pomnik COVID-19 koronawirus

Pierwszy na świecie pomnik pamięci ofiar COVID-19 (koronawirusa)

Monumentalny pomnik poświęcony ofiarom COVID-19

Jako ostateczny wyraz nadziei w niepewnych czasach, studio architektoniczne Gómez Platero tworzy pierwszy monumentalny pomnik osób dotkniętych pandemiami na całym świecie, w tym niedawną pandemią COVID-19.

Światowy Pomnik Pandemii

Trafnie nazwany „Światowym Pomnikiem Pandemii”, pomnik symbolizuje głęboką miłość do ludzkości i będzie symbolem wspólnej walki i straty, jaką każdy z nas przeszedł w strasznych czasach, takich jak te. Wykorzystując trwałą siłę architektury, pomnik jednoczy wszystkich ludzi świata, wyznaczając bezpieczną, malowniczą przestrzeń do żałoby i refleksji, która jednocześnie pozwala zwiedzającym czerpać radość ze świadomości, że nie są sami.

Dyrektor firmy i główny architekt Martín Gómez Platero ma nadzieję, że wizyta w miejscu pamięci zapewni odnowę emocjonalną dla osób dotkniętych pandemią w bardzo osobisty sposób. Komentuje to w taki sposób:

Architektura to potężne narzędzie do przekształcania świata. To przede wszystkim rzeczywistość zbiorowa i historyczna, zbudowana z małych fragmentów, które przetrwały w czasie i stały się kulturą. To sposób na pokazanie, kim jesteśmy na tej planecie. Również pomniki wyznaczają nasze wspólne kulturowe i emocjonalne kamienie milowe. Tworząc pomnik zdolny do aktywowania zmysłów i wspomnień w ten sposób, możemy przypomnieć naszym gościom – tak jak robią to pandemie – że my, jako istoty ludzkie, jesteśmy podporządkowani naturze, a nie odwrotnie.

Obecne plany zakładają, że projekt ruszy w październiku, a budowa potrwa 5 miesięcy. Jego koszt to około 1,5 miliona dolarów. Będzie finansowany ze środków prywatnych.

 

Jak będzie wyglądał pomnik?

Masywna okrągła konstrukcja posłuży jako wpływające doświadczenie sensoryczne, które wypełnia lukę między światem miejskim a naturalnym, tworząc idealne środowisko do introspekcji. W centrum platformy otwarta pustka z widokiem na falujący ocean pod spodem, pozwala ludziom obserwować przyrodę w jej najbardziej majestatycznym, najczystszym stanie, przypominając nam o naszej własnej kruchości.

Główna platforma i powłoka dolnej ściany zewnętrznej zostaną wykonane ze stali Corten – bardzo wytrzymałego, a beton wykończy powierzchnię wklęsła przestrzeń wewnętrzna. Mając 40 metrów średnicy, z otwartym centrum o średnicy 10 m, pomnik może pomieścić do 300 odwiedzających naraz.

Gomez Platero Studio

Gómez Platero to jedna z firm projektowych i architektonicznych w Ameryce Łacińskiej, z siedzibą w Montevideo w Urugwaju, z biurami w innych krajach. Ich prace, obejmujące hotele, budynki korporacyjne i mieszkalne, centra handlowe i sportowe, terminale transportowe, kompleksy wielofunkcyjne i parki przemysłowe, można znaleźć w ponad trzydziestu miastach w jedenastu różnych krajach. Zostali uhonorowani zarówno w kraju, jak i za granicą, nagrodami, w tym nagrodą Architectural Aesthetic Trends na szczycie Latin American Real Estate Tech Summit, nagrodą LADI za najlepszy projekt mieszany, nagrodą za najlepszy plan wzorcowy od BR Magazine i innymi.

Źródło wideo, zdjęcia i materiały: Gómez Platero ©, 2020

Artykuły, które mogą Ci się spodobać

One Response

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *