Site icon Budynkowo.pl to niezwykły portal o miejscach, zabytkach, architekturze i nieruchomościach. Zobacz, czego nie wiesz!

Na czym polega fenomen pomp ciepła CO2, gdzie się sprawdzają i które czynniki kształtują cenę? Podpowiadamy

pompy ciepła co2 fenomen
5/5 - (1 ocen)

Fenomen pomp ciepła

Pompy ciepła CO2 są ekologiczne, wydajne i niezawodne. Sprawdzają się nie tylko w branży przemysłowej, ale również w warunkach domowych. Umożliwiają szybkie osiągnięcie wysokiej temperatury wody (około 65-90 stopni Celsjusza).

Należy wspomnieć, że znajdują zastosowanie również w instalacjach chłodzących. Specjaliści podkreślają, że jest to rozwiązanie wyjątkowo korzystne w miejscach bez dostępu do sieci gazowej czy ciepłowniczej.

Czym jest pompa ciepła CO2?

Pompa ciepła to urządzenie wykorzystujące odnawialne źródła energii. Omawiane rozwiązanie jest ekologiczne, a dodatkowo ekonomiczne. Powinno ono zainteresować tych, którzy chcą ograniczyć wydatki. Energia pozyskiwana ze środowiska umożliwia ogrzanie obiektu, a także wody użytkowej. Żywotność instalacji sięga kilkudziesięciu lat, więc stawiając na wysokiej klasy wyposażenie nie trzeba obawiać się problematycznych usterek czy awarii.

Pompy ciepła CO2 zapewniają ponadprzeciętną wydajność – właśnie dlatego są powszechnie wykorzystywane w branży przemysłowej. Warto jednak wiedzieć, że skandynawska marka FLEXIT, aktywnie działająca również w Polsce, oferuje innowacyjne urządzenia o przeznaczone do użytku domowego, które wykorzystują czynnik CO2: https://flexitpolska.pl/pompa-ciepla-econordic-2/. Nie wymagają one montażu jednostki zewnętrznej, co stanowi ogromne udogodnienie.

Jakie zalety mają pompy ciepła CO2?

Pompy ciepła CO2 są na tyle uniwersalne, że mogą zostać zamontowane niemal wszędzie! Oczywiście podstawą jest prawidłowy dobór urządzenia. Masz wątpliwości? Sprawdź argumenty „za”, które ułatwią podjęcie ostatecznej decyzji.

Co wpływa na cenę pompy ciepła CO2?

Koszt zakupu pompy ciepła CO2 zależy od wielu czynników. Wiadome jest, że im wyższa moc, tym większa wydajność urządzenia, co ma spory wpływ na jego cenę. Pompy przemysłowe posiadają zupełnie inne parametry od tych, które montowane są w domach. Stopień pokrycia zapotrzebowania na moc cieplną powinien zostać oszacowany wyjątkowo dokładnie, tak aby uniknąć potencjalnych niedogodności podczas eksploatacji. Zaawansowane technologicznie modele są droższe, jednak gwarantują niezawodną i bezobsługową pracę.

Montaż pompy ciepła CO2 w starym budynku może wiązać się z dodatkowymi kosztami, które wynikają z konieczności przeprowadzenia prac modernizacyjnych (np. wymiany grzejników). Wdrożenie opisywanej technologii nie ma jednak większego sensu, jeśli izolacja cieplna budynku znajduje się w złym stanie.

Zobacz inne artykuły