Patom Organic Cafe - projekt organicznej kawiarni

Kawiarnia w lesie – projekt bijący na głowę hipsterskie kawiarnie z Polski

Projekt organicznej kawiarni z Tajlandii przez Nitaprow

Kawa speciality, ciasto bez cukru i glutenu, do tego wymyślne oświetlenie i hipsterski wystrój. Tak wygląda duża część nowo powstałych polskich kawiarni. Zobaczcie ten niezwykły projekt studia architektonicznego Nitaprow, czyli PatomCafe. To dopiero miejsce na niezłą kawkę!

Czym jest Patom Cafe?

Patom to tajlandzka marka, która kładzie duży nacisk na swoją specyficzną identyfikację (związaną z ekologią) i to oni zlecili stworzenie tzw. Patom Organic Village, w której odwiedzający mogą śledzić drogę surowców z gospodarstwa do stworzonego produktu dla konsumenta.

Fundacja Sookjai rozpoczęła współpracę z Patom Cafe & Shop, aby napędzać rolnictwo ekologiczne w tajlandzkim regionie Nakorn Pathom i sąsiednich prowincjach. Zbudowała silną sieć lokalnych rolników ekologicznych i stała się głównym źródłem surowców organicznych dla produktów Patom.

Zdjęcia projektu

Patom Organic Cafe – opis projektu

Studio projektowe Nitaprow zaproponowało umieszczenie nowej kawiarni na szczycie istniejącego wzgórza w miejscu starego amfiteatru. Z jednej strony nowy budynek wychodzi na zachowaną drewnianą scenę amfiteatru z najwyższego i najciekawszego punktu, dzięki czemu zyskuje się niezrównany widok na całą wioskę ze wszystkich pozostałych stron.

Kompletnie szklana obudowa

Ciągła szklana fasada ze wszystkich stron była głównym celem tego projektu, ponieważ architekci nie byli w stanie osiągnąć „kompletnej szklanej obudowy ” w pierwszym projekcie Patom w Bangkoku ze względu na ograniczoną wielkość działki i istniejącą pozycję drzew.

Rdzeń gastronomiczny musiał zostać odsunięty od szklanej fasady, aby umożliwić ciągłą pętlę cyrkulacyjną. Nachylenie dachu zostało podzielone na 4 segmenty, a jego geometria koncepcyjnie obraca się wokół środkowej kolumny, aby podążać za przepływem cyrkulacyjnym na poziomie gruntu, jednocześnie otwierając się na naturalne światło wzdłuż 4 stron świata. W pewnym sensie zmieniający się świetlik i goście są w ciągłej rotacji przez cały dzień.

Naturalne materiały i zielona energia

Jako materiał na dach wybrano terakotę ze względu na jej tradycyjne walory oraz prymitywny klimat, pomimo skomplikowanej techniki montażu. Przejrzystość  techniki konstrukcyjnej była równie ważna, jak klarowność i przejrzystość osiągana przez otaczającą szklaną obudowę. O wysokości budynku decydowała wysokość pojedynczej części szkła, na jaki pozwalała konstrukcja

Podział szkła został określony przez szerokość folii odblaskowej noktowizyjnej nałożonej na wszystkie zewnętrzne powierzchnie szklane. Głównym wyborem projektowym było stworzenie w pełni odblaskowej szklanej obudowy, ponieważ budynek jest umieszczony w widocznym miejscu na szczycie wzgórza i przyjmuje obraz naturalnego otoczenia, złożoność naturalnego światła. Odbicie zmniejsza również chłonięcie ciepła słonecznego.

Oprócz folii odbijającej ciepło i wysokości sufitu, które ułatwiają kontrolę klimatu w budynku, nad rdzeniem serwisowym zawieszono zasilany energią słoneczną klimatyzator, a agregaty skraplające umieszczono w pobliżu piwnic budynku. Ogółem oświetlenie, klimatyzacja i sprzęt elektryczny zostały zaprojektowane tak, aby w całości były zasilane energią słoneczną dostarczaną przez panele fotowoltaiczne.

Dach zadaszonego chodnika został pierwotnie zaprojektowany przy użyciu tych samych płytek z terakoty co kawiarnia, ale ze względu na ograniczenia budżetowe wybrano dach kryty strzechą, aby pasował do reszty istniejących budynków w wiosce.

 

Informacje o projekcie Patom Cafe:

Studio architektoniczne: NITAPROW Co.,Ltd.

Lokalizacja: Bangkok, Thailand

Data ukończenia: 2019

Powierzchnia projektowa: 150 Sq.M.

Lokalizacja projektu: Nakhon Pathom, Thailand

Prowadzący architekci: Nita Yuvaboon, Prow Puttorngul

Autor wszystkich zdjęć:  Ketsiree Wongwan

Team designerów:

Piyaporn Rattananukul

Pintusorn Chantranuwat

Thipharphan Artthaweekul

Inwestor: Suan Sampran Co.,Ltd

Inżynier: S.K.F. Construction Ltd., Part.

Architekt krajobrazu: Suan Sampran Co.,Ltd

Kritsada Aunphim (Landscape Director)

Inne architektoniczne artykuły

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *