dom na działce rekreacyjnej

Czy można mieszkać na działce rekreacyjnej? Dom na działce rekreacyjnej ROD

Kupno działki w mieście lub własnego mieszkania nie jest proste…

nieruchomości drożeją i nie każdy może sobie na nie pozwolić. Czy dom na działce rekreacyjnej jest rozwiązaniem? Czy można zamieszkać na miejskiej działce?

Zanim przejdziemy to tego jak zamieszkać na działce rekreacyjnej odpowiedzieć trzeba na pytania związane z legalnością, ograniczeniami i możliwościami.

Czy legalne jest mieszkanie na działce rekreacyjnej?

Teoretycznie nie. Zgodnie z ustawą o rodzinnych ogródkach działkowych (art. 12) nie można na takiej działce zamieszkiwać ani prowadzić na nich działalności gospodarczej (ustawa ROD). Wg. kodeksu cywilnego Zamieszkanie to prawna kwalifikacja określonego stosunku danej osoby do miejsca. Na Zamieszkanie muszą składać się dwa elementy: przebywanie w określonej miejscowości i zamiar stałego pobytu. Ta definicja nie zamyka drogi do mieszkania na działce. Teoretycznie można byłoby przebywać na działce rekreacyjnej jakiś czas, wyjeżdżać, zameldować się w innym miejscu, wynająć na jakiś czas inne mieszkanie. Przed zainteresowanymi osobami należałoby wykazać, że mieszkamy w innym miejscu niż działce rekreacyjnej. Wcale nie jest łatwo udowodnić zamieszkanie na działce ROD. Z tego powodu nie pójdzie się również do więzienia! Co najwyżej grozi nam pozbawienie możliwości użytkowania działki ze względu na niezgodne użytkowanie. To jest jedno z zagrożeń. W takim wypadku do naszego miejsca zamieszkania nie przyczepią się urzędnicy, a raczej sąsiedzi traktujący domki na swojej działce jako wytchnienie od zgiełku wielkiego miasta. Mogą potraktować nas jako kombinatorów. Dom na działce rekreacyjnej jest legalny, ale tylko dom letniskowy lub tzw. dom do 35 m2 – altana działkowa.

Co z legalnością budowy domu na działce rekreacyjnej?

Na działce rekreacyjnej można wybudować dom! Pozostaje tylko doprecyzowanie jaki dom. Może to być albo dom letniskowy albo altana letniskowa. W Prawie Budowlanym nie ma definicji domu letniskowego. Jednak zabudowa letniskowa może zajmować tylko 10% powierzchni działki, czyli na działce o wielkości 1000 m2, można zbudować dom o powierzchni maksymalnej do 100 m2.

Uwaga! Wyjątkiem jest kiedy Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego zakazuje budowy jakichkolwiek budynków. Wtedy nie będziemy mogli postawić domu letniskowego. Przed podjęciem decyzji o budowie należy oczywiście taki plan sprawdzić.

Na rodzinnych ogródkach działkowych można zbudować również tzw. dom do 35 m2. W tym wypadku szczegóły są dokładnie określone. Nie może on mieć więcej niż 35 m2 i mieć więcej niż 5 metrów wysokości. Czy jest możliwe mieszkanie w domu o powierzchni do 35 m2? Tak! Istniej bardzo dużo projektów mieszkania na takiej niewielkiej przestrzeni. Wykorzystuje się w tym wypadku wysokość domu, gdzie można zastosować antresole. Dodatkową powierzchnią użytkową jest również taras. Istnieje bardzo duża liczba osób, która wymienia się doświadczeniami w budowie i mieszkaniu w domach do 35 m2, np. na facebooku.

Co z prądem, wodą, ogrzewaniem?

Jeśli uda się podłączyć z sieci miejskiej wszystkie potrzebne instalacje, super! Jeśli nie – też nie ma problemu. Obecnie prąd można czerpać z instalacji ekologicznych np. paneli solarnych, czy energii geotermalnej (w zupełności to wystarczy na niewielkiej przestrzeni), a zamiast kanalizacji można korzystać z szamba.

Zmiana statusu działki rekreacyjnej na budowlaną

Jeśli będziemy mieli szczęście uda nam się zmienić status działki rekreacyjnej na budowaną. To będzie znaczyło, że nie ma żadnych niebezpieczeństw, nikt nas nie może wyrzucić, ani zabrać działki. Dom na działce rekreacyjnej (już wtedy jest to działka budowlana) jest wtedy w pełni legalny i można w nim zamieszkać. Taka procedura jest bardzo podobna do przekształcenia działki rolnej w budowlaną.

Uwaga! Na samym początku trzeba dowiedzieć się, czy naszą działkę dzierżawimy, czy należy ona do nas, jest naszą własnością. Prawie zawsze płaci się czynsz dzierżawy, choć mogą się zdarzyć przypadki, kiedy grunt należy w pełni do nas. Jeśli ją dzierżawimy musimy się liczyć z tym, że Związek Działkowców, może nas tej działki pozbawić, jeśli działamy niezgodnie z prawem. Oczywiście tylko w wypadku złożenia donosu i wykrycia. 

CZYTAJ DALEJ

 

Zobacz koniecznie również

4 komentarze

Dodaj komentarz!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.