Site icon Budynkowo.pl to niezwykły portal o miejscach, zabytkach, architekturze i nieruchomościach. Zobacz, czego nie wiesz!

Kiedy stosujemy czujniki dymu? Zastosowanie czujek przeciwpożarowych

pożar, dym, czujka dymu
5/5 - (1 ocen)

Zastosowanie czujek przeciwpożarowych

Gromadzący się dym to nierzadko pierwszy sygnał, że w danym budynku tli się pożar. W sytuacji zagrożenia ważne jest więc, aby wykrywać jego obecność możliwie jak najszybciej. W końcu szybka reakcja to gwarancja równie szybkie ewakuacji, sprawnie przeprowadzonej akcji ratunkowej i ochrony elewacji, która na skutek gromadzącego się dymu i wysokiej temperatury może ulec zawaleniu. Zatem, kiedy stosować czujniki dymu i dlaczego ich montowanie ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa mieszkańców i/lub pracowników.

Czym są urządzenie do detekcji?

Jest to grupa urządzeń, które mają za zadanie wykrywać obecność ognia i dymu. Stosuje się je zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i użytkowych czy przemysłowych. Dostępne na rynku systemu można montować zarówno w sposób stały, jak i przenośny – tj. w tylko określonych punktach i na ograniczony czas.

W tej kategorii znajdują się: czujki czadu, gazu, a także czujki dymu, które reagują na zmieniającą się temperaturę i dym. Każda z nich montowana jest w celu szybkiego wykrywania niebezpieczeństwa, a tym samym – aby zmniejszyć ryzyko nagrzewania elewacji i tworzenia szkodliwych środków spalania, które mogą być poważnym zagrożeniem dla wszystkich, przebywających wewnątrz osób.

 

Czujki dymu vs. czujniki gazu i czadu

Na rynku dostępne są różne czujki, które mają za zadanie zapewnić bezpieczeństwo i ochronę w sytuacji zagrożenia. Warto je rozróżnić i tym samym – dobrać pod potrzeby i wymagania danego budynku. Zanim przejdziemy do tytułowych czujek dymu (lub czujek przeciwpożarowych), scharakteryzujmy dwie inne, równie ważne:

 

Czujki pożarowe

Na rynku dostępne są także tzw. czujki przeciwpożarowe, które nazywane są również czujnikami dymu. W dużym uproszczeniu – są to urządzenia do wykrywania i lokalizowania zadymienia w budynkach mieszkalnych, przemysłowych czy publicznych. Działają one na bazie emitera, który wysyła wiązkę światła podczerwonego, trafiającego do odbiornika. Jeśli we wnętrzu pojawi się dym – wiązka zostanie pochłonięta, a system uruchomi niezbędne podzespoły.

Do tej grupy urządzeń wliczają się:

 

Co ważne – bez względu na to, jaką czujkę wybierzesz, pamiętaj, że system musi spełniać wymagania jakościowe. Tylko w ten sposób zagwarantujesz sobie niezawodność w sytuacji alarmowej. Wybierając więc docelowe rozwiązanie – zwróć uwagę na np. dodatkowe, awaryjne zasilanie oraz wysoką trwałość, która wytrzyma trudne warunki środowiskowe. Połączenie tych dwóch cech sprawi, że system będzie działał pomimo spięć, uszkodzeń i występujących pożarów. Ważne jest również prowadzenie regularnych przeglądów, które zmniejszą ryzyko wystąpienia awarii, zwiększając tym samym poczucie bezpieczeństwa.

Zobacz inne artykuły