projekt łazienki - pomysły i inspiracje

Jak zaprojektować i urządzić łazienkę? (małą i dużą) + inspiracje

Projektowanie i urządzanie łazienki

[ratings]

Łazienka to tak naprawdę, we współczesnym znaczeniu, stosunkowo niedawne odkrycie. Polska była jednym z pionierskich krajów, gdzie projektowano łazienki podobne do tych tworzonych dziś. Jedną z ciekawszych jest ta w Zamku w Łańcucie (pochodzi z XIX wieku). Jest coś w tym, że wygląd łazienki i jej funkcjonalność w naszym mieszkaniu jest dla nas kluczowa. Przecież, nawet jeśli poszukujesz mieszkania do wynajęcia, nie wynajmiesz takiego, które ma brzydką łazienkę. Tak wiec, w jaki sposób powinniśmy zaprojektować i urządzić łazienkę, by cieszyła nasze oko i dawała chwilę wytchnienia podczas wieczornych lub porannych posiedzeń w łazience?

Projektowanie łazienki (niezależnie, czy dużej, czy małej) to proces strategiczny

I właśnie do projektowania trzeba podejść w sposób strategiczny. Co trzeba w takim wypadku zrobić? Najpierw odpowiedzieć na pytania: 

  • w jakim stylu chcemy urządzić łazienkę 
  • jakie funkcjonalności potrzebujemy w łazience 
  • jakie sprzęty mają znaleźć się w łazience 
  • czy wybieramy wannę, czy prysznic (a może to i to)

Najlepiej wszystko rozpisać na kartce. Przygotować sobie rysunki, wizualizację, jak i w który miejscu dane elementy powinny się znaleźć. Dopiero w następnej kolejności mierzymy łazienkę i rozrysowujemy plan najlepiej na papierze milimetrowym w skali. Na tym etapie warto mieć ogólny plan i ideę tego, jak chcemy, aby nasza łazienka wyglądała, a szczegóły rozpisać później (dotyczące dodatków i mebli) lub nawet w trakcie prac. 

Jeśli chcesz zobaczyć, jak powinien wyglądać dokładnie taki proces projektowania (nie tylko łazienki) przeczytaj artykuł o urządzaniu salonu, zajdziesz tam informacje, jak projektować każde pomieszczenie (analogicznie) krok po kroku.

Wygląd projektowanej łazienki 

To że łazienka powinna nam się podobać to kwestia najważniejsza. Funkcjonalność w tym, tak samo jak w każdym innym pomieszczeniu jest ważna, jednak nasza łazienka może służyć relaksowi, zmianie świadomości i poprawie humoru. Po całym dniu – relaksujemy się, oczyszczamy, rano – przygotowujemy do pełnego wyzwań dnia.

O wyglądzie łazienki decydują przede wszystkim: 

Płytki łazienkowe

Wszystkie powinny być dopasowane do siebie, nawet jeśli wybieramy ich kilka rodzajów. To one decydują o wyglądzie w znacznym stopniu, gdyż obejmują największą powierzchnię: ściany i podłogi. Do małej łazienki, nie wybierajmy ciemnych płytek. Na płytkach nie ma co oszczędzać, nie mogą się odklejać, szybko niszczyć, ich jakość powinna być co najmniej dobra. Kolor kafelków może być za to neutralny (białe, kremowe, szare), a gra kontrastami może odbywać się poprzez armaturę i wyposażenie. Starajmy się nie wykorzystywać dzikich, szalonych i intensywnych (np. krwistoczerwonych) płytek, bo nas przytłoczą.

Armatura łazienkowa

Detal? Nie do końca. To ona będzie silnym kontrastem (ze względu na materiał) dla reszty łazienki, dlatego jest ona bardzo ważna. Pamiętajmy standardowa armatura w o jasnym stalowym kolorze jest nudna. Wybierzmy kształty i kolor, który ożywi naszą łazienkę (no chyba, że projekt zakłada, że zrobią to płytki).

Wyposażenie łazienki 

Chodzi tutaj o wygląd i wybór takich elementów jak lustra, czy szafki. Powinny one wpisywać się cały projekt, jednak w tym wypadku powinniśmy myśleć również o funkcjonalności – zastanowić się, czy i jakie meble w łazience potrzebujemy. 

Czy pralka powinna znajdować się w łazience, kuchni, czy pomieszczeniu gospodarczym? 

Pralka jest urządzeniem nieodzownie kojarzącym się z łazienką. Tylko w sytuacji, gdy nie mamy miejsca, możemy wstawić ją do kuchni. Choć tak naprawdę pralka powinna znajdować się tam, gdzie przetrzymujemy ubrania przeznaczone do prania. Jeśli trzymamy je w łazience, wstawmy pralkę tam, pamiętajmy jednak, że zajmie nam trochę cennego miejsca, więc już na etapie projektowania całego domu lub mieszkania (jeśli to możliwe) należy o niej pomyśleć. Najlepiej jest ją obudować i zamknąć w szafie lub obudować. Ciężko będzie znaleźć pralkę pasującą do naszego projektu. Pralki z reguły wyglądają one podobnie i niewiele się różnią, więc nie liczmy, że będzie wyjątkowa. 

Wybrać wannę czy prysznic? 

To jeden z kluczowych dylematów, ale odpowiedź na to pytanie jest proste. 

Mamy miejsce na wannę, czy łazienka jest mała? 

Tak? Jeśli miejsce mamy, a wanna nie zajmuje 40% powierzchni i lubimy się pluskać, wybieramy wannę. 

Mała łazienka? 

Lepiej zdecydować się na prysznic. W bardzo małych łazienkach, można wybrać taki prysznic, który nie ma brodzika, a stoi się na płytkach. 

Jeśli bardzo nie chcemy rezygnować z wanny, ale chcemy również mieć prysznic, zdecydujmy się na wannoprysznic (szklaną kabinę nad częścią wanny)

Na wannę i prysznic możemy zdecydować się tylko i wyłącznie w dużych łazienkach.

Czy rozdzielić toaletę od łazienki? 

Nie róbmy tego (chyba, że mieszkamy w domu albo dużym mieszkaniu i robimy łazienkę z toaletą i toaletę osobno). Czas PRL`u przeminął, jeśli ktoś będzie chciał skorzystać z toalety (a mamy ją tylko w łazience), wytrzyma i poczeka. 

Pamiętajmy o wymiarach i rozmieszczeniu wyposażenia łazienki

Nawet jeśli łazienka jest mała musimy zachować pewnego rodzaju odległości, nikt przecież nie chce siedzieć na toalecie z twarzą w kranie.

Prysznic, wanna, sedes – wszystkie te elementy mogą znaleźć się na jednej ścianie. Mogą również, jeśli wymiarowo to możliwe, znajdować się po obu stronach łazienki, co jest najczęstszym rozwiązaniem. Prysznic i wanna mogą znaleźć się w narożniku, przy ścianie. W narożniku nie powinien znajdować się, ani sedes, ani kran. Pamiętajmy o odpowiednim rozmieszczeniu elektryki w łazience, nie może ona być zagrożona zalaniem, warto zastosować też gniazdka bryzgoszczelne

Zachowajmy minimalną przestrzeń wokoło: 

sedesu – około 80 cm 

przed wanną – około 80 cm 

przed umywalką – około 70 cm

Wymiar łazienki przy planowaniu domu/mieszkania 

Jeśli dopiero planujemy naszą łazienkę i nie wiemy jeszcze jak powinna być duża, należy ją dopasować do całości mieszkania. Jeśli mieszkanie ma 45 m2 to łazienka będzie zajmowała niewielką powierzchnię np. 5 m2, jeśli mamy dom o powierzchni 200 m2, nie róbmy małej łazienki, a stwórzmy osobny pokój kąpielowy. 

Zasadniczo wystarczająco duża łazienka dla małej rodziny to taka o powierzchni około 5-8 m2.

Oświetlenie w łazience 

Zastosowanie różnego rodzajów punktów świetlnych może wprowadzić ciekawą atmosferę, szczególnie tam gdzie miejsca jest więcej. Praktycznie w każdej łazience znajduje się lustro, warto zdecydować się więc minimum na 2 punkty świetlne – jeden zwykły i jeden oświetlający nas przy lustrze. I to ten przy lustrze powinien być mocniejszy. Poza tym nie potrzebujemy bardzo intensywnego światła w łazience. Możemy wybrać takie, które wprowadzi odpowiedni nastrój, lekko przytłumione i miękkie. Może to być oświetlenie LED.

Lustro powinno znajdować się w prawie każdej łazience.

Nowoczesna łazienka 

Jeśli twój budżet jest niemały, przestrzeń do wykorzystania odpowiednia, możesz zastanowić się nad stworzeniem nowoczesnej łazienki, gdzie wprowadzić takie gadżety jak system nagłośnienia, system oświetlenia, który np. zmienia kolory, automatyczną toaletę, saunę czy wannę z hydromasażem. Wszystkie te elementy mogą być tak zrealizowane, że będą one wyglądać stylowo i mogą współgrać z naszym projektem. 

Zobacz porady jak urządzić kuchnię!

Aranżacja i projekt łazienki – pomysły i inspiracje

 

 

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *