Site icon Budynkowo.pl to niezwykły portal o miejscach, zabytkach, architekturze i nieruchomościach. Zobacz, czego nie wiesz!

Wszystko, co warto wiedzieć o izolacji fundamentów

termoizolacja
5/5 - (1 ocen)

Izolowanie fundamentów – co to i po co?

Izolacja fundamentów to jeden z ważniejszych, a zarazem wymagających bardzo dużej precyzji etapów prac budowlanych. Prawidłowo wykonane zabezpieczenie przed wilgocią gwarantuje właściwe funkcjonowanie całego budynku. Dowiedz się, jaką rolę pełni izolacja fundamentu.

W jakim celu wykonuje się izolację fundamentów?

Fundamenty budynku zagłębione w gruncie narażone są na działanie różnych obciążeń wilgocią lub wodą gruntową. Aby uchronić budynek przed ich destrukcyjnym działaniem, konieczne jest zabezpieczenie konstrukcji przy pomocy odpowiednich materiałów izolacyjnych.

Uszczelnienie fundamentów polega na wykonaniu nieprzepuszczalnej, trwałej, elastycznej i odpornej na działanie wilgoci powłoki. Szczególnej ochrony wymagają zwłaszcza detale i newralgiczne części konstrukcji, np. styk ścian fundamentowych z ławami bądź płytami fundamentowymi.

Izolowanie fundamentów ma na celu zabezpieczenie budynku przed niepożądanymi skutkami działania wilgoci gromadzącej się w gruncie oraz nadmiernymi stratami ciepła. W efekcie chroni ściany i podłogi przed rozwojem szkodliwych dla zdrowia mikroorganizmów, głównie pleśni oraz grzybów, ale także innych form korozji biologicznej. Hydroizolacja ogranicza także ryzyko korozji stali i betonu (karbonatyzacja) oraz niszczenia konstrukcji fundamentów.

Rodzaje izolacji fundamentów

Zabezpieczenie fundamentów przed obciążeniem wilgocią i wodą gruntową wymaga wykonania dwóch rodzajów izolacji.

Jakie mogą być skutki braku lub źle wykonanej izolacji fundamentów?

Brak izolacji fundamentów lub niewłaściwie wykonana powłoka wodochronna sprawia, że do konstrukcji przenika woda. W wyniku zjawiska podciągania kapilarnego woda, poprzez pory w materiałach budowlanych, przenosi się w górę ścian, nawet do wysokości jednej kondygnacji. Skutkiem tego jest stałe zawilgocenie budynku, które niesie poważne konsekwencje:

Czy można samemu wykonać izolację?

Trzeba mieć świadomość, że kluczem do skutecznego i trwałego zabezpieczenia fundamentów przed destrukcyjnym działaniem wilgoci są trzy czynniki. Pierwszym z nich jest zastosowanie odpowiednich materiałów izolacyjnych. Drugim wybór właściwych rozwiązań konstrukcyjnych. Trzeci to fachowe wykonanie izolacji fundamentów. Przy tym system hydroizolacji dobierany jest indywidualnie na podstawie zastanych warunków, niezależnie od tego, czy jest wykonywany po raz pierwszy, czy ma charakter zabezpieczenia wtórnego.

Warto pamiętać, że popełnione podczas uszczelniania fundamentów błędy są w praktyce trudne, a co za tym idzie kosztowne, do naprawienia. Powodują też poważne konsekwencje dla całego budynku. Dlatego nie zaleca się wykonywania izolacji fundamentów samodzielnie.

Tego typu pracami powinni zająć się specjaliści. Suche Mury to godna polecenia firma, która zajmuje się profesjonalną ochroną budynków murowanych oraz drewnianych przed wilgocią, solami i grzybami budowlanymi. Zastosowanie nowoczesnych technologii z zakresu izolacji oraz wieloletnie doświadczenie gwarantują właściwą ochronę fundamentów i całego budynku przed wodą.

Zobacz inne artykuły