wanna i prysznic

Wanna czy prysznic w łazience – wady i zalety obu rozwiązań!

Wanna czy prysznic

Wanna czy prysznic to odwieczne pytanie kierowane do projektantów wnętrz. To swoiste być albo nie być! Rzeczywiście, większość z nas nie ma aż tak dużej łazienki, aby umieścić w niej wannę i prysznic. Jeśli nie jesteśmy miłośnikami jednego z tych urządzeń sanitarnych, jeśli nie krzyczymy „kocham prysznic, nigdy wanny!” lub na odwrót, sprawdźmy, co lepiej się sprawdzi w Twojej łazience!

Zalety wanny w łazience

Najważniejszą zaletą wanny jest komfort. Kto nie lubi wymoczyć się w piance, solach czy płynie do kąpieli? W wannie możesz wypocząć, zrelaksować się. Nawet podczas choroby, kąpiel w wonnych olejkach może być dla nas zbawienna. Mając większy budżet możemy dodać wkładkę do hydromasażu lub po prostu kupić wannę z hydromasażem. Jeśli mamy dzieci lub starsze osoby, dużo łatwiej jest je umyć w wannie niż pod prysznicem. No więc, jest to główna zaleta posiadania wanny, tylko jedna, ale jak ważna!

Pamiętajmy jednak, że wanna wygląda bardzo ładnie, szczególnie jeśli jest wolnostojąca. Możemy wybrać naprawdę wiele designerskich modeli wanien, które wpasują się idealnie w naszą łazienkę.

W tym roku narodziło się w Polsce wiele morsów i nie, nie chodzi o zwierzęta, a o morsujące osoby, czyli kąpiące się w zimnej wodzie. Tylko dzięki wannie możesz realnie morsować również latem. Oprócz nalania zimnej wody, możesz nasypać kostek lodu i ćwiczyć przebywanie w takiej wodzie. Prysznic umożliwi jedynie polewanie się zimną wodą.

wanna i prysznic

Wady wanny w łazience

Niestety wad posiadania wanny jest stosunkowo dużo. Zacznijmy od kosztów – dobra wanna jest droższa. Jej użytkowanie też jest droższe, ponieważ zużywamy więcej wody. Jeśli nie posiadamy systemu odzyskiwania brudnej wody, to posiadanie wanny będzie bardziej szkodliwe dla środowiska.

Wanna jest również stosunkowo duża, zajmuje powierzchnię większą niż prysznic. Istnieje też teoria wg. której zawsze najpierw należy się namydlić i zmyć z siebie brud, a dopiero potem napełniać wodę w wannie. Wynika to z tego, że brud, który z siebie zmywamy może osadzać się na ściankach wanny i ponownie na skórze.

Zalety prysznica w łazience

Prysznic jest uwielbiany szczególnie przez minimalistów. Można zużyć dużo mniej wody, prysznic zajmuje mniej miejsca. Sprawdzi się szczególnie w niewielkim pomieszczeniu. Możemy zamontować otwór wentylacyjny centralnie nad kabiną prysznicową, dzięki czemu wilgotne powietrze jest pochłaniane od razu i nie roznosi się po całym pomieszczeniu jak w wypadku wanny. Prysznic pozwala na dokładne mycie, polewanie się wodą, a nawet możemy zamontować baterię zapewniającą masaż wodny.

wanna i prysznic

Wady prysznica w łazience

Do wad prysznica na pewno można zaliczyć wymuszenie pozycji stojące,  nie możemy się położyć i wymoczyć, po prostu nie ma jak. Zawsze jesteśmy skazani na stanie pod prysznicem. Ewentualnie po dokupieniu odpowiedniego siedzenia będziemy mogli usiąść. Dla niektórych montaż prysznica może być trudniejszy, niż montaż wanny.

Wanna z prysznicem – odpowiedź i złote rozwiązanie

Kochając kąpiele, ale nie zawsze mając chęć je wziąć możemy się zdecydować na magiczne rozwiązanie, czyli zamontowanie wanny z prysznicem. Jest to wanna ze ścianką prysznicową zasłaniającą ewentualny strumień wody, który mógłby rozpryskać się po całej łazience. Dzięki takiemu rozwiązaniu łączymy zalety wanny i prysznica! Kto może niech bierze wannoprysznic!

wanna i prysznic

Wanny i prysznice

Prawda jest taka, że w wypadku urządzania łazienki musimy kierować się sercem. Wybierzmy wannę lub prysznic, dlatego że je kochamy! Jeśli nie mamy miejsca w łazience, niestety,  musimy zamontować prysznic.

Zobacz inne artykuły

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *