lista pamięci unesco

Polski Złoty wpisany przez UNESCO na PLKP Pamięć Świata!

Polski Złoty został wpisany w ramach projektu UNESCO Pamięć Świata na Listę Krajową Programu!

Wpis został dokonany 28 września 2018 roku w Blewederze. Wraz z nim został uroczyście wręczony certyfikat przez przewodniczącego Polskiego Komitetu Programu UNESCO Pamięć Świata.

Na listę wpisany został zespół monet (prób) oraz wzorów banknotów polskich. Wybrane zostały:

Monety:

1 złoty 1924 projekt T. Breyer

5 złotych, 1925 projekt S. Lewandowski

5 złotych, 1928 projekt E. Witting

10 złotych, 1932 projekt A. Madeyski

10 złotych, 1934 projekt St. Ostrowski

20 złotych, 1925 projekt Z. Trzcińska-Kamińska

Banknoty

50 złotych, 1925 projekt Z. Kamiński

10 złotych, 1926 projekt Z. Eichler

100 złotych, 1932 projekt J. Mehoffer

20 złotych, 1936 projekt W. Borowski

Monety próbne

100 (bez nominału), 1922 projekt W.Wasiewicz

50 złotych, 1924 projekt T. Breyer

Co to znaczy, że kolekcja Polskiego Złotego została wpisana na krajową listę Pamięć Świata?

Związane jest to przede wszystkim ze zwiększeniem uwagi i ochrony wyszczególnionej kolekcji. Została ona uznana jako wyjątkowa, ze względu na wartości UNIWERSALNE dla całego regionu oraz w skali Polski. Jest to tak naprawdę krok w stronę wpisu Polskiego Złotego na listę światową Pamięć Świata. Co to by znaczyło? Że Polski Złoty jako jedna z niewielu walut zostałaby uznana z nośnik wyjątkowych wartości dla całego świata. Można byłoby powiedzieć, że każdy na świecie miałby obowiązek chronić go, gdyż zachowanie Polskiego Złotego (tej określonej kolekcji) miałoby znaczenie z punku widzenia każdego mieszkańca planety. Taka jest przynajmniej teoria. Jak jest w praktyce? Jest to lista prestiżowa i przede wszystkim wskazuje, jest drogowskazem dla Polaków i mieszkańców innych krajów, że dany obiekt jest znaczący.

Polska Lista Krajowa Programu Pamięć Świata

Polski Komitet Programu Pamięć Świata jest odpowiedzialny za Listę Krajową jak i przedstawienie propozycji do Listy Międzynarodowej. Nie należy deprecjonować Listy Krajowej, gdyż zgodnie z definicją jest ona kluczowa również dla regionu. Powstała w roku 2014. Podczas pierwszej edycji wpisano na listę 11 obiektów. Podobnie było w drugiej edycji w 2016. To znaczy, że kolekcja Polskiego Złotego jest 23 uznanym obiektem. Ich liczba wskazuje na wysoki prestiż, gdyż na samej Liście UNESCO (zwykłej, dotyczącej obiektów architektonicznych) polskich obiektów jest 15.

Obiekty wpisane na tę listę, pretendują do listy światowej. Obiekty wpisane na listę krajowa na stronie UNESCO.

Czym jest projekt UNESCO Pamięć Świata?

Projekt został rozpoczęty przez UNESCO w 1992 roku. Jest on kluczowy pod względem zachowania prawdziwości przekazu historycznego (na ile to w historii możliwe), poprzez jego cele. Celem jest zachowanie, ratowanie, ochrona i udostępnianie, przede wszystkim dokumentów, czyli obiektów które nie mogą zostać wpisane na zwykłą listę UNESCO. Kluczowe jest to, że muszą one mieć znaczenie historyczne lub cywilizacyjne z punktu widzenia ŚWIATOWEGO. Polskich obiektów na tej liście znajduje się 17.

Ochrona przedmiotów wpisanych na listę ma ogromne znaczenie z punktu widzenia strat, które zostały poczynione w XX wieku. Wskazują one kluczowe przemiany, wydarzenia i są świadectwem, na którym powinniśmy jako obywatele świata się opierać, wyciągać wnioski i rozwiać się jako gatunek ludzki.

Pamięć Świata – czy to ma dla mnie, jako zwykłego człowieka jakiekolwiek znaczenie?

Ma znaczenie ogromne. Nie jest konieczne poznanie od deski do deski wszystkich obiektów, lecz zastanowienie się choćby, co w sobie zwierają i co jest w nich takiego, że zostały uznane jako istotne dla każdego mieszkańca planety ziemia. Znajomość krajowych obiektów jest podstawą i to nawet nie z perspektywy obywatela, lecz po prostu osoby świadomej, kultury z jakiej się wywodzi. Natomiast podróżując do innego kraju warto zajrzeć jakie są obiekty wpisane na listę Pamięci, gdyż to pokaże, co dla mieszkańców tego kraju jest istotne i pozwoli na lepsze poznanie danej kultury.

Kluczowym celem programu jest udostępnianie dziedzictwa, gdyż to dzięki niemu można zapamiętać wydarzenia z przeszłości i nawet w prywatnym życiu kierować się pewnymi wartościami i ideami, by starać się nie dopuścić do negatywnych sytuacji, które już kiedyś miały miejsce (np. pogromy żydów).

lista pamięci unesco

100 złotych z 1932 roku. Awers

 

Tags: No tags

Dodaj komentarz!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.