inspiracje - projektowanie i aranżacja salonu

Jak samodzielnie urządzić mały salon na przykład w bloku?!

Urządzanie małego salonu samodzielnie

Wielu z nas, Polaków zamieszkuje niewielkie mieszkania, często w blokach z wielkiej płyty, lub oszczędnych inwestycjach deweloperskich. Natomiast wiadomo, że im większa przestrzeń do życia, tym lepiej czujemy się w naszymi mieszkaniu. Jednym z najważniejszych przestrzeni w m2 jest właśnie salon, inaczej nazywany dużym pokojem. To tam toczy się życie, tam spędzamy najwięcej czasu, tam często jemy i przyjmujemy gości. Co zrobić, jeśli mamy mały salon? Zastanawiamy się nad remontem lub dopiero go projektujemy, a nie chcemy skorzystać z usługi architekta wnętrz? Sprawdź poniższe inspiracje i tipy, bo mały salon w bloku, czy nawet domu z rynku wtórnego, możemy samodzielnie zaprojektować i stworzyć naprawdę niezwykłą przestrzeń!

Jak urządzić mały salon – najpierw projektowanie!

Przede wszystkim zanim przejdziemy do projektowania musimy stworzyć pewien plan, który trzeba koniecznie przelać na papier. Lepiej nie improwizować w trakcie remontu, czy zakupu mebli. Nie masz pomysłu na aranżację salonu? Jak połączyć praktyczny a jednocześnie nowoczesny styl wnętrza? Poznaj więcej praktycznych porad m.in Jak oddzielić kuchnię od salonu?. Bogaty zakres porad aranżacyjnych na stronie Lazienkaplus.pl

Weź kartkę papieru, ołówek i wymierz swoje pomieszczenie. Rozrysuj je w skali na kartce papieru za pomocą linijki. To twoja baza i plan. Dzięki temu będziesz wiedzieć, jakie meble zmieszczą się na niewielkiej przestrzeni i ile zajmą miejsca. Możesz skorzystać również z darmowego narzędzia online do rozrysowania takiego planu (np. https://vinci.org.pl/). Pamiętaj jednak, że lepiej jest to zrobić ręcznie. Lepiej poznajesz przestrzeń i lepiej ją później zaprojektujesz. Jeśli masz trochę więcej umiejętności, za pomocą linijki dodaj 3 wymiar, czyli nanieś wysokość. Możesz to zrobić za pomocą pionowych linii pociągniętych z kątów pokoju.

Pamiętaj, korzystaj z linijki i za jej pomocą, nawet jeśli nie masz talentu rysunkowego i nigdy Ci nie wychodził, możesz zrobić coś tak fajnego, że zaskoczysz się! Masz rzut 2D pokoju oraz plan 3D? Przechodzimy do kolejnego etapu.

Zastanów się, jaki klimat i jaki charakter ma mieć Twój salon

To zdanie oddaje wszystko, co musisz zrobić na tym etapie. Zastanów się nad stylem salonu i jego wyglądem. Co chcesz uzyskać? Ma on być bardziej ascetyczny, czy na bogato? A może ma być to 15 m2 wyjęte jak z królewskiego pałacu? Decyzja należy do Ciebie! Nawet jeśli salon jest mały, może on przybrać jakikolwiek charakter, pamiętaj nie musi to być pokój pustelnika!

Następnie zapisz to wszystko, jak ma on wyglądać. W dalszej kolejności, rozpisz wszystkie funkcje, jakie ta przestrzeń będzie pełnić. Czy będziesz jadł tam posiłki? Czy będziesz przyjmował gości? Czy masz tam wypoczywać, robić ćwiczenia fizyczne? A może będziesz tam czasem pracować? Weź te wszystkie elementy pod uwagę i wydziel strefy funkcjonalności! Oznacz na planie, która z części będzie służyła tej, a tej funkcji. Idziemy dalej.

Wybór mebli do małego salonu

Następnym etapem będzie wybór mebli. Tak, może Ci się to wydawać dziwne. Co z kolorami ścian, dodatkami i tak dalej? Mebli do salonu na rynku jest tyle, że bardzo często znajdziesz je w odpowiednim kolorze, tak aby je dopasować. Skoro wybrałeś styl, poszukaj w Internecie, sklepów, które sprzedają meble o danym charakterze. Przeglądaj, przeglądaj i przeglądaj, tylko z kartką! Zapisuj wszystkie, które Ci się spodobały, by o nich nie zapomnieć. Możesz wypisać ich więcej, bo potem i tak ograniczysz ich ilość o kilkadziesiąt procent.

Najważniejsze, aby zapisywać wymiary mebli i najlepiej od razu nanosić je na projekt. Będziesz na bieżąco widział, ile procent salonu jest już zajęte. Twój mały salon nie może być zajęty w więcej niż 70% przez meble, bo nie będziesz miał przestrzeni życiowej.

Rozpisz sobie, co i w jakiej ilości potrzebujesz oraz do czego dany mebel Ci się przyda.

Wybór akcesoriów i dodatków do salonu oraz elementy związane z remontem

Teraz możesz dokładnie zdecydować, jakie kolory ścian będzie posiadał Twój pokój dzienny, jak będzie wyglądać podłoże (np. posadzka, parkiet, wykładzina). W dalszej kolejności możesz zastanowić się nad dodatkami do salonu i akcesoriami. Jeśli robisz większy remont, pamiętaj, że musisz rozplanować na rozkład gniazdek, czy oświetlenia wnętrza.

W dalszej kolejności prezentujemy zasady, aby Twój niewielki pokój dzienny wydawał się większy. Przeczytaj je, zapamiętaj, albo zapisz, aby stosować się ich przy wyborze mebli, akcesoriów, czy koloru ścian.

Triki i zasady aranżacji małego salonu

Te proste zasady pozwolą Ci na to, aby salon wydawał się większy i był odpowiednio zaprojektowany.

Oświetlenie salonu

Światło czyni cuda w fotografii, malarstwie, ale i we wnętrzach. Jasne pomieszczenia wydają się większe. Twój salon może być przytulny, jednak nie może być ciemny. Wykorzystaj światło dzienne, jeśli jednak nie jest on odpowiednio doświetlony skorzystaj na przykład z kinkietów w najciemniejszych miejscach salonu, czy oświetlenia punktowego. Jeden żyrandol może nie wystarczyć, poza tym wszystko co zwisa z sufitu wydaje się zabierać przestrzeń.

Jeśli twój salon jest wysoki (wyższy niż w bloku)

Zapewne mieszkasz w domu lub w kamienicy. Wykorzystaj to wtedy! Jest to ogromna zaleta. Im wyższy, tym lepszy i wydaje się bardziej obszerny. Nie instaluj sufitów podwieszanych, ani antresoli na małych przestrzeniach. 

Odpowiedni kolor ścian

Nie stosuj ciemnych kolorów ścian. Twój salon nie musi być biały jak w szpitalu. Stosuj jasne i ciepłe kolory, po prostu nie mogą to być ciemne odcienie. Jeśli pasuje do Twojego stylu niebieski – świetnie! Tylko nie może to być chabrowy, czy lapis lazuli, ale może to być cyjan, błękit egipski, albo aqua marina.

Na miejsce, na które wpada światło z okna, możesz spróbować z zastosować jaśniejszy, a nawet biały kolor (lub biały dodatek), który będzie je odbijać.

Ilość mebli w małym salonie i ich wielkość

Pamiętasz, jak wybierałeś meble do swojego projektu? Zredukuj je tylko do niezbędnych. Oznacz te, które potrzebujesz do tego, aby realizować wszystkie funkcje życiowe w salonie, a resztę mebli usuń. Jeśli mieszkacie we trójkę, a goście przychodzą raz do roku, kup 3 krzesła, nie więcej! Reszta krzeseł, może być rozkładana. Jeśli kanapa jest przeznaczona dla dwójki osób, nie musi ona mieć 2 metrów.

Zastosuj również niskie i niewielkie meble! Zapomnij o tym wspaniałym ciemnym, dębowym stole dla 10 osób. 

Ogranicz ilość dodatków i bibelotów

Wszystko czego nie używasz na co dzień, pochowaj do szaf. Akcesoria i dodatki są fajne, ale w ograniczonej ilości – może być ich kilka, na pewno nie kilkanaście, czy kilkadziesiąt. Śmieci i bibelotów musisz się po prostu pozbyć. To nie znaczy, że Twój salon, nie może mieć ciekawego charakteru. Powieś na przykład na ścianach obrazy o intensywnej kolorystyce.

Jeden, czy dwa meble lub akcesoria w intensywnym kolorze będę ściągać na siebie wzrok.

Powieś lustro

W odpowiednim miejscu w salonie powieś duże lustro. Powiększa ono optycznie przestrzeń. Rama lustra musi być delikatna i nieprzytłaczająca. Nie wieszaj go w takim miejscu, w którym będziesz cały czas widzieć swoje odbicie.

Nie stosuj szaf, czy meblościanek na całą ścianę

Po prostu, nie rób tego. Lepiej wstawić dwie różne szafy, nie zajmujące całej ściany.

Niewielki salon – inspiracje do projektowania

Poniżej znajdziesz zdjęcia całego pokoju lub części, które mogą Cię zainspirować do adaptacji pomysłu do Twojego własnego projektu.

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *