dom na działce rekreacyjnej

Czy można mieszkać na działce rekreacyjnej? Dom na działce rekreacyjnej ROD

Kupno działki w mieście lub własnego mieszkania nie jest proste…

nieruchomości drożeją i nie każdy może sobie na nie pozwolić. Czy dom na działce rekreacyjnej jest rozwiązaniem? Czy można zamieszkać na miejskiej działce?

Zanim przejdziemy to tego jak zamieszkać na działce rekreacyjnej odpowiedzieć trzeba na pytania związane z legalnością, ograniczeniami i możliwościami.

Czy legalne jest mieszkanie na działce rekreacyjnej?

Teoretycznie nie. Zgodnie z ustawą o rodzinnych ogródkach działkowych (art. 12) nie można na takiej działce zamieszkiwać ani prowadzić na nich działalności gospodarczej (ustawa ROD). Wg. kodeksu cywilnego Zamieszkanie to prawna kwalifikacja określonego stosunku danej osoby do miejsca. Na Zamieszkanie muszą składać się dwa elementy: przebywanie w określonej miejscowości i zamiar stałego pobytu. Ta definicja nie zamyka drogi do mieszkania na działce. Teoretycznie można byłoby przebywać na działce rekreacyjnej jakiś czas, wyjeżdżać, zameldować się w innym miejscu, wynająć na jakiś czas inne mieszkanie. Przed zainteresowanymi osobami należałoby wykazać, że mieszkamy w innym miejscu niż działce rekreacyjnej. Wcale nie jest łatwo udowodnić zamieszkanie na działce ROD. Z tego powodu nie pójdzie się również do więzienia! Co najwyżej grozi nam pozbawienie możliwości użytkowania działki ze względu na niezgodne użytkowanie. To jest jedno z zagrożeń. W takim wypadku do naszego miejsca zamieszkania nie przyczepią się urzędnicy, a raczej sąsiedzi traktujący domki na swojej działce jako wytchnienie od zgiełku wielkiego miasta. Mogą potraktować nas jako kombinatorów. Dom na działce rekreacyjnej jest legalny, ale tylko dom letniskowy lub tzw. dom do 35 m2 – altana działkowa.

Co z legalnością budowy domu na działce rekreacyjnej?

Na działce rekreacyjnej można wybudować dom! Pozostaje tylko doprecyzowanie jaki dom. Może to być albo dom letniskowy albo altana letniskowa. W Prawie Budowlanym nie ma definicji domu letniskowego. Jednak zabudowa letniskowa może zajmować tylko 10% powierzchni działki, czyli na działce o wielkości 1000 m2, można zbudować dom o powierzchni maksymalnej do 100 m2.

Uwaga! Wyjątkiem jest kiedy Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego zakazuje budowy jakichkolwiek budynków. Wtedy nie będziemy mogli postawić domu letniskowego. Przed podjęciem decyzji o budowie należy oczywiście taki plan sprawdzić.

Na rodzinnych ogródkach działkowych można zbudować również tzw. dom do 35 m2. W tym wypadku szczegóły są dokładnie określone. Nie może on mieć więcej niż 35 m2 i mieć więcej niż 5 metrów wysokości. Czy jest możliwe mieszkanie w domu o powierzchni do 35 m2? Tak! Istniej bardzo dużo projektów mieszkania na takiej niewielkiej przestrzeni. Wykorzystuje się w tym wypadku wysokość domu, gdzie można zastosować antresole. Dodatkową powierzchnią użytkową jest również taras. Istnieje bardzo duża liczba osób, która wymienia się doświadczeniami w budowie i mieszkaniu w domach do 35 m2, np. na facebooku.

Co z prądem, wodą, ogrzewaniem?

Jeśli uda się podłączyć z sieci miejskiej wszystkie potrzebne instalacje, super! Jeśli nie – też nie ma problemu. Obecnie prąd można czerpać z instalacji ekologicznych np. paneli solarnych, czy energii geotermalnej (w zupełności to wystarczy na niewielkiej przestrzeni), a zamiast kanalizacji można korzystać z szamba.

Zmiana statusu działki rekreacyjnej na budowlaną

Jeśli będziemy mieli szczęście uda nam się zmienić status działki rekreacyjnej na budowaną. To będzie znaczyło, że nie ma żadnych niebezpieczeństw, nikt nas nie może wyrzucić, ani zabrać działki. Dom na działce rekreacyjnej (już wtedy jest to działka budowlana) jest wtedy w pełni legalny i można w nim zamieszkać. Taka procedura jest bardzo podobna do przekształcenia działki rolnej w budowlaną.

Uwaga! Na samym początku trzeba dowiedzieć się, czy naszą działkę dzierżawimy, czy należy ona do nas, jest naszą własnością. Prawie zawsze płaci się czynsz dzierżawy, choć mogą się zdarzyć przypadki, kiedy grunt należy w pełni do nas. Jeśli ją dzierżawimy musimy się liczyć z tym, że Związek Działkowców, może nas tej działki pozbawić, jeśli działamy niezgodnie z prawem. Oczywiście tylko w wypadku złożenia donosu i wykrycia. 

Podsumowanie – jak zamieszkać na działce rekreacyjnej i czy to się opłaca?

Dom na działce rekreacyjnej możemy zbudować lub kupić. Koszty są śmiesznie małe w stosunku do kosztów kupna nowego mieszkania w mieście. Decydując się na charakterystyczny budynek do 35 m2, możemy zamknąć się ze wszystkim w 50 tysiącach złotych. Możemy również kupić dom na działce rekreacyjnej, tu ceny są zależne od standardu i wielkości. Kupić go można już za kilkanaście tysięcy złotych, ale i spotyka się również duże domy powyżej 100 m2. Kosztują one wtedy dużo więcej.

Po wybudowaniu/zakupie domu możemy się wprowadzać. Pamiętajmy tylko, aby nikt nas nie wykrył! Tutaj wszystko zależy od sąsiadów. Jeśli nikt do nas nie doniesie możemy mieszkać latami. Nikt nam nie zakazuje również postawienia dwumetrowego muru dookoła działki. Sąsiedzi nie będą widzieć, co dzieje się na naszym terenie, czy ktoś tam mieszka, czy tylko odpoczywa.

Możemy się postarać o przekształcenie działki rekreacyjnej na działkę budowlaną. Jeśli to się uda – wygraliśmy! Wtedy na działce możemy mieszkać całkowicie legalnie!

Podatki należne za działkę rekreacyjną są niewielkie (z reguły jest to rozliczenie roczne). Płacimy za to, co zużyjemy. Jeśli nasz dom na działce jest ekologiczny, prąd czerpiemy z energii odnawialnej, wodę ze specjalnych instalacji studziennych, rachunki są praktycznie zerowe.

Czy mieszkanie na działce może się opłacić?

To czy nasza inwestycja się opłaci, zależy od tego, czy zostaniemy wykryci, a następnie czy uda się pozbawić nas przywileju dzierżawy. Jednak wynik obliczeń jest prosty – wynajem mieszkania 2 pokojowego w Warszawie to koszt mniej więcej  2 500 zł na miesiąc. W dwa lata mamy 60 tysięcy złotych. Jeśli będziemy mieszkać przynajmniej dwa lata na działce rekreacyjnej – koszt budowy domu (w zależności od budowy) nam się zwróci!

Nie jest łatwo wyrzucić ludzi z domu na działce, taka procedura też trwa, o tym trzeba pamiętać. Czy ludzie już mieszkają na działkach rekreacyjnych? Tak! Nie zawsze są to osoby biedne, czy z marginesu społecznego. Bardzo często to osoby nonkonformistyczne, które cenią sobie wolność, oszczędności lub chcą mieszkać w niestandardowym miejscu. Na działkach rekreacyjnych zdarzają się budynki posiadające więcej niż 100 m2. Budowania tak duży obiektów nie polecamy ze względu na wykrywalność i zniszczenie charakteru działki rekreacyjnej. Jeśli chcemy mieszkać na działce ROD budujmy małe domki!

Czy na działce rekreacyjnej można się zameldować?

Zdarzają się takie przypadki. Są osoby, którym urzędnicy przyznali taką możliwość. Tego również nie polecamy. Zameldujmy się, gdzieś indziej, abyśmy mogli udowodnić, że nie mieszkamy na działce rekreacyjnej. Obowiązek meldunku niedługo zostanie zniesiony. Możemy spróbować zameldować się tylko w ostateczności. Pamiętajmy, że nasz dom na działce rekreacyjnej nie będzie mieć adresu! Poczta musi być kierowana np. na skrytkę pocztową.

Uwaga! Oczywiście zgodnie z ustawą mieszkanie na działce rekreacyjnej jest nielegalne i nie zachęcamy do tego!

O mieszkaniu na działce rekreacyjnej, kosztach i ich mieszkańcach pisaliśmy wcześniej w krótszym artykule –Mieszkanie na działce!

Zobacz koniecznie

7 komentarzy

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *