kiedy proces suszenia dobiegnie końca, każdy element zostaje ostrugany, tak by uzyskać gładką, bezpieczną powierzchnię.

Do czego można wykorzystać struganą tarcicę?

Tak przygotowane drewno jest bardzo wszechstronnym materiałem budowlanym. Można go używać zarówno wewnątrz budynku, jak i na zewnątrz, na przykład do budowy tarasu, altany, pergoli, ogrodzenia, ławki, huśtawki ogrodowej – właśnie ze względu na swoją gładką, ostruganą powierzchnię, jest to drewno wykazujące znacznie większą odporność na działanie szkodników oraz grzybów. Ostrugane suche drewno jest także bezpieczne pod względem zagrożenia pożarowego, bo wolniej zajmuje się ogniem.

Drewno strugane jest często pozyskiwane z gatunków drzew iglastych, jak modrzew, sosna czy świerk. Dzięki swojej obróbce ma lepsze właściwości niż drewno, które nie zostało osuszone i ostrugane. W sprzedaży można dostać drewno w bardzo różnych rozmiarach, można też zamówić elementy o nietypowych przekrojach – jego przygotowanie zajmuje zwykle około 6-8 tygodni.

Zobacz inne artykuły

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *