nowe mieszkanie od dewelopera - inwestycja

3 kwestie, które musisz wziąć pod uwagę przy zakupie nowego mieszkania

Kupujesz mieszkanie od dewelopera? Sprawdź, co sprawdzić! 

Planujesz zakup nowego mieszkania prosto od dewelopera, na nowo wybudowanym osiedlu mieszkalnym? Sprawdź, co powinno zwrócić Twoją szczególną uwagę przy finalizacji takiej transakcji.

Lokalizacja nieruchomości

Jednym z kluczowych czynników wyboru mieszkania w nowym budownictwie, jak i mieszkania z rynku wtórnego, jest rzecz jasna jego lokalizacja. Ma ona wpływ na bezpieczeństwo, komfort życia czy czas, jaki mieszkańcy będą poświęcać na codzienne dojazdy do miejsca pracy, przedszkola lub szkoły czy do sklepów i ważnych punktów infrastrukturalnych.

W zależności od indywidualnych preferencji klientów, jedni chcą mieszkać w ścisłym centrum, inni wolą na obrzeżach, za to w otoczeniu zieleni, w ciszy i spokoju. Z reguły deweloperzy trzymają swoje inwestycje z dala od centrów miast, ponieważ brakuje wolnej powierzchni do rozpoczęcia inwestycji.

Lokalizacja powinna stanowić podstawę przy wyborze mieszkania z rynku pierwotnego. W Bydgoszczy na przykład klienci mogą wybierać spośród wielu inwestycji dewelopera Red-co. Dostępne są tu inwestycje z dala od centrum, jak „Przy Śluzie IV” i „Osiedle Impresja”, jak i zlokalizowane w niewielkiej odległości od centrum, jak  Leśna 4, choć nazwa budynku mieszkalnego może być w tym przypadku myląca.

Wielkość, położenie, orientacja okien

To ważne sprawy dotyczące zarówno kupowanych mieszkań z rynku wtórnego, jak i zupełnie nowych, dopiero co wybudowanych przez dewelopera. Jeśli mieszkanie kupuje rodzina z dziećmi, warto zastanowić się, ile przestrzeni będzie potrzebne teraz i w przyszłości. Podobnie wygląda to przy zakupie mieszkania dla młodego małżeństwa, które w planach ma powiększanie rodziny. Lepiej nie dopuścić do sytuacji, gdy kupimy stanowczo zbyt małe mieszkanie, nieadekwatne do potrzeb.

Znaczenie ma także orientacja okien oraz położenie mieszkania w budynku. Jeśli mieszkanie jest na parterze czy pierwszym piętrze, nie będzie problemu z wnoszeniem zakupów czy cięższych pakunków. Przy wyższych kondygnacjach może to być kłopot, jeśli w budynku nie przewidziano windy.

Umowa z deweloperem

Wszystkie najważniejsze kwestie związane z formalnościami przy zakupie nowego mieszkania muszą znaleźć się w umowie podpisywanej z deweloperem. Dotyczy to m.in. płatności. Powinny być one dokonywane w transzach, na rachunek powierniczy dewelopera. Punkty umowy o zakup nowego mieszkania reguluje ustawa deweloperska. Umowa zakupu powinna być podpisana w formie aktu notarialnego, a kosztami strony dzielą się po połowie. Kupujący powinien sprawdzić, czy wszystkie najważniejsze sprawy dotyczące nieruchomości i samej transakcji zostały ustalone. W szczególności interesujące jest ustalenie daty ukończenia budowy, przeniesienia prawa własności czy też te o wydaniu lokalu mieszkalnego kupującemu.

[ratings]

One Response

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *