waga magazynowa

Profesjonalna waga magazynowa – jak wybrać najlepszą?

Jaka waga magazynowa?

Wysokiej jakości, precyzyjna waga to niezbędne wyposażenie wielu magazynów. Szeroki wybór wag przemysłowych sprawia, że wybór konkretnego modelu może przysparzać pewne trudności. Dlatego w poniższym artykule podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, wybierając wagę magazynową.

Profesjonalna waga sprawdzi się w każdym magazynie, w którym odbywa się przyjmowanie, wydawanie i kontrolowanie towaru. W zależności od potrzeb oraz warunków środowiskowych, wykorzystuje się różne wagi magazynowe.

Maksymalne obciążenie wagi

Podstawowy parametr, na który należy zwrócić uwagę, wybierając urządzenie, to wysokość maksymalnego obciążenia. Decydując się na konkretność wartość, należy przyjąć zasadę, że ważymy w zakresie do 2/3 max. To pozwoli zabezpieczyć urządzenie przed szybką eksploatacją sprzętu oraz przeciążeniem układu pomiarowego. Jak to wygląda w rzeczywistości? Załóżmy, że zazwyczaj ważymy towary o ciężarze kilku kilogramów. Jeśli ważymy więc towar ważący ok. 9 kg, to musimy kupić sprzęt o maksymalnym obciążeniu wagi wynoszącym max=15 kg. To przykład niedużej wagi elektronicznej, która sprawdzi się zwłaszcza w mniejszych sklepach czy magazynach. Do dużych hurtowni, marketów budowlanych albo innego typu magazynów najlepsze będą modele o znacznie wyższym obciążeniu, np. wagi magazynowe do 1000 kg, które pozwalają zważyć towary o ciężarze kilkuset kilogramów.

Przeznaczenie wagi

Równie istotnym parametrem jest wybór urządzenia dostosowany do pomieszczenia, w którym będzie ono używane. Inne sprzęty są bowiem konieczne do magazynów suchych, inne do wilgotnych albo tych, w których ważone są np. niebezpieczne substancje.

W magazynach suchych mogą być wykorzystywane dowolne modele elektroniczne i przemysłowe, w tym np. standardowe wagi magazynowe do 500 kg. Jeśli natomiast sprzęt będzie pracował w środowisku suchym, ale w strefie, w której znajdują się wybuchowe bądź łatwopalne substancje, to należy wybrać wagę dopasowaną do tych warunków. Należy więc określić starannie rodzaj strefy EX i na podstawie uzyskanych wyników wybrać właściwe urządzenie. Najlepiej zakup uzgodnić z przedstawicielem producenta wagi i służbami BHP w firmie.

Wagi pracujące w wilgotnym środowisku to modele wykonane z tworzyw odpornych na działanie czystej wody. Z kolei modele do magazynów, w których występują substancje agresywne, np. w przemyśle chemicznym bądź przetwórczym, zazwyczaj mają konstrukcję wykonaną ze stali kwasoodpornej.

waga magazynowa

Waga magazynowa z legalizacją czy bez legalizacji?

Ważną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, wybierając sprzęt, jest legalizacja urządzenia. Wagi z legalizacją są obowiązkowym elementem wyposażenia magazynów, w których dokonuje się czynności handlowych. W miejscu takim powinna znajdować się przynajmniej jedna waga z legalizacją. Minimalna wartość ważonych produktów i maksymalny zakres ważenia są podane na tabliczce znamionowej producenta. Typowa waga do magazynu legalizowana to model wykonywany na 3000 działek legalizacyjnych.

Zobacz inne artykuły

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *