najbardziej zielone miasta

Algorytm odnalazł najbardziej zielone miasta na świecie!

Najbardziej zielone miasta na świecie

Algorytm, który został stworzony przez MIT`s Senseable City Lab wykorzystując Google Street View odnalazło najbardziej zielone miasta na świecie. Niestety do badań nie wytypowano żadnych polskich miast. Być może w przyszłości zostaną one przeanalizowane, jednak na podstawie obecnych wyników, wiadomo, że na pewno nie będą w czołówce.

Treespedia – czyli alogrytm znajdujący zielone miasta

Najbardziej zielone miasta na świecie mogły zostać odnalezione dzięki projektowi pod nazwą Treespedia. Udało się to dzięki przygotowaniu odpowiedniego algorytmu, który analizował zdjęcia z Google Street View. Jest to dość istotne ze względu na metodologię pomiaru terenów zielonych. Ranking ten nie opiera się na tym jak mieszkańcy postrzegają zieleń miejską, czy ile jest parków w mieście. Obliczono rzeczywistą ilość zieleni, między innymi na podstawie ilości koron drzew. Projekt nie ma na celu stworzenia rankingu, ale przede wszystkim chodzi o podniesienie świadomości jak bardzo istotna jest zieleń na ulicach miast.

Zieleń miejska jest ważna nie tylko pod względem ekologicznym, ale również istotne jest to ze względów urbanistycznych, czy zdrowotnych. Mniejsza ilość roślinności w miastach jest związana z większym stresem, co zostało udowodnione. Drzewa w mieście pomagają neutralizować ekstremalne temperatury, zmniejszają hałas i zanieczyszczenia, no i oczywiście podnoszą jakość życia. Miasta i czucie się w nich dobrze jest często postrzegane przez ilość zieleni, o czym wspomina Newsha Ghaeli, badacz w MIT City Lab. To właśnie MIT City Lab stworzyli algorytm analizujący zdjęcia satelitarne, pod względem zieleni. Potrafi on rozróżnić m.in. powierzchnię zajmowaną przez drzewa na danym terenie. Na tej podstawie powstał Green View Index (GVI). Na podstawie zdjęć z Google Street View wyliczono ilość zieleni, taką jaka jest w percepcji człowieka chodzącego na ulicach. Na wynik miały wpływ również zdjęcia satelitarne.

 

najbardziej zielone miasta

Porównanie poszczególnych miast pod względem zieleni. Zdjęcia: MIT SENSEABLE CITY LAB

Najbardziej zielone miasta na świecie to:

1. Singapur (Green View Index: 29.3%)
2. Sydney (GVI: 25.9%)
2. Vancouver (GVI: 25.9%)
3. Cambridge (GVI: 25.3%)
4. Durban (GVI: 23.7%)
5. Sacramento (GVI: 23.6%)
5. Johannesburg (GVI: 23.6%)
6. Frankfurt (GVI: 21.5%)
7. Geneva (GVI: 21.4%)
8. Amsterdam (GVI: 20.6%)
9. Seattle (GVI: 20%)
10. Toronto (GVI: 19.5%)
najbardziej zielone miasta

Rozmieszczenie zieleni w Tel Avivie
Zdjęcia: MIT SENSEABLE CITY LAB

Jak widać zwycięskim miastem jest Singapur, którego Green View Index wynosi prawie 30%.

Mimo tego, że jest to jedno z najbardziej nowoczesnych miast świata i drugie najbardziej zaludnione Państwo-Miasto na świecie to jednak znalazła się przestrzeń na zieleń (i to nie mała). Być może wynika to z niezwykle surowego prawa Singapuru, które dopuszcza karę śmierci i chłosty oraz bardzo wysokie mandaty m.in. za śmiecenie, zanieczyszczanie, czy nie spłukiwanie wody w toalecie.

Najmniej zielonym miastem ze wszystkich zbadanych jest Paryż, którego Green View Index przekracza 8%.

Zobacz również: Najbardziej futurystyczna biblioteka na świecie.

Alternatywny projekt na Plac Centralny w Warszawie.

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *