jak-wyposazyc-nowy-budynek-tak-aby-nie-brakowalo-w-nim-zadnych-niezbednych-elementow-

Jak wyposażyć nowy budynek, tak aby nie brakowało w nim żadnych niezbędnych elementów?

5/5 - (1 ocen)

Żeby nowy budynek był w pełni funkcjonalny, komfortowy i bezpieczny dla użytkowników, musi być odpowiednio wyposażony. Na zarządcach nieruchomości spoczywa w tym momencie cała odpowiedzialność, żeby zaplanować infrastrukturę i wyposażenie, które spełni oczekiwania przyszłych mieszkańców lub użytkowników obiektu. Mając to na uwadze, postaramy się pomóc tym osobom, podpowiadając, na co zwrócić szczególną uwagę podczas urządzania takiego miejsca!

Podstawowe instalacje: energia, woda, ogrzewanie i wentylacja

Żaden budynek nie będzie normalnie funkcjonował, jeśli nie zostanie wyposażony w niezbędne instalacje techniczne, związane z energią, wodą, ogrzewaniem i wentylacją. To dlatego każdy zarządca powinien o tym pamiętać już w pierwszej kolejności.

  • Jeśli chodzi o instalację elektryczną, musi on zatroszczyć się o to, by zapewnić odpowiednią liczbę gniazdek, punktów świetlnych, ale też rezerwacji mocy na dodatkowe urządzenia, takie jak klimatyzacja czy systemy alarmowe.
  • W przypadku wodociągów i kanalizacji należy zaplanować punkty poboru wody i odpływów zgodnie z przeznaczeniem pomieszczeń.
  • Równie istotne są systemy grzewcze, zwłaszcza że nowoczesne budynki coraz częściej korzystają z pomp ciepła czy ogrzewania podłogowego, co przekłada się pozytywnie na efektywność energetyczną.
  • Nie można też zapomnieć o wentylacji i klimatyzacji, ponieważ właściwa cyrkulacja powietrza to nie tylko większy komfort użytkowników, ale też zapobieganie powstawaniu pleśni czy innych drobnoustrojów.

Oczywiście, zarządcy nieruchomości zawsze muszą uwzględniać, jakie są potrzeby użytkowników budynku, jak również jego charakter. Inne rozwiązania bowiem będą lepsze w biurowcach, a jeszcze inne w budynkach mieszkalnych czy obiektach użyteczności publicznej.

Wyposażenie wspólnych przestrzeni i infrastruktury zewnętrznej

Niezwykle ważnym zagadnieniem, zarówno w budynkach wielorodzinnych, jak i komercyjnych jest również to, aby zatroszczyć się o przestrzenie wspólne.

  • Mowa tu zwłaszcza o takich miejscach jak klatki schodowe i korytarze, które powinny być dobrze oświetlone, oznakowane i wyposażone w środki przeciwpożarowe, na przykład gaśnice czy hydranty.
  • Bardzo istotne są też systemy bezpieczeństwa, takie jak monitoring wizyjny, domofony lub wideodomofony. W przypadku budynków biurowych sprawdzają się szczególnie systemy kontroli dostępu.
  • Niezbędne są miejsca parkingowe dla zmotoryzowanych, ale też stojaki na rowery.
  • Przeznaczyć należy też miejsce na tereny zielone i rekreacyjne. Place zabaw, ławki czy niewielki ogród wpływają na lepszy wizerunek tego miejsca i zaspokajają potrzeby mieszkańców.
  • Oczywiście, muszą być obecne kubły na śmieci, a szczególnie pojemniki na odpady segregowane, aby zachować porządek. Przy wejściu do budynku dobrym rozwiązaniem jest popielniczka zewnętrzna ustawiona w widocznym miejscu.

wyposazenie-wspolnych-przestrzeni-i-infrastruktury-zewnetrznej

Wyposażenie techniczne: od nowoczesnych systemów po detale

Pamiętajmy jednocześnie, że w nowoczesnych budynkach coraz większą rolę odgrywają technologie inteligentne i proekologiczne, takie jak na przykład smart home. Zapewniają one wysoki komfort – automatyczne sterowanie oświetleniem, ogrzewaniem czy zasłonami. Wiele dobrego powiemy też o systemach zarządzania energią, dlatego też wskazana jest obecność paneli fotowoltaicznych, magazynów energii czy samochodów elektrycznych. To zgodne z duchem czasów i zrównoważonego rozwoju. Miejmy na uwadzę też to, jak istotne jest wyposażenie techniczne, czyli obecność wind, centrali telefonicznych czy systemów internetowych. Muszą być dostosowane do liczby użytkowników i ich potrzeb.

Pamiętając o tych wskazówkach, każdy zarządca nieruchomości poradzi sobie z zadaniem wyposażenia nowego budynku!

Zobacz inne artykuły

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *