freski z Kaplicy Sykstyńskiej

Trzymaj w domu własne freski z Kaplicy Sykstyńskiej za 50 000 złotych

Trzymaj w domu własne freski z Kaplicy Sykstyńskiej za 50 000 złotych

Kaplica Sykstyńska to jeden z najbardziej wyjątkowych przykładów architektury i sztuki sakralnej. Jest cała wypełniona malowidłami nad którymi pracował m.in. Michał Anioł, Luca Signorelli, czy Sandro Botticelli – najwięksi artyści renesansu. Zbudowana została w latach 1475-1483, a ufundował ją papież Sykstus IV, od którego wzięła się nazwa kaplicy. Kaplica jest założona na planie prostokąta i jest dość prostym jednonawowym budynkiem od zewnątrz. Jednak od wewnątrz, tutaj pojawia się bogactwo, a dla architektów najbardziej zauważalna jest matematyka. Przejawia się ona przez wspaniałe sklepienie kolebkowe z lunetami. Wymierzenie, budowa, a następnie umieszczenie malowideł było ogromnym wyzwaniem. Przyjeżdżają tutaj miliony turystów, aby zobaczyć architekturę jak i freski z Kaplicy Sykstyńskiej.

Album ze zdjęciami z Kaplicy Sykstyńskiej

Obecnie w hołdzie kaplicy powstał wydany w maju, niezwykły album „La Cappella Sistina”. Jest to wyjątkowa publikacja fotograficzna nad którą pracowało ponad 100 osób przez 5 lat! Posiada ona 3 tomy z czego, 2 poświęcone pracom Michała Anioła – Sądowi Ostatecznemu oraz malowidłom na sklepieniu, a 1 reszcie malowidłom innych artystów. Album jest niezwykły ze względu na to, że malowidła zostały oddane tutaj na fotografiach w skali 1:1, czyli tak jakby zostały przeniesione wprost z kaplicy. Powstanie wydawnictwa, nie byłoby możliwe bez udziału najnowocześniejszych technologii fotograficznych oraz specjalistycznego oprogramowania. Zdjęcia powstały dzięki trójwymiarowej rekonstrukcji całej przestrzeni i zastosowaniu specjalnie stworzonego oprogramowania.

Album stworzono z uwzględnieniem wszystkich szczegółów. Do jego stworzenia wykonano ponad 270 000 zdjęć! Rzeczywiście powoduje to, że sam album staje się dziełem sztuki.

Cena publikacji też jest niezwykła, gdyż kosztuje ponad 50 000 złotych. Natomiast z zakupem trzeba się śpieszyć, gdyż do Polski dotarło tylko 50 egzemplarzy. Ogólnie powstało tylko 1999 sztuk albumu na całym świecie. Jeśli ktoś chciałby zobaczyć dzieło to aktualnie trwa trasa
prezentacyjna. W największych polskich miastach będzie można oglądać je do połowy sierpnia.

W takim wypadku czekamy, aż w podobny sposób zostaną sfotografowane i przedstawione najważniejsze zabytki i dzieła architektury! Wspaniale byłoby zobaczyć najwyżej położone detale np. Katedry Notre Dame z Paryża.

 

Źródło: https://newsrm.tv/

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *