Iniekcja krystaliczna

Iniekcja krystaliczna – wszystko, co musisz o niej wiedzieć

5/5 - (1 ocen)

Za jedną z najskuteczniejszych metod osuszania i zabezpieczania murów przed wilgocią uważana jest Iniekcja Krystaliczna®. To opatentowana, doskonale przebadana technologia, którą posługiwać mogą się wyłącznie specjaliści posiadający stosowną licencję. Jeśli chcesz podjąć walkę z wilgocią w domu i polecono Ci właśnie iniekcję krystaliczną, w tym artykule znajdziesz kluczowe informacje na temat tej innowacyjnej metody.

Czym jest iniekcja krystaliczna®?

Iniekcja Krystaliczna® to opatentowana metoda osuszania murów zawilgoconych wskutek podciągania wody z gruntu (podciąganie kapilarne), przy wykorzystaniu aktywatora krzemianowego, który identyfikuje kapilary w materiale budowlanym i powoduje ich uszczelnienie w procesie krystalizacji. Wypchnięciu wilgoci towarzyszy odtworzenie właściwej izolacji przeciwwilgociowej oraz wzmocnienie struktury muru. Autorem wynalazku jest dr Wojciech Nawrot – naukowiec badający zagadnienie aplikacji teorii Ilii Prigogina. Polski badacz wykorzystał dorobek laureata nagrody Nobla do rozwiązania problemu budownictwa, dotyczącego podciągania kapilarnego wilgoci z gruntu.

Jak pracuje się metodą Iniekcji Krystalicznej®?

Na wstępie warto zaznaczyć, że iniekcja krystaliczna dopuszcza dwie metody pracy:

  • technologią grawitacyjną – do muru zaaplikowana zostaje mieszanina z cementem portlandzkim (stosowany jest wówczas Crystarid-IK AKTYWATOR), a odwierty (otwory iniekcyjne) mają średnicę 20 mm;
  • technologią wysokociśnieniową – preparat w postaci roztworu wodnego (stosowany jest Crystarid-IK) zaaplikowany zostaje do muru poprzez pakery, a odwierty mają średnicę 12 mm.

W obu przypadkach, po krótkim czasie, pory i kapilary w materiale budowlanym ulegają uszczelnieniu.

Czym jest CRYSTARID® stosowany w iniekcji krystalicznej®?

CRYSTARID®-IK to najnowocześniejszy preparat iniekcyjny, dedykowany oryginalnej technologii iniekcji krystalicznej®. Jego skład bazuje krzemianach. Służy do wytwarzania bariery przeciwwilgociowych w różnego rodzaju budowlach, bez względu na materiał, grubość oraz stopień zawilgocenia i zasolenia murów. CRYSTARID®-IK wytwarza nierozpuszczalny w wodzie związek, który skutecznie i trwale uszczelnia pory i kapilary w takich materiałach budowlanych, jak cegła, wapień, piaskowiec czy beton. Co ważne, im bardziej zawilgocone są mury, tym efektywniejsze jest działanie preparatu.

Mechanizm działania iniekcji krystalicznej®

Iniekcja krystaliczna wykorzystuje tzw. „mokrą ścieżkę”. Oznacza to, że ciecz kapilarna pełni rolę drogi niezbędnej do penetracji, a następnie krystalizacji uszczelniającej pory i kapilary w materiale budowlanym. W mokrych murach występują warunki sprzyjające dyfuzji składników jonowych, zawartych w mieszaninie iniekcyjnej. Praca metodą IK nie wymaga więc wstępnego osuszania ani odsalania murów.

Kiedy widać rezultaty działania iniekcji krystalicznej®?

Wstępną blokadę przeciwwilgociową uzyskuje się w ciągu zaledwie 7 dni. Do pełnego uszczelnienia dochodzi w ciągu maksymalnie kilkunastu tygodni.

Jak trwały jest efekt osuszenia murów metodą iniekcji krystalicznej®?

Iniekcja Krystaliczna® wykorzystuje iniekt o bardzo dobrych właściwościach krystalizacyjnych oraz o maksymalnej, dowiedzionej w badaniach trwałości. Powstały w kapilarach i porach związek uszczelniający nie rozpuszcza się w wodzie. Utworzona blokada przeciwwilgociowa posiada wielopokoleniową trwałość.

Zalety Iniekcji Krystalicznej®

Iniekcja krystaliczna® to polska technologia:

  • stosowana od 30 lat,
  • skuteczna,
  • trwała,
  • wielokrotnie nagradzana,
  • ekologiczna,
  • bezpieczna,
  • małoinwazyjna,
  • ekonomiczna.

Wady iniekcji krystalicznej®

Przy prawidłowym stosowaniu technologii IK trudno doszukać się jej wad. Przy czym należy pamiętać, że metoda ta, dla uzyskania satysfakcjonujących efektów, wymaga od wykonawcy wysokiej precyzji pracy, wiedzy i doświadczenia. Dlatego tak ważny jest wybór firmy, która przeprowadzi iniekcję prawidłowo.

Podsumowanie

Iniekcja krystaliczna® to niezawodna, trwała, bezpieczna i małoinwazyjna metoda ochrony murów przed wilgocią kapilarną. Jako jedna z nielicznych technologii dostępnych rynku pozwala na osuszenie i izolację fundamentów bez konieczności ich odkopywania.

Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie wartościowy i pomoże Ci w podjęciu skutecznej walki z wilgocią.

Zobacz inne artykuły

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *