Site icon Budynkowo.pl to niezwykły portal o miejscach, zabytkach, architekturze i nieruchomościach. Zobacz, czego nie wiesz!

Czy warto zainwestować w pompę ciepła?

pompa ciepła
Proszę dodaj 5 gwiazdek

Inwestycja w pompę ciepła

Poszukiwanie nowych źródeł pozyskiwania energii dla gospodarstw domowych staje się coraz bardziej popularne w Polsce. Jednym z takich rozwiązań jest powietrzna pompa ciepła. Prosty montaż, wysoka wydajność oraz długi czas eksploatacji sprawia, iż powietrzna pompa ciepła stanowi świetne źródła pozyskiwania energii cieplnej. Warto zatem wiedzieć czym dokładnie jest powietrzna pompa ciepła oraz jaki jest sposób jej działania.

Czym jest powietrzna pompa ciepła? 

Zgodnie z definicją powietrzne pompy ciepła jest to jedno z alternatywnych źródeł pozyskiwania energii odnawialnej. Dzięki użyciu powietrznych pomp ciepła można uzyskać ciepło będące w powietrzu i użyć go do ogrzania np. wody użytkowej w swoim gospodarstwie domowym. Powietrzne pompy ciepła cieszą się wysoką popularnością zarówno w jednorodzinnych gospodarstwach domowych jak i di ogrzewania całych bloków.

Warto również wiedzieć, iż powietrzne pompy ciepła mogą być zintegrowane z innymi instalacjami np. fotowoltaiczną czy też wentylacyjną. W ten sposób praktycznie bez emisji zanieczyszczeń można regulować temperaturę powietrza wewnątrz budynku czy też podgrzewać wodę. Takie rozwiązanie sprawia, iż powietrzne pompy ciepła mają charakter uniwersalny i jednocześnie pozwalają na spore oszczędności w kwestii ogrzewania.

Jakie są rodzaje powietrznych pomp ciepła?

Powietrzna pompa ciepła działa dzięki możliwości pobierania ciepła z powietrza znajdującego się na zewnątrz budynku przy jednoczesnym odebraniu energii cieplnej oraz transport do wewnętrznego systemu grzewczego. Warto zdawać sobie sprawę, iż na polskim rynku ostępne są dwa modele powietrznych pomp ciepła, których główną różnicą jest wewnętrzna budowa. Do rodzajów wewnętrznych pomp ciepła zaliczają się:

W jaki sposób działają powietrzne pompy ciepła?

Zasada działania powietrznych pomp ciepła zarówno składających się z jednego jak i z dwóch modułów jest dosyć prosta i nie wymaga ingerencji człowieka. Można ją podzielić na trzy osobne etapy, które w odpowiedniej kolejności wytwarzają tak potrzebne ciepło do ogrzania gospodarstwa domowego. Etapy dzielą się na:

Taki sam sposób działania dotyczy obu rodzajów powietrznych pomp ciepła. Po uzyskaniu odpowiedniej temperatury czynnika chłodniczego wraca on z powrotem do etapu początkowego i cały cykl pobierania powietrza można rozpocząć od nowa. Warto również wiedzieć, iż powietrzna pompa ciepła może pracować z bardzo zbliżoną wydajnością również w miesiącach jesienno-zimowych. Dzięki temu można znacząco obniżyć koszty ogrzewania domu nawet gdy na zewnątrz panuje mróz.

Inne artykuły dotyczące budownictwa mieszkalnego