fortyfikacje carcassonne

Szokująca instalacja artystyczna – fortyfikacje Carcassonne zniszczone?

Fortyfikacje Carcassonne zniszczone? – szokująca instalacja artystyczna –

Fortyfikacje Carcassonne to część jednego z najlepiej rozpoznawalnych średniowiecznych miast warownych Francji. Na jej cześć powstała jedna z najpopularniejszych gier planszowych. Historia Carcassonne rozpoczyna się jeszcze przed Rzymianami, gdzie znajdowało się warowne grodzisko. To co możemy zwiedzać dziś to nawarstwione obiekty, budowane od czasów wczesnego średniowiecza, oparte jeszcze na antycznych murach obronnych. W 1997 roku fortyfikacje Carcassonne zostały wpisane na listę UNESCO, ze względu na kryterium II (ważna wymiana ludzkich wartości na przestrzeni wieków) oraz IV (szczególny przykład ilustrujący etap historii ludzkości).

W tym roku nie będzie możliwości doświadczania wartości estetycznych Carcassonne. Szwajcarski artysta Felice Varini otrzymał zgodę, aby fortyfikacje stały się częścią „dzieła sztuki” współczesnej.

fortyfikacje carcassonne

Żółte, centryczne pasy na wieżach Carcassonne (Youtube Screenshot)

Dzieła tego artysty charakteryzują się tym, że znajdują się na obiektach architektonicznych i za pomocą odpowiednich figur i kształtów tworzą obrazy na ogromnych przestrzeniach. Są one widoczne z odpowiedniej perspektywy. Regularny wzór i koncentryczne koła rozmywają się w zniekształcone formy, jeśli oglądamy obiekt od złej strony. Tym razem jako przestrzeń jego sztuki został wybrany obiekt wpisany na listę UNESCO (dla przypomnienia jest to największe wyróżnienie, dla zabytku, który uznany jest za unikalny i niosący wartość całej ludzkości).

Pocieszające jest to, że pasy i kształty nie są namalowane. To znaczy wykorzystano do tego specjalne taśmy, które będzie można zdjąć, dlatego działanie nie jest stałe i nie klasyfikuje się pod dewastację zabytku.

fortyfikacje carcassonne

Kontrowersje wokoło Carcassone i instalacji artystycznej

Kontrowersyjne dzieło budzi niepokój nie tylko wśród konserwatorów zabytków, ale również mieszkańców Carcassonne i turystów. Będzie ono wystawiane do 30 września 2018 roku, czyli przez większość obecnego sezonu. Nie można zaprzeczyć, że wartości estetyczne zabytku zostały naruszone. Jeden z lokalnych mediewistów stwierdził, że obecnie fortyfikacje wyglądają jak „wielka strzelnica”. Rzeczywiście kształty zastosowane przez artystę przypominają koła tarczy strzelniczej.

Całkiem poważnie należy zastanowić się nad zezwoleniem na takie radykalne działania w stosunku do obiektu wpisanego na listę UNESCO. Obiekt rocznie przyjeżdżają zwiedzać miliony ludzi i nie każdy ma chęć na oglądanie działań sztuki współczesnej. Zasadniczo praca jest niegroźna dla zabytku, jednak nieposzanowanie wobec zwiedzających i samego obiektu budzi niepokój. Taki obiekt nie powinien zostać wykorzystany w ten sposób.

Artysta na swoją obronę twierdzi, że jego praca jest uzupełnieniem zabytkowych fortyfikacji Carcassonne, ma pomóc w całkowicie nowym zrozumieniu miasta, zarzuca krytykom brak zrozumienia i zbyt dużą dumę i przywiązanie mieszkańców. Linia obrony nie jest do końca przekonywująca…

fortyfikacje carcassonne

Żółte pasy z bliska (Youtube Screenshot)

 

fortyfikacje carcassonne

Widok na Fortyfikacje Carcassonne bez obecnego dzieła sztuki współczesnej

 

 

 

 

 

 

 

 

Zobacz inne artykuły

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *