oczyszczacz powietrza

Wielki oczyszczacz powietrza w Krakowie – Smog Free Tower – jako instalacja artystyczna!

Oczyszcza powietrza w Krakowie

Niedawno pojawiła się informacja, że w Krakowie zostanie postawiony wielki oczyszczacz powietrza! Niektóre media piszą o tym, że jest największy oczyszczacz powietrza na świecie, ale nie do końca jest to zgodne z prawdą. Po pierwsze jest to tak naprawdę instalacja artystyczna, po drugie największy oczyszczacz powietrza znajduje się w Chinach (o czym ostatnio pisaliśmy – zobacz tutaj największy oczyszczacz powietrza w Chinach) i ma on ponad 100 metrów wysokości!

oczyszczacz powietrza

Materiały prasowe – Studio Roosegaarde

Oczyszczacz powietrza zaprojektowany przez Daan Roosegaarde – holenderskiego artystę będzie działał w Krakowie około 2 miesiące.

Ma on na celu przede wszystkim zwrócić uwagę na problem smogu i zanieczyszczeń. Wystawiany był głównie w Chinach i Holandii. Jest to instalacja artystyczna, jednak bardzo funkcjonalna, bo oprócz swoich artystycznych i świadomościowych funkcji, rzeczywiście działa i oczyszcza powietrze. Oczyszczacz powietrza to 7 metrowa wieża, oczywiście ekologiczna, bo nie zużywa więcej prądu na godzinę, niż bojler na wodę. Wygląda ona dość niepozornie, bo jest to wielokątna wieża pokryta cała szarym obiciem podobnym do żaluzji.

oczyszczacz powietrza

Materiały prasowe – Studio Roosegaarde

Instalacja w ciągu godziny jest w stanie oczyścić 30 000 metrów sześciennych powietrza. To nie jest zbyt wiele, bo oczyszczone powietrze będzie tylko w promieniu kilkudziesięciu metrów. Żeby można było oczyścić powietrze chociażby w centrum Krakowa takich oczyszczaczy trzeba byłoby postawić kilkadziesiąt. Działają one dzięki jonizowaniu powietrza. Zanieczyszczenia dostają się do wnętrza wieży, gdzie zostają oczyszczone przez filtry i mamy powietrze czystsze prawie o 80%. Jednak jeśli miastom zależałoby na rzeczywistym zwalczaniu problemu, a nie tylko próbie zwrócenia uwagi na zanieczyszczenia (o czym zresztą każdy już chyba wie), musiałby zastosować rozwiązanie podobne do chińskiego oczyszczacza, która usuwa zanieczyszczenia z obszaru 10 kilometrów kwadratowych.

oczyszczacz powietrza

Materiały prasowe – Studio Roosegaarde

Daan Roosegaarde na projekt artystyczny zbierał fundusze na platformie Kickstarter kilka lat temu, co w końcu mu się udało. Co więcej oprócz tego, że instalacja oczyszcza powietrze to z zebranego smogu robione są pierścionki. W Pekinie przez 41 dni funkcjonowania wieży zebrano tyle zanieczyszczeń, by stworzyć 300 pierścionków. W MOCAKU (Museum of Contemporary Art w Krakowie) będzie można zobaczyć pierścionki, które zostaną wytworzone ze smogu krakowskiego. Wieża zostanie postawiona w Parku Jordana w Krakowie i będzie można ją oglądać do 10 kwietnia.

oczyszczacz powietrza

Pierścionki ze smogiem – materiały prasowe – Studio Roosegaarde

Jako instalacja artystyczna Smog Free Tower to ciekawy obiekt, który zdobędzie zapewne pozytywne recenzje Krakowiaków. Jednak po tym gdy oczyszczacz powietrza wystawiany był w Chinach naukowcy dowiedli, że tak naprawdę nie do końca działa. W ciągu godziny nie zbiera więcej niż łyżeczkę zanieczyszczeń. Świadomość walki ze smogiem należy jak najbardziej rozwijać, jednak czy aby na pewno taka wieża jest warta (podobno) kilku milionów złotych? Nie lepiej byłoby zainwestować w coś co będzie rzeczywiście działać lub po prostu ograniczyć ruch aut?

Zobacz jak wygląda wielki oczyszcza powietrza na filmie – Daan Roosegaarde

 

Zobacz również: Architektura światowej klasy w Poznaniu!

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *