koszenie trawnika

Koszenie trawnika – o czym należy pamiętać podczas wykonywania tej czynności?

Koszenie trawnika

Podczas wykonywania prac ogrodowych najwięcej uwagi poświęca się właśnie trawnikowi. Gęsto rosnący, równy dywan wokół domu dodaje sporo uroku dla całej posiadłości, a drzewa i krzewy są wtedy jedynie dodatkiem. Nie ma co ukrywać, że najważniejszą, dotyczącą trawy czynnością jest koszenie.

Spora część osób nie do końca zdaje sobie sprawę z tego, że pracę tę wykonuje błędnie lub używa w tym celu źle dobranego sprzętu. W późniejszym czasie pojawia się jedynie pytanie, dlaczego trawnik nie jest tak estetyczny, jak byśmy tego chcieli? Poniżej przedstawimy wszystkie informacje dotyczące koszenia trawy, a także podpowiemy, jaki typ sprzętu wybierać dla poszczególnych typów ogrodów.  

Regularne koszenie – czy to ma sens? 

Wśród wielbicieli strzyżenia trawy znajdą się takie osoby, które na daną czynność przeznaczają kilkugodzinną lukę w swoim cotygodniowym grafiku. Według nich, kosić trawę powinno się regularnie co tydzień, a nawet o tej samej godzinie. Prawda jest jednak nieco inna i nie wymaga tak restrykcyjnego podejścia. 

Mianowicie, częstotliwość z jaką podcinamy nasz trawnik powinna zależeć wyłącznie od jego wymiarów. W każdym tygodniu pogoda jest inna. Zdarzają się bowiem okresy zarówno deszczowe, jak i słoneczne. Z tego wynika, że czas wzrostu murawy również nie jest sobie równy. Oczywiście, zdarza się, że koszenie będzie potrzebne co tydzień, jednak uwarunkowane jest to tylko pogodą wpływającą na szybki przyrost źdźbeł. Zbyt częste podcinanie może nawet pogorszyć stan i kondycję trawnika. 

przygotowanie-i-koszenie-trawnika

Jak strzyc murawę? – ważne rady 

Wcześniej wspomnieliśmy, że częstotliwość koszenia zależy od wysokości trawnika. Wymiarem granicznym, przy którego osiągnięciu powinniśmy zacząć myśleć o przystąpieniu do tej czynności jest 8 cm. Nic się natomiast nie stanie, kiedy poczekamy i pozwolimy murawie podrosnąć jeszcze o 2 cm. Pozostaje nam jeszcze pytanie, o jaki wymiar skraca się trawnik. Otóż, najlepiej jest ustawić poziom ostrza tak, aby skracało ono całą wysokość źdźbła o 1/3. 

Ważne jest korzystanie z kosza na ściętą trawę. Zakup kosiarki niewyposażonej w tego typu element znacznie utrudni pracę, ponieważ wszystkie ścinki będziemy musieli pograbić. Mają one bardzo zły wpływ na stan trawnika, gdyż wytwarza się z nich filc blokujący swobodny rozrost.  

Jaki sprzęt względem ogrodu wybrać? 

Każdy ogród znacznie się od siebie różni. Kosiarki dobieramy głównie względem wielkości powierzchni oraz jej specyfikacji. Dla dużych i nierównych ogrodów zaleca się kosiarki spalinowe. W przypadku ich stosowania nie mamy do czynienia z żadnym ogranicznikiem w postaci kabla ani czasu. Długość pracy jest zależna tylko od ilości wlanego paliwa. Nowoczesne kosiarki spalinowe są z reguły wyposażone w dodatkowy napęd, co ułatwi pracę.  

Dla mniejszych ogrodów lepiej jest nabyć kosiarkę elektryczną bądź akumulatorową. Jej użytkowanie jest tańsze, nie emituje ona spalin, a także jest dużo cichsza. Ponadto, tego typu sprzęty cechują się mniejszą wagą i wymiarami, przez co łatwiej jest omijać przeszkody. 

Zobacz inne artykuły

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *