negocjacje ceny mieszkania

Negocjacje ceny mieszkania – czy są możliwe?

Negocjacje przy kupnie i sprzedaży mieszkania

Przed okresem wakacyjnym często podejmujemy wiele ważnych decyzji istotnie wpływających na nasze życie. Przykłady? Zmiana zatrudnienia, czy lokum.

W drugim przypadku mamy nadzieję znaleźć idealną dla nas opcję zakwaterowania, lecz jednocześnie chcemy zaoszczędzić. To prowadzi do potencjalnej sytuacji negocjowania ceny z deweloperem, mogącej przynieść nam tysiące złotych „rabatu”. Czy jest to możliwe? Jak podejść do takiej konwersacji?

Podejście do negocjowania

Nie wszyscy mają umiejętności negocjacyjne.  Z kolei osoby je posiadające wiedzą, że ich szlifowanie wymaga długotrwałego treningu. Według ekspertów najważniejsze jest utrzymywanie zdrowej relacji z rozmówcą. Zwykle, nawet jeśli obie strony mają ten sam cel, nie znajdą konsensusu. Dlaczego? Nie wkładają one pracy w kwestii wzajemnego odczytania intencji. Wówczas dojdzie do problemu w uzyskaniu obopólnej korzyści.

budynek nowowczesna architektura

Źródło: https://centaurus-olsztyn.pl/pl/mieszkania-i-apartamenty

W żadnym razie do niczego się nie zmuszajcie. W momencie, w którym deweloper nie podziela naszego zapału do rozmowy o obniżaniu ceny nieruchomości presja, jest wyjątkowo niewskazana. Nachalne negocjowanie najpewniej doprowadzi do odmowy. Lepiej jest podejść do tego z chłodną głową, ponieważ emocje tylko utrudnią sprawę.

Jak zabrać się do negocjowania?

W celu właściwego działania pierwszą rzeczą, o której powinniśmy pamiętać, jest upewnienie się, że faktycznie chcemy „walczyć” o swoje finanse. Tajemnicą poliszynela jest fakt, że już w momencie podawania ceny za apartament spodziewają się zapytania o jej obniżenie. Innymi słowy, nie przywiązuje się zbytnio do wspomnianej kwoty.

 

Po drugie, w miarę możliwości dowiedzcie się, ile deweloper zarobi na danym lokum. Z początku może się to wydawać nieoczywiste, niemniej jest przydatne. Rodzima średnia marża za sprzedaż w tym przypadku to około 20%, ale nie przeszkadza to nieco modyfikować te wartości. Na przykład wtedy, gdy nieruchomość znajduje się w prestiżowej dzielnicy, na dodatek kosztownej.  Siłę przetargową zyskujemy zatem za pomocą prostej informacji. Inne i równie przydatne tyczą się momentu, w którym wystawiono mieszkanie na sprzedaż, ilości innych sprzedanych obiektów w danym kompleksie mieszkalnym itd.

Podsumowanie

Jeśli już zdecydujecie się na pertraktacje obniżkowe, pamiętajcie: im więcej wiecie o interesującym was mieszkaniu, tym lepiej jesteście przygotowani do rozmowy z deweloperem. Gdy się nie powiedzie, nie naciskajcie, tylko poszukajcie szczęścia gdzie indziej. Powodzenia!

Artykuły o nieruchomościach wybrane dla Ciebie

Dodaj komentarz!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.