okna plastikowe

Jak wybrać dobre okna plastikowe?

Okna plastikowe

Współczesne okna znacznie różnią się od tych, które sprzedawane były kilkadziesiąt lat temu. Ogromny postęp technologiczny przyczynił się do udoskonalania wariantów oraz wprowadzania nowych propozycji na polski rynek. Zmiany dostrzec można zarówno w wyglądzie okien, jak i w ich walorach technicznych. W jaki sposób wybrać najlepsze okna plastikowe, aby cieszyć się nimi przez długie lata? Co warto wiedzieć przed zakupem?

Okna plastikowe- Co warto wiedzieć?

Dobranie odpowiednich wymiarów okien

Odpowiednio dobrana stolarka okienna chroni nas przed utratą ciepła, a także hałasem z zewnątrz. Standardowym wręcz rozwiązaniem wśród polaków stały się okna plastikowe zwane inaczej oknami PCV. Okna te powinniśmy zamówić w momencie, kiedy planujemy prace wykończeniowe, w celu zapobiegnięcia ewentualnej kradzieży, zalecany jest ich transport na budowę jeszcze przed przystąpieniem do prac wykończeniowych w domu. Jeżeli dom jest nowy, warto sięgnąć po stworzony projekt, który jasno będzie określał wymiary poszczególnych okien. Niezbędne będzie też zmierzenie otworów, czy aby na pewno ich szerokość nie różni się od tej wyznaczonej w projekcie. Okna plastikowe to także doskonały wariant dla osób, które planują wymianę okien.

Ilość komór profili okiennych

Zasada jest prosta- im więcej komór, tym lepsze parametry izolacyjne okna. Częstym współcześnie wyborem stają się profile pięć lub osiem komór. Ważna jest też klasa profili (najwyższa oznaczona jest symbolem A) – takie rozwiązanie ma grubość zewnętrznych ścianek oraz szerokość komór wewnętrznych. Decydując się na okna PCV z symbolem A, możemy mieć pewność, iż wybór ten zagwarantuje nam ochronę termiczną i akustyczną.

Dźwiękoszczelność

Osoby zamieszkujące okolice ruchliwych ulic powinny rozważyć zakup okien plastikowych dźwiękoszczelnych. Okna dźwiękoszczelne powinny wybrać także osoby, które pracują w domu. Dzięki temu hałas z ulicy zostanie wyciszony, a praca stanie się bardziej efektywna. Wprowadzenie takiego rozwiązania warto rozważyć szczególnie w pomieszczeniach, takich jak sypialnia, czy pokój dziecięcy. Izolacyjność akustyczna wyrażona jest wzorem RA2 lub Rw. Należy pamiętać, że drugi ze wskaźników ma o kilka decybeli lepsze parametry, niż w rzeczywistości.

Szczegóły

Podczas zakupu okien plastikowych ważne jest także zwrócenie uwagi na szczegóły, takie jak jakość dodatków okiennych takich jakokuć, czy uszczelek. W nieco droższych wariantach takie elementy z pewnością później ulegną zużyciu, a właściciel nie będzie narażony na dodatkowe koszty związane z koniecznością wymiany.

Zalety okien plastikowych

Skoro wiemy już, czym powinniśmy kierować się w trakcie zakupu okien plastikowych do naszego domu, rozważmy teraz korzyści, jakie niesie za sobą zakup tego wariantu. Wśród zalet okien plastikowych wymienić można:

  • Niższą cenę w porównaniu z oknami drewnianymi,
  • odporność na działanie czynników zewnętrznych,
  • dobrą akustykę,
  • wysoką termoizolacyjność,
  • doskonały wygląd,
  • możliwość stworzenia wymiaru i kształtu okna wedle indywidualnego projektu,
  • możliwość wyboru konkretnego koloru.

Więcej informacji o najnowszych trendach w branży okien znajdziesz między innymi na tym blogu.

Artykuły dla Ciebie

One Response

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *