piramida w tiranie

Wielka, komunistyczna, betonowa piramida w Tiranie – zostanie odnowiona!

Wielka, komunistyczna, betonowa piramida w Tiranie – zostanie odnowiona!

 

Biuro projektowe MVRDV podjęło się przeprojektowania słynnej piramidy w Tiranie. Jedna z niewielu piramid postawionych w Europie jest niezwykłym świadkiem poprzedniej epoki – komunizmu. Tirana jest nazywana jednym z najbrzydszych miast Europy, nie bez powodu. Epoka komunizmu zniszczyła stolicę Albanii, jak i cały kraj. Architektura komunistyczna zawsze budzi kontrowersje – podobnie jak Pałac Kultury i Nauki – niektórzy się nim zachwycają, a niektórzy chcą go zburzyć. Władze Tirany postanowiły, że słynna betonowa piramida – nie tylko zostanie zachowana jako wyjątkowy obiekt niosący historię, ale i jako dzieło architektoniczne – zostanie zrewitalizowane.

piramida w tiranie

Press Image (c) Gent Onuzi

Piramida w Tiranie – rewitalizacja

Piramida w Tiranie jest usytuowana w centrum, mieści się tam dawne muzeum Enver Hoxha zaprojektowane w latach 80. przez grupę architektów, w tym córkę ówczesnego prezydenta Pranvery Hoxha i jej męża Klementa Kolneciego. Obiekt pełnił przez lata wiele ciekawych funkcji: tymczasowa bazą dla NATO podczas wojny w Kosowie;  klub nocny i jako przestrzeń eventowa. W ostatnich latach planowano przekształcenie piramidy w teatr narodowy. Jednak tego planu nigdy nie udało się zrealizować, a sam ​​budynek niszczał przez ponad dekadę.

piramida w tiranie

Widok na zaprojektowane wnętrze (c) MVRDV

Piramida ma wyjątkową sylwetkę i jest bardzo ważną dominantą w środowisku miejskim. Co więcej wpisała się już na stałe w tirańskiego ducha. Bardzo często była obiektem publicznych dyskusji. Miejsce, w którym znajduje się piramida było punktem centralnym wielu protestów i tłem dla demonstracji. Pomimo dużej ilości wykorzystania szkła na elewacji budynek wydaje się hermetycznie zamknięty i niedostępny. Próba przekształcenia wnętrza spowodowała zablokowanie głównej części, atrium i stworzyła jeszcze więcej przeszkód dla doświadczenia przestrzeni.

piramida w tiranie

Widok na projekt zrewitalizowanej piramidy (c) MVRDV

Celem projektu jest oddanie budynku do użytku publicznego. Otwierając parter ze wszystkich stron, struktura staje się przezroczysta. Dach elewacyjny zostanie w pełni udostępniony i otwarty. Pojawi się dzięki temu nowa perspektywa dla miasta. Zalewając wnętrze przestrzeni zielenią obiekt staje się jednością z otoczeniem. Nie będzie on już straszył turystów, a zachęcał i przypominał styl architektoniczny ubiegłej epoki.

piramida w tiranie

Aerial (c) MVRDV

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *