dworzec we Wrocławiu

Otwarto nowy dworzec we Wrocławiu… w galerii handlowej

…a raczej w kompleksie handlowo-biurowym jak mówi inwestor. Kolejny dworzec w Polsce, który pełni rolę galerii handlowej. Jakiś czas temu ze względu na swoją wątpliwą wartość estetyczną powstał dworzec w Poznaniu (przypominający chlebak). Teraz czas na dworzec we Wrocławiu tzw. Wroclavia. Tak miał wyglądać kompleks wg. inwestora.

Wizualizacja inwestora (warbud-informacje prasowe)

Co prawda, to co zbudowano, nie odbiega zbytnio od wizualizacji, jednak czy aby na pewno jest to architektura do której chcemy dążyć?

Obiekt wg władz miasta miał odpowiadać komunikacyjnym potrzebom regionu. Dlatego też będzie mógł obsłużyć 1,5 miliona podróżnych rocznie. Dworzec to część wielofunkcyjnego kompleksu handlowo-biurowego Wroclavia. Jednocześnie jest to jedyny w kraju podziemny dworzec autobusowy. Na powierzchni 7 tys. mkw. znajduje się 15 stanowisk autobusowych zlokalizowanych na poziomie -2, które mogą obsłużyć 1000 pojazdów każdego dnia. Na poziomie 0, w głównym holu dworca do dyspozycji podróżnych są kasy biletowe oraz poczekalnie. Natomiast o odjazdach i przyjazdach poinformują tablice świetlne.

Kolejny przykład tego samego

Dworzec we Wrocławiu należy rozpatrywać jako część kompleksu Wroclavia. Oczywiście każda z galerii handlowych w naszym kraju się teoretycznie się różni. Niestety, ale głównie w swoich bryłach, m.in. ze względu na różne działki. Jednak z reguły używa się szkła, jeszcze raz szkła i stali, a często wyłuszczany na pierwszy plan jest beton, a dokładnie betonowe kolumny. Formy przybierają kształty kubiczne, są to prostopadłościany, przysadziste i rozległe pod względem powierzchni. Te budowle z zewnątrz wydają się idealne w swojej funkcjonalności, ale brakuje im często jednej z najważniejszych rzeczy – doświetlenia. Wnętrza przerażają sztucznym światłem i przytłaczają. Podobna jest Wroclavia- kolos, który przynajmniej w atrium ma ogromny, eliptyczny świetlik.

Architektura związana z życiem, czyli…

Wizualizacja inwestora (warbud-informacje prasowe)

…czyli spędzamy coraz więcej czasu w galeriach handlowych, coraz większe są potrzeby na takie kompleksy biurowo-handlowe. Powierzchnia została wynajęta jeszcze przed otwarciem w ponad 90%. Takie centra mają swój schemat i z pewnością po kilkudziesięciu latach, będą analizowane jaki dzieła architektoniczne. Jednak, czy będą one wyróżniały się pod względem doskonałości funkcji, czy estetyki architektonicznej, a może będą świadectwem naszej współczesnej konsumpcji.

Wizualizacja inwestora (warbud-informacje prasowe)

Tags: No tags

One Response

Dodaj komentarz!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.