najwyższy budynek świata

Najwyższy budynek świata Dubai Creek Tower w budowie [film]

Budowa najwyższego budynku świata – Dubai Creek Tower

Już za dwa lata ma powstać w Zjednoczonych Emiratach Arabskich najwyższy budynek świata, czyli Dubai Creek Tower. Ma on przebić niezwykłą granicę wysokości – 1 kilometra! Obecnym rekordzistą jest Burdż Chalifa, który ma 828 metrów i również znajduje się w Dubaju.

Na początku Dubai Creek Tower miał liczyć około 930 metrów, jednak w trakcie planowania budowy pojawiły się informacje, że może być wysoki nawet na 1345 metrów! Już teraz wiadomo, że na pewno będzie liczył więcej niż 1 kilometr.  Jego budowa jest eksperymentalna i jest poszerzaniem granic, również jeśli chodzi o nowe technologie.

Budynek wyższy niż polski szczyt trzy korony

Aby można było wyobrazić sobie choć trochę wysokość budowanego obiektu, można go porównać np. do Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, który ma (razem z igilcą) 231 metrów – czyli 4 Pałace, postawione na sobie nie dorównały by Dubai Creek Tower. Tarnica, najwyższy szczyt polskich Bieszczad, na który trzeba wspinać się ok. 3 godziny, sięga 1346 metrów nad poziomem morza – czyli będzie on porównywalny wysokością.

Najwyższy budynek świata ma być oddany do użytku w 2021 roku (choć planowano zakończyć budowę przed World Expo). Obecnie zakończono pierwszy etap prac, czyli stworzono fundamenty obiektu, jak się okazało 2 miesiące przed czasem! Budynek znajduje się w Dubai Creek Harbour, jednej z najbardziej luksusowych i nowoczesnych miejsc na ziemi, o powierzchni 6 kilometrów kwadratowych. Cały obiekt ma kosztować 1 000 000 000 dolarów! Aby stworzyć podstawę budynku wylano 120 000 ton betonu. Póki co wykorzystano również 16 000 ton stali, co jest dwukrotnością ciężaru wieży Eiffla, a to dopiero fundament…

Dubai Creek Tower został zaprojektowany przez Santiago Calavatra. Jest on m.in. autorem Portu Lotniczego w Bilbao, czy charakterystycznego mostu podwieszanego w Sewilli. Jest on architektem i inżynierem, a jego prace znane są z ciekawego wykorzystania konstrukcji, a nawet jej wyeksponowania. Najwyższy budynek świata swoim wyglądem ma przypominać minaret i kwiat lilii. Centralna część ma być wysoką, bardzo smukłą wieżą. Dobijać do niej będą liny, które sprawiać będą wrażenie siatki. Inwestorem jest Emaar Properties oraz Dubai Holding. Jeśli ktoś miałby chęć zakupić nieruchomość na Dubai Creek Harbour, by zamieszkać w cieniu Creek Tower, może to zrobić już za około 1 500 000 zł…

Zobacz koniecznie

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *