badanie szczelnosci instalacji wodnej

Na czym polega lokalizacja wycieków wody?

Badanie szczelności instalacji wodnej

Mokre ściany, zawilgocona łazienka, zalane mieszkanie sąsiada – to częste skutki pojawienia się wycieków wody. Wiele z nich jest zupełnie niewidocznych na pierwszy rzut oka. Wyciek nie musi bowiem pochodzić z niesprawnej pralki, zmywarki lub toalety. Jego miejsce może kryć się w ścianie lub w innej niewidocznej przestrzeni. Jak przebiega lokalizacja wycieków wody w takich przypadkach?

Kiedy powinno się wykonać badanie szczelności instalacji wodnej?

Instalacja wodna powinna być badana pod kątem szczelności co najmniej kilka razy. Pierwszy pomiar powinno się wykonać przed rozpoczęciem użytkowania instalacji. Po połączeniu wszystkich rur ze sprzętami powinno się odkręcić wodę i sprawdzić, czy wszystkie połączenia są szczelne. Ważne jest przyjrzenie się okolicom kolan, które są najbardziej narażone na przeciekanie.

Szczelność instalacji wodnej i kanalizacyjnej zaleca się sprawdzać raz na kilka lat, nawet gdy nie zauważa się żadnych oznak przeciekania. Dzięki temu w razie niewielkich wycieków szybko zabezpieczy się ich miejsce, co pozwoli uniknąć poważnych awarii. Lokalizacja wycieków wody jest konieczna, jeżeli na ścianach, podłogach lub w mieszkaniu sąsiadów pojawią się ślady zalania.

 

Jak szuka się wycieków wody?

Lokalizowanie wycieków wody w mieszkaniach w miarę możliwości jest wykonywane metodami bezinwacyjnmi. Dzięki nim wyszukuje się główne miejsca przecieku, by dokonać w nich dokładniejszej inspekcji. W razie potrzeby fachowcy od razu przechodzą do inwazyjnych sposobów wyszukiwania nieszczelności, by jak najszybciej przejść do ich naprawy. Dotyczy to głównie dużych wycieków, które przyczyniają się do szybkiego powstawania widocznych szkód.

Do wyszukiwania nieszczelności w instalacji wodnej wykorzystuje się między innymi metodę akustyczną. Zamiast niej fachowcy mogą wybrać pomiar wilgotności powietrza lub użyć gazu, który ulatnia się przez miejsca przecieku. Dzięki każdej z tych metod błyskawicznie odkrywa się wycieki ukryte w ścianach, podłogach i innych trudno dostępnych przestrzeniach.

Wycieki wody są lokalizowane zarówno w ramach samodzielnej usługi, jak i jako jeden z kroków kompleksowego remontu. W drugim przypadku przecieki są naprawiane, a następnie fachowcy osuszają ściany i inne zalane miejsca. Dodatkowo usuwają grzyby i pleśń. Dzięki temu mieszkanie jest gotowe do wykończenia. Ściany można malować i tapetować, a podłogi pokryć panelami lub wykładziną bez ryzyka, że na którejś powierzchni znów pojawią się ślady zalania.

Zobacz inne artykuły

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *