Dom_lego

Dom Lego – czyli 25 milionów klocków i architektura “nie na żarty”

Dom Lego

Dom Lego – niezwykły budynek zaprojektowany przez Bjarke Ingels Group otwiera swoje wrota przed zwiedzającymi. To nie tylko architektura mówiąca (czyli taka, w której wygląd zewnętrzny odzwierciedla funkcję), ale i spełnienie marzeń każdego kto uwielbiał bawić się klockami lego. Wewnątrz budynku znajduje się ich 25 milionów! Co więcej można spędzić tam upojną noc z nielimitowanym dostępem do klocków!

Dom Lego to architektura dość przewidywalna, a jednak odważna.

Dlaczego przewidywalna? Budynek składa się z kilkunastu nałożonych na siebie brył o formach prostopadłościennych. Ich dachy mają charakterystyczne kolory (żółty, zielony, czerwony, niebieski), a najwyższa wieńcząca bryła ma osiem wypustek z napisem “lego”, pełniących rolę świetlików. Została nazwana “keystone” Bryły przypominają klocki lego. Dom Lego zdaje się być jakby przeskalowaną budowlą, którą postawiło kilkuletnie dziecko. Z perspektywy przechodnia budynek nie robi już takiego wrażenia. Patrząc z dołu jest to po prostu niska, mocno rozczłonkowana bryła składająca się z 21 kubicznych elementów. Prawie każdy kubik ma przeszkloną część, która wydaje się umieszczona losowo, tym bardziej, że nie zajmują one całej przestrzeni ściany.

dom_lego

Obiekt był budowany przez 4 lata i zajmuje ponad 12 000 m2. Bryły budynku nakładają się na siebie tylko częściowo, więc przestrzeń tą można było wykorzystać jako zewnętrzne tarasy. Na parterze mieszczą się 3 restauracje, sklep lego i sala konferencyjna. Kolory zastosowane w architekturze nie odnoszą się tak naprawdę do Mondriana i De Stijl, tylko do filozofii marki Lego. Kolor czerwony odpowiada za kreatywność, niebieski za zdolności poznawcze, zielony za więzi społeczne, żółty za umiejętności emocjonalne. Zwiedzając obiekt można zaangażować się w gry związane z każdym z tych elementów.

Dom_lego

all images and video courtesy of LEGO

Za projekt odpowiadają architekci Bjarke Ingels Group

To grupa architektów, urbanistów, designerów z biurami w Kopenhadze, Londynie i Nowym Yorku. W ich skład wchodzi 12 partnerów w tym m.in. Bjarke Ingels, Sheela Maini Sogaard, czy Beat Schenk. Zajmują się nie tylko projektowaniem, ale również prowadzą badania i skupiają się nad rozwojem architektury i urbanistyki.

Realizują projekty na całym świecie, a ich dziełem jest np. nieskończony jeszcze 2 Word Trade Center w Nowym Yorku, budynek West 57 w Nowym Yorku, Narodowe Muzeum Budownictwa w Washingtonie, czy szpital psychiatryczny w Helsingor w Dani. Rok w rok zdobywają nagrody za swoje projekty, a niedawno, właśnie dzięki projektowi West 57 otrzymali International Highrise Award.

Spędź noc w domu Lego w Billund, w Dani

Niedawno Lego w porozumieniu z AirBnB udostępniło noc dla miłośników klocków. Dzięki akcji pod nazwa BRICKtastic można spędzić noc w domu Lego. Póki co, aby móc przespać się w łóżku z lego, wskoczyć do basenu pełnego Lego, czy wyprodukować swoje własne klocki, trzeba było wygrać konkurs organizowany przez airbnb (w zakładce dom lego na ich stronie jest więcej informacji). Być może już niedługo będzie można wynająć dom na całą noc tylko dla siebie.

dom_lego

Dom_lego

Dom_lego

 

Zobacz film domu Lego z drona:

 

Zobacz również: Koty i architektura. Co mają wspólnego?  Wielki sekret piramidy Cheopsa!

 

Dodaj komentarz!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.