maszyny stolarskie

Grubościówka czy wyrówniarka? Czym różnią się te maszyny stolarskie?

Grubościówka – wyrówniarka – różnice

Każdy stolarz powinien posiadać w warsztacie grubościówkę oraz wyrówniarkę. Obie maszyny są strugarkami, jednak spełniają inne funkcje w obróbce drewna. Jakie są zadania tych urządzeń i czy warto zainwestować w używany sprzęt dowiesz się już teraz!

Co to jest grubościówka i wyrówniarka?

Grubościówka jest urządzeniem do obróbki drewna, którego zadaniem jest zapewnienie odpowiedniej grubości materiału. Jej działanie w może obejmować wszystkie cztery płaszczyzny drewna. W przypadku tej maszyny dla każdej deski możemy otrzymać ten sam efekt końcowy. Warstwa materiału, którą zostanie ścięta po ustawieniu maszyny będzie powtarzalna.

Wyrówniarka jest narzędziem mniej skomplikowanym i służy do wyrównania drewna. Przede wszystkim działa tylko na jedną powierzchnię materiału i w przypadku dużych różnic w grubości deski nie pozwoli ona uzyskać równoległej powierzchni po obu stronach. Materiał, który wyjdzie z maszyny będzie miał po prostu gładką powierzchnię. Obie maszyny służą do wykonania zupełnie innych czynności i doskonale się uzupełniają. Na wyrówniarce możemy na przykład uzyskać kąty proste deski, aby później przy użyciu grubościówki wypracować równoległą powierzchnię po obu stronach.

Czy warto wybrać grubościówkę używaną?

W przypadku takiej maszyny liczy się przede wszystkim jakość wykonania. Blat, na którym będzie opierać się materiał musi mieć idealny poziom. Dodatkowo ostrza do strugania powinny być odpowiednio wysokiej jakości, aby uniknąć wad w obrabianym materiale. W związku z tym warto kupić używaną grubościówkę o wysokiej jakości wykonania. Jeżeli do wykonania ostrzy użyto stali o dobrych parametrach ich naostrzenie będzie bardziej efektywne niż korzystanie z noży tanich, wykonanych z niskiej jakości materiałów. Szukając grubościówek używanych w przystępnych cenach warto odwiedzić https://maszyny-stolarskie.com.pl/grubosciowki/

maszyny stolarskie

Czy warto wybrać wyrówniarkę używaną?

Podobnie jest w przypadku używanej wyrówniarki. Warto poszukać dobrze utrzymanej maszyny, na które pracował wcześniej inny stolarz. Tutaj także główną rolę odgrywa idealnie pozioma powierzchnia oraz zachowane między elementami roboczymi kąty. Są to elementy, których nie można poprawić w trakcie użytkowania. W przypadku wyrówniarki używanej warto skupić się na wyborze ostrzy, które zostały wyprodukowane z wysokiej jakości stali. Po naostrzeniu będzie można na nich wydajnie pracować, podobnie jak w przypadku używanej grubościówki.

Przy wyborze obu maszyn warto skupić się zatem na stosunku jakości do ceny. Najtańsze urządzenia mogą sprawdzić się przy amatorskich pracach, jednak osoby zajmujące się tematem stolarstwa profesjonalnie powinny posiadać sprzęt wysokiej jakości.

Zobacz inne artykuły

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *