Intarsja

Intarsja to technika zdobnicza polegająca na dekorowaniu powierzchni (zazwyczaj płaskich) drewnianych mebli za pomocą drewnianych elementów, wyróżniających się kształtem i kolorem.

Uwaga! Bardzo ważne, aby nie mylić techniki intarsji z techniką markieterii. Różnica jest taka, że w intarsjowanych meblach wykorzystuje się tylko drewno do dekoracji, w markieterii można wykorzystać inne materiały jak na przykład metal.

Teoretycznie intarsjowanie może być równoznaczne z inkrustracją, jeśli wykorzystuje się zdecydowanie bardziej wartościowe, drogocenne drewno do wykonania intarsji.

Meble intarsjowane mogą być przedstawiać wzory roślinne, ale również dobrze mogą to być przedstawienia figuratywne wyglądające jak obraz.

Technika intarsji jest znana już od starożytności, przynajmniej od 2000 roku p.n.e.

Intarsja mebla

Intarsja mebla na przykładzie intarsji Boulle`a z kolekcji Wallace w Londynie. Meble Boulle wykonywał André-Charles Boulle (1642 – 1732). Ten rodzaj intarsji, nawiązuje do inkrustowania we wzory wycinane z mosiądzu (lub odwrotnie) i został nazwany na cześć, stolarza, który spopularyzował go w XVII wieku.
Zdjęcie: Shani Evenstein (שני אבנשטיין)

 

Architektura i sztuka – słownik

Lista wszystkich pojęć:

A  B  C  D  E F  G  H  I  J  K  L  M  N  O  P  R  S  T  U  W  Z