Empire

[ratings]

Termin empire odnosi się do stylu architektonicznego, ale również do nurtu w sztuce. Tzw. styl cesarstwa narodził się we Francji na początku XIX wieku i jest odmianą klasycyzmu.

Archtiektura charakteryzuje się jeszcze większą inspiracją sztuką rzymską, grecką i egipską. Szczególnie charakterystyczne są motywy egipskie jak np. lwie łapy czy sfinksy. Rozpowszechnione były też postacie aniołków, łabędzi, instrumentów, dekoracji roślinnych.

Budynki tworzone w stylu empire, charakteryzują się monumentalnością, ale mimo tego dużą ilością elementów dekoracyjnych. Jednymi z najbardziej znanych architektów tworzących w stylu cesarstwa to Charles Percier i Pierre Fontaine.

Wnętrza Luwru, Wersalu, Fontainebleau, La Madeleine w Paryżu, czy łuki triumfalne przy Place Carrousel w Paryżu to jedne z najważniejszych i najciekawszych dzieł architektonicznych w stylu empire.

Na początku XIX wieku we Francji silnie rozwijała się sztuka aranżacji wnętrz oraz meblarstwo przejawiając się w empire. Piękne meble przepełnione intarsjami, tworzone przez ebenistów to jedne z najdroższych mebli, nawet dzisiejszych czasach.

Łuk Triumfalny na Placu Carrousel w Paryżu. Architekci  Charles Percier i Pierre Fontaine.

Łuk Triumfalny na Placu Carrousel w Paryżu. Architekci Charles Percier i Pierre Fontaine.