Site icon Budynkowo.pl to niezwykły portal o miejscach, zabytkach, architekturze i nieruchomościach. Zobacz, czego nie wiesz!

Jak wynająć mieszkanie – poradnik dla wynajmującego i najmującego!

jak wynająć mieszkanie mieszkanie
Proszę dodaj 5 gwiazdek

Jak wynająć mieszkanie? – poradnik w wypadku najmu i wynajmu

[ratings]

Prawie każdy w życiu będzie musiał nająć pokój, dom lub mieszkanie. Z drugiej strony wielu z nas posiada lub będzie posiadać nieruchomość na wynajem. Dowiedz się wszystkiego, co jest związane z wynajmem, aby nie popełnić żadnych błędów. W tym wypadku błąd może kosztować nas dużo czasu, pieniędzy, a nawet… walki w sądzie! Większość z nas, zanim będzie mogła wynająć, najmuje nieruchomość, dlatego zacznijmy od tego tematu. 

Najem mieszkania – poradnik dla najemcy

Każdy chce nająć mieszkanie tanio, w dobrej lokalizacji i świetnym standardzie. Od czego powinniśmy zacząć? 

Analiza potrzeb

Poszukiwania mieszkania

Spisz i pooglądaj interesujące Cię nieruchomości

Podpisz umowę o wynajmie

Najemco zwróć uwagi na pułapki 

Najem mieszkania – poradnik dla wynajmującego

Wynajmujący, jeśli podejmie złe decyzje może stracić wiele. Polskie prawo chroni najemcę, często jest problem z pozbyciem się go lub uzyskaniem od niego pieniędzy, jeśli nie płaci. Równie dobrze, najmujący może wyprowadzić się z dnia na dzień, wynieść urządzenia. Walka w sądzie nie jest łatwa. Jednak dzięki zwróceniu uwagi na pewne elementy, możesz zmniejszyć ryzyko 

Sprawdź komu wynajmujesz 

Nie chodzi tutaj o to, żeby sprawdzać przychody, czy umowę o pracę najemcy. Nie ma co się bać studentów, osób ze wschodu, czy zachodu. Takie osoby mogą oszukać nas równie dobrze, jak cichy i spokojny człowiek, który może mieć opracowaną strategię.

Należy z potencjalnym najemcą porozmawiać, dowiedzieć się:

Najlepiej zabezpieczyć się pobierając od najemcy czynsz za pierwszy miesiąc oraz kaucję zabezpieczającą w wysokości jednego czynszu. Dla wynajmującego dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług biura nieruchomości. Jest ono wtedy odpowiedzialne za cały proces i może pobierać prowizje jedynie od najemcy. Niestety, ale może to wydłuż okres zdobycia najemcy, który prowizji nie będzie chciał zapłacić.

Dobrym sposobem na weryfikacje najemcy jest sprawdzenie jego tożsamości w social mediach czy krajowym rejestrze dłużników. 

Nie zniechęcaj najemcy

Wiadomo, każdemu zależy na szybkim wynajmie, aby to było możliwe nie zniechęcaj najemcy agresywną i roszczeniową postawą. Kolejną kwestią jest cena. Pamiętaj, że musi ona być dopasowana do cen rynkowych – nie wymagaj zbyt dużo, jeśli twoje mieszkanie posiada meblościanki, jest w stylu PRL, a łazienka wygląda okropnie. Również, jeśli znajduje się ono w niezbyt popularnej okolicy, cena czynszu powinna to uwzględniać. 

Przedstaw realną sytuację nieruchomości. Jeśli mieszkanie jest głośne, nie podkreślaj tego, ale w wypadku pytania odpowiedz zgodnie z prawdą. Jeśli światło słoneczne nigdy nie wpada do wnętrza, również przedstaw sytuację szczerze. Najemca może się wyprowadzić bardzo szybko, gdy poczuje się oszukany, a mieszkanie nie będzie spełniało jego standardów. 

Przygotuj i wystaw ogłoszenie 

Po pierwsze posprzątaj i zadbaj o mieszkanie. Czasem nawet niewielki remont pozwoli zwiększyć kwotę czynszu. Przygotuj odpowiednie zdjęcia, które prezentują zalety nieruchomości. Może dom ma piękny ogród, a może z apartamentu na 10 piętrze rozciąga się wspaniały widok. Przedstaw to w ogłoszeniu, które wystawisz na portalach takich jak: otodom, gratka, olx. Możesz skorzystać z portali, gdzie nie trzeba płacić za wystawienie ogłoszenia o wynajmie nieruchomości! Wykorzystaj to na początek. 

Umowa i protokół zdawczo-odbiorczy

Pamiętaj o zawarciu w umowie kluczowych dla Ciebie elementów. Chcesz, aby najemca nie palił albo trzymał zwierząt? Zawrzyj to w umowie! Określ okres wypowiedzenia oraz czas trwania najmu. Dla Ciebie najkorzystniejsza będzie umowa na dany okres czasu (np. na rok). Będziesz mieć pewność, że najemca będzie zobowiązany płacić. Uwzględnij też kwestie napraw. Z reguły za drobne naprawy i konserwacje jest odpowiedzialny najmujący. 

Jak zabezpieczyć się przed nieuczciwym najemcą?

Dobra umowa i poznanie osoby to podstawa. Niestety, ale polskie prawo nie sprzyja. Jeśli masz wątpliwości, co do najemcy zawrzyj w umowie informacje o możliwości dokwaterowania osoby do mieszkania. W wypadku, gdy najemca nie płać możesz wysłać tam bezdomnego lub kolegę, który spowoduje, że nieuczciwy najemca się wyprowadzi sam. 

Kwestie podatku o wynajmu nieruchomości 

Wynajmujesz? Musisz płacić podatek, niestety. Może to być najem prywatny, gdzie płacisz ryczałt 8,5% do 100 000 złotych (powyżej 12,5%). Może to być zwykła skala podatkowa, czyli 18% i 32%. 

W wypadku działalności gospodarczej rozlicza się na standardowych zasadach skali podatkowej lub podatku liniowego (19%)