pompa ciepła

Czy warto zainwestować w pompę ciepła?

Inwestycja w pompę ciepła

Poszukiwanie nowych źródeł pozyskiwania energii dla gospodarstw domowych staje się coraz bardziej popularne w Polsce. Jednym z takich rozwiązań jest powietrzna pompa ciepła. Prosty montaż, wysoka wydajność oraz długi czas eksploatacji sprawia, iż powietrzna pompa ciepła stanowi świetne źródła pozyskiwania energii cieplnej. Warto zatem wiedzieć czym dokładnie jest powietrzna pompa ciepła oraz jaki jest sposób jej działania.

Czym jest powietrzna pompa ciepła? 

Zgodnie z definicją powietrzne pompy ciepła jest to jedno z alternatywnych źródeł pozyskiwania energii odnawialnej. Dzięki użyciu powietrznych pomp ciepła można uzyskać ciepło będące w powietrzu i użyć go do ogrzania np. wody użytkowej w swoim gospodarstwie domowym. Powietrzne pompy ciepła cieszą się wysoką popularnością zarówno w jednorodzinnych gospodarstwach domowych jak i di ogrzewania całych bloków.

Warto również wiedzieć, iż powietrzne pompy ciepła mogą być zintegrowane z innymi instalacjami np. fotowoltaiczną czy też wentylacyjną. W ten sposób praktycznie bez emisji zanieczyszczeń można regulować temperaturę powietrza wewnątrz budynku czy też podgrzewać wodę. Takie rozwiązanie sprawia, iż powietrzne pompy ciepła mają charakter uniwersalny i jednocześnie pozwalają na spore oszczędności w kwestii ogrzewania.

Jakie są rodzaje powietrznych pomp ciepła?

Powietrzna pompa ciepła działa dzięki możliwości pobierania ciepła z powietrza znajdującego się na zewnątrz budynku przy jednoczesnym odebraniu energii cieplnej oraz transport do wewnętrznego systemu grzewczego. Warto zdawać sobie sprawę, iż na polskim rynku ostępne są dwa modele powietrznych pomp ciepła, których główną różnicą jest wewnętrzna budowa. Do rodzajów wewnętrznych pomp ciepła zaliczają się:

  • Powietrzne pompy ciepła typu split – jest to pompa ciepła, która składa się z dwóch modułów: modułu zewnętrznego oraz modułu wewnętrznego. Moduł zewnętrzny składa się z kolei z wentylatora, parownika, sprężarki, czy też zaworu sprężanego. Natomiast na moduł wewnętrzny składają się skraplacz, podgrzewacz elektryczny a także pompa obiegowa. Zarówno moduł wewnętrzny jak i wewnętrzny są ze sobą połączone za pomocą rur chłodniczych;
  • Powietrzne pompy ciepła typu monoblok – drugi model składa się wyłącznie z modułu zewnętrznego. Składają się na niego sprężarka, skraplacz, parownik wentylator czy też zawór rozprężany.

W jaki sposób działają powietrzne pompy ciepła?

Zasada działania powietrznych pomp ciepła zarówno składających się z jednego jak i z dwóch modułów jest dosyć prosta i nie wymaga ingerencji człowieka. Można ją podzielić na trzy osobne etapy, które w odpowiedniej kolejności wytwarzają tak potrzebne ciepło do ogrzania gospodarstwa domowego. Etapy dzielą się na:

  • Wstępny – Na początkowym etapie powietrze pobierane jest z zewnątrz budynku i dostarczane do parownika. Stamtąd poprzez różnicę temperatur oraz ciśnień w specjalnym płynie można odseparować ciepło od powietrza skąd następuje przesłanie wytworzonego ciepła do etapu właściwego;
  • Właściwy (zasadniczy) – w tym etapie ciecz znajdująca się w parowniku przekazuje energię cieplną czynnikowi chłodniczemu. Pod wpływem ciepła oraz ciśnienia czynnik ten wrze, paruje i w formie gazowej trafia do sprężarki. Stąd może on już być użyty do np. ogrzewania wody użytkowej w wybranym gospodarstwie domowym;
  • Końcowy – środek chłodniczy oddając ciepło pobrane w etapie początkowym ulega schłodzeniu i ponownie wraca do stanu ciekłego. Jednak by można go było użyć ponownie konieczne jest zmniejszenie jego temperatury oraz ciśnienia. W tym celu konieczne jest użycie zaworu rozprężnego, dzięki czemu środek chłodniczy nadaje się do ponownego użycia.

Taki sam sposób działania dotyczy obu rodzajów powietrznych pomp ciepła. Po uzyskaniu odpowiedniej temperatury czynnika chłodniczego wraca on z powrotem do etapu początkowego i cały cykl pobierania powietrza można rozpocząć od nowa. Warto również wiedzieć, iż powietrzna pompa ciepła może pracować z bardzo zbliżoną wydajnością również w miesiącach jesienno-zimowych. Dzięki temu można znacząco obniżyć koszty ogrzewania domu nawet gdy na zewnątrz panuje mróz.

Inne artykuły dotyczące budownictwa mieszkalnego

Dodaj komentarz!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.