zabudowa wanny

Jak pomysłowo zabudować wannę?

Jak zrealizować zabudowę wanny?

Gdy poszukujemy inspiracji do łazienki, nasz wzrok zwykle zatrzymuje się chwilę dłużej przy wannie. Zastanawiamy się, jaką wybrać – zabudowaną czy wolnostojącą. Jeśli już zdecydujemy się na wariant do zabudowy, pojawia się pytanie, w jaki sposób zabudować wannę, aby stworzyć ciekawy i praktyczny projekt, wpasowany w styl łazienki. Czy masz już pomysł na zabudowę swojej wanny z efektem wow? My zapytaliśmy specjalistów z AboutDecor o efektowne inspiracje.

zabudowa wanny

Dobierz zabudowę pod kształt i rodzaj wanny

Zanim zaczniesz poszukiwania idealnej inspiracji łazienki w Twoim stylu, najpierw przyjrzyj się swojej wannie. Jaki ma kształt?

Najbardziej popularne i najmniej „problemowe” pod względem zabudowy są wanny prostokątne – zdaniem AboutDecor aranżacja wanny o prostych kątach jest stosunkowo prosta. Sprawdzą się tutaj bowiem zarówno propozycje zabudowy z płytek, jak i wariant z mozaiką. Kształt prostokąta to także dobra podstawa pod zabudowę z ukrytymi szafkami – to rozwiązanie niezwykle praktyczne, zwłaszcza dla wielbicieli minimalizmu, gdzie „mniej znaczy więcej”.

Nieco więcej zachodu jest w przypadku wanny narożnej. O ile przy samej ścianie mamy do czynienia z kątem prostym, o tyle część wystawiona „na widok” nie posiada już tak łatwej do zabudowania powierzchni. Ale! „Dla chcącego nic trudnego” – możesz zdecydować się na zakup gotowej obudowy dla wanny narożnej, wykonywanej najczęściej z lekkiego, profilowanego tworzywa. Alternatywą dla tego rozwiązania będzie także udekorowanie zabudowy wanny przy pomocą mozaiki, której niestraszne obłe kształty i krągłości ceramiki łazienkowej.

Jak zabudować wannę? Czego będziesz potrzebować?

Ponownie spójrz na swoją wannę – niedługo Twoja inspiracja łazienki stanie się faktem! Aby przygotować podstawę do zabudowy wanny, dobierasz rozwiązania i materiały po raz kolejny pod kształt wanny.

Właściciele prostokątnej ceramiki łazienkowej potrzebują profili na obrzeża (narożniki), a także płyt kartonowo-gipsowych, ale nie byle jakich, tylko wodoodpornych, aby nie chłonęły wilgoci. Przestrzeń pomiędzy płytami a wanną powinno się „usztywnić”, zabezpieczyć. Pianka montażowa to rozwiązanie najszybsze, choć nie pozbawione wad – trudno ją usunąć, może także stanowić problem w przypadku awarii (pęknięta kanalizacja, odpływ itp.). Specjaliści z AboutDecor radzą, by stosować styropian, ponieważ:

  • tłumi dźwięki (właściwości akustyczne – przydatne szczególnie dla wanny stalowej),
  • zatrzymuje ciepło (termoizolacja pozwala dłużej cieszyć się letnią wodą, sama wanna wolniej się wychładza).

Niezależnie od rozwiązania pamiętaj, aby projekt zabudowy zapewniał swobodny dostęp do odpływu – pozostaw otwór dostępowy ułatwiający wymianę drobnych elementów bez konieczności całkowitego lub częściowego demontażu zabudowy. Ewentualnie wykonaj projekt z ukrytymi drzwiczkami.

Pomysły na zabudowę wanny

Jak już wspominaliśmy, inspiracje małej łazienki szokują pomysłowością i dostępnymi rozwiązaniami. Jak możesz zabudować wannę?

  • Płytki – ceramiczne lub drewnopodobne. Te drugie coraz chętniej goszczą w naszych łazienkach, idealnie wpasowując się do nowoczesnych, industrialnych i minimalistycznych projektów.
  • Mozaika – dostępne w przyprawiającej o zawrót głowy ilości wariantów kolorystycznych oraz wzorach. Wybierz mozaikę wpasowującą się w ogólny styl łazienki. Ewentualnie postaw na kontrast i zdecyduj się na odważny kolor, stawiając wannę na pierwszym planie.
  • Gotowa obudowa – tutaj także nie ma ograniczeń. Możesz wybrać z jednolitą zabudowę z tworzywa, obudowę drewnianą lub z lustrzanym odbiciem, wariant w połysku lub macie, zaokrąglony lub prostokątny. Biały lub czarny – ważne, aby łatwo można ją było wyczyścić.

Zobacz inne artykuły

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *