urządzanie i projektowanie sypialni, pomysły

Jak urządzić najładniejszą i najlepszą 𝐬𝐲𝐩𝐢𝐚𝐥𝐧𝐢ę? Małą, dużą. Pomysły, rady!

Urządzanie i aranżacja przytulnej sypialni

[ratings]

Jak sobie pościelisz tak się wyśpisz!

Nie można nie zgodzić się z tym ludowym powiedzeniem, szczególnie w odniesieniu do projektowania i urządzania domu i mieszkania. Nie mówiąc już o… sypialni! Miejscu, gdzie odpoczywamy, relaksujemy się i śpimy. Nie ważne, czy robisz remont, czy zamierzasz wprowadzić się do nowego mieszkania. Zanim przejdziesz do projektowania i urządzania sypialni zapoznaj się z naszymi radami i inspiracjami, które pozwolą Ci uwić najwygodniejsze i przyjazne gniazdko. Inspiracje wraz ze zdjęciami znajdziesz na dole artykułu.

Zanim przystąpisz do projektowania, rozplanuj wszystko strategicznie!

Dotyczy się nie tylko sypialni, ale całej naszej nieruchomości, od projektowania pokoi, po kupowanie dodatków. Czy wiesz, w jaki stylu ma być pokój, który zamierzasz urządzić? Czy ma wpasowywać się stylem do całości, a może ma się wyróżniać? W jakim ma być stylu? Odpowiedź na te pytania to dopiero początek. Koniecznie sprawdź artykuł dotyczący tego, jak zaprojektować salon, gdyż tam przygotowaliśmy wskazówki odnośnie planowania i aranżacji, które są uniwersalne i można je wykorzystać przy każdym pomieszczeniu. Po zapoznaniu się z krokami samego projektowania, takim jak stworzenie wstępnej koncepcji, rozrysowanie jej, wybór mebli itp. zapoznaj się z kluczowymi punktami projektowania i aranżacji sypialni.

Projektowanie wymarzonej sypialni

Przy projektowaniu i aranżacji sypialni pamiętaj o tym, do czego jest przeznaczona, jaka jest jej funkcja. W tym miejscu masz czuć się bezpiecznie i spokojnie. Ma to być azyl, w którym dobrze zasypiasz i budzisz się wyspany. Jeśli jest to możliwe powinna ona być odizolowana od wszelkich hałasów. Weź to pod uwagę! Jeśli np. mieszkasz w bloku i graniczysz z jednej strony z głośnymi sąsiadami, sypialnie zrób po drugiej stronie. To pomieszczenie powinno być również dobrze wentylowane (w nocy zbiera się CO2) oraz raczej ciemniejsze, niż jasne. Warto pomyśleć o tym (jeśli mamy taką możliwość), z której strony świata będą znajdować się okna do sypialni. Od wschodu będzie nas budzić wcześnie słońce. Wybierajmy ten kierunek tylko jeśli chcemy się budzić wcześnie rano.

Z powodu tego, że w sypialni wypoczywamy i spędzamy noc powinna być ona stosunkowo przytulna, choć nie oznacza to włochatych dywanów, jeśli tego nie lubimy. Powinniśmy czuć się tam po prostu dobrze i swobodnie. Jednak wiadomo, że pomalowanie jej na intensywnie czerwony kolor nie pomoże w wypoczynku (choć może wzmocnić romantyczną atmosferę).

Układ wnętrza sypialni

W sypialni kluczową rolę pełni łóżko, dlatego nie powinno ono być przytłoczone przez inne meble. Może znajdować się w centrum lub z boku pomieszczenia (ale tak, aby wejście do niego nie było zablokowane). Szczególnie, gdy urządza się sypialnie dla dwojga, łóżko ogrywa kluczową rolę (z reguły ma 2×2 metry), dlatego to ono może stanowić punkt wyjścia dla urządzania całego pomieszczenia. Łóżko zawsze będzie przyciągać wzrok, dlatego jest tak ważne.

Jeśli twoja sypialnia nie jest odrębnym pomieszczeniem, oddziel ją za pomocą kotary, przesuwnej ściany, koloru ścian, innym rodzajem posadzki. Jeśli sypialnia jest bardzo mała wstaw tam tylko łóżko, oświetlenie i niewielką nocną szafkę.

Sypialnię możesz podzielić też na pewne strefy, jeśli masz na to przestrzeń. Możesz urządzić tam kącik relaksacyjny przed snem, czy miejsce z toaletką (np. do wykonywania makijażu).

Jakie meble powinny znaleźć się w sypialni?

Oczywiście łóżko! Jakie? Z takiego materiału, który lubisz. Bardzo często jest to drewno. Łóżka stalowe również mogą wyglądać ciekawie, lecz są chłodne w odbiorze. Warto wybrać również takie, które posiada zagłówek. Przyda się to, gdy będziemy chcieli posiedzieć przed snem i np. poczytać książkę. Możemy się wtedy o taki zagłówek oprzeć.

Szafki nocne są koniecznością w sypialni. Możesz na nich położyć wodę, książkę, budzik, czy schować leki, więc nie zapomnij o nich. Należy dobrać się szczególnie pod względem wysokości względem łóżka. Niech nie będą dużo wyższe niż łóżko.

Jeśli jednak masz małą sypialnię postaraj się znaleźć takie łóżko, które ma wysuwane szuflady i półki, dzięki temu nie będzie potrzebna szafka nocna.

To co znajdzie się w sypialni zależy również od jej wielkości. Jeśli nie jest ona zbyt duża, nie wstawiaj tam dużych szaf. Możesz to zrobić, tylko we większych pomieszczeniach, w innym wypadku będą one przytłaczały użytkowników. Jeśli musisz urządzić strefę z szafą i przebieralnią w sypialni, niech szafy nie będą zbyt wysokie (prawie sięgające sufitu), warto ją również oddzielić od reszty przestrzeni (np. za pomocą innego koloru ścian albo kotary).

Lustro może znaleźć się w sypialni, ale nigdy na wprost łóżka. Najlepiej ustawić je w takim miejscu, w którym śpiący nie będą się widzieć z miejsca spoczynku (ciągłe oglądanie, nawet kątem oka, swojego wizerunku może pobudzać stres).

Oświetlenie w sypialni 

Oświetlenie jest bardzo ważne, gdyż dzięki niemu można uzyskać różnego rodzaju efekty. Nie powinno ono być zbyt intensywne i pobudzające. Warto zastosować kinkiety oraz lampki nocne. Jeśli decydujemy się na lampę wiszącą, oczywiście nie może ona wisieć nad łóżkiem. Żarówki powinny dawać bardziej żółtawe, przyjemne światło.

Warto również zastanowić się nad lampą stojącą, która będzie dawała np. lekko różowy, czerwonawy, zielony, czy fioletowy kolor. Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie budzika, który daje intensywne żółte światło, rozświetlając się mocno chwilę przed pobudką (szczególnie, gdy mamy ciemną sypialnię).

W średniej wysokości sypialni wystarczą 3 punkty światła (2 lampki nocne oraz lampa stojąca, ewentualnie lampa w szafie).

Telewizor w sypialni

Z wielu względów nie rekomendujemy wstawiania telewizora do sypialni. Ewentualnie może być to rzutnik. Telewizor emituje światło szkodliwe i przeszkadzające w spaniu. Poza tym przeżywanie emocji w związku z oglądaniem telewizji przed snem, nie jest korzystne. Sypialnia to nie miejsce do oglądania telewizji. Jeśli nie możemy bez niego przeżyć, niech znajduje się na przykład na bocznej ścianie (możemy okręcać się na łóżku), a nie na wprost.

Kluczowe elementy w aranżacji sypialni

Ściany

Ściany powinny mieć jasne, ciepłe i przytulne kolory (ale niejaskrawe). Nie powinien to być intensywny ani pobudzający kolor. Ze spokojem możemy zastosować tapety z lekko wypukłym wzorem lub fototapety. Jeśli nie odrzuca nas wschodnia tradycja wieszania dywanów na ścianach, ze spokojem możemy powiesić ciekawą tkaninę (np. o indyjskich wzorach i kolorach) naprzeciw lub za łóżkiem (dywanów nie zalecamy). Nie wieszajmy nigdy żadnych półek, szafek ani czegokolwiek, co będzie znajdowało się nad śpiącymi osobami.

Na ścianach możemy zawiesić interesujące zdjęcia lub obrazy związane z rodziną lub romantycznymi scenami.

Okna można zasłonić roletami lub grubymi firanami lub zasłonami. Najlepiej zrezygnować z żaluzji, no chyba, że miałby to być szerokie drewniane żaluzje.

Podłogi

Marmury, kamienie czy zimne posadzki nie powinny znajdować się w sypialni. Najlepiej jest zastosować parkiet, drewno lub jeśli nie jesteśmy alergikami, wykładzinę lub dywan.

Dodatki

Jeśli już musisz wybrać sypialnię białą i surową zastosuj bardziej przyjazne dodatki w np. żółciach, kremach, czy zieleniach. Pamiętaj, sypialnia nie ma być szpitalną salą.

Spokojnie możesz zawiesić w sypialni lampki, wybrać ciekawe poduszki, zdecydować się na pasiaste kotary lub potraktować lampki nocne jako dodatek. Odpoczynkowi sprzyjać będą również rośliny, które także mogą poprawić nasz sen. Jednak nie przesadzajmy z dodatkowymi elementami, nawet w dużym pomieszczeniu, gdyż nie chcemy go zagracić.

Inspiracje do urządzenia sypialni

 

 

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *