Site icon Budynkowo.pl to niezwykły portal o miejscach, zabytkach, architekturze i nieruchomościach. Zobacz, czego nie wiesz!

Wielka, komunistyczna, betonowa piramida w Tiranie – zostanie odnowiona!

piramida w tiranie
Proszę dodaj 5 gwiazdek

Wielka, komunistyczna, betonowa piramida w Tiranie – zostanie odnowiona!

 

Biuro projektowe MVRDV podjęło się przeprojektowania słynnej piramidy w Tiranie. Jedna z niewielu piramid postawionych w Europie jest niezwykłym świadkiem poprzedniej epoki – komunizmu. Tirana jest nazywana jednym z najbrzydszych miast Europy, nie bez powodu. Epoka komunizmu zniszczyła stolicę Albanii, jak i cały kraj. Architektura komunistyczna zawsze budzi kontrowersje – podobnie jak Pałac Kultury i Nauki – niektórzy się nim zachwycają, a niektórzy chcą go zburzyć. Władze Tirany postanowiły, że słynna betonowa piramida – nie tylko zostanie zachowana jako wyjątkowy obiekt niosący historię, ale i jako dzieło architektoniczne – zostanie zrewitalizowane.

Press Image (c) Gent Onuzi

Piramida w Tiranie – rewitalizacja

Piramida w Tiranie jest usytuowana w centrum, mieści się tam dawne muzeum Enver Hoxha zaprojektowane w latach 80. przez grupę architektów, w tym córkę ówczesnego prezydenta Pranvery Hoxha i jej męża Klementa Kolneciego. Obiekt pełnił przez lata wiele ciekawych funkcji: tymczasowa bazą dla NATO podczas wojny w Kosowie;  klub nocny i jako przestrzeń eventowa. W ostatnich latach planowano przekształcenie piramidy w teatr narodowy. Jednak tego planu nigdy nie udało się zrealizować, a sam ​​budynek niszczał przez ponad dekadę.

Widok na zaprojektowane wnętrze (c) MVRDV

Piramida ma wyjątkową sylwetkę i jest bardzo ważną dominantą w środowisku miejskim. Co więcej wpisała się już na stałe w tirańskiego ducha. Bardzo często była obiektem publicznych dyskusji. Miejsce, w którym znajduje się piramida było punktem centralnym wielu protestów i tłem dla demonstracji. Pomimo dużej ilości wykorzystania szkła na elewacji budynek wydaje się hermetycznie zamknięty i niedostępny. Próba przekształcenia wnętrza spowodowała zablokowanie głównej części, atrium i stworzyła jeszcze więcej przeszkód dla doświadczenia przestrzeni.

Widok na projekt zrewitalizowanej piramidy (c) MVRDV

Celem projektu jest oddanie budynku do użytku publicznego. Otwierając parter ze wszystkich stron, struktura staje się przezroczysta. Dach elewacyjny zostanie w pełni udostępniony i otwarty. Pojawi się dzięki temu nowa perspektywa dla miasta. Zalewając wnętrze przestrzeni zielenią obiekt staje się jednością z otoczeniem. Nie będzie on już straszył turystów, a zachęcał i przypominał styl architektoniczny ubiegłej epoki.

Aerial (c) MVRDV