Daniel Libeskind - Łódź - specjalna strefa detalu

Daniel Libeskind swoim dekonstruktywizmem zaingeruje w architekturę Łodzi!

Dekonstruktywizm Daniela Libeskinda w Łodzi

[ratings]

W 2018 Daniel Libeskind jeden z najpopularniejszych współczesnych architektów, zawitał do Łodzi, aby stworzyć koncepcje i projekt tzw. Łódź Architecture Center. Niestety do wystartowania z budową nigdy nie doszło. Nie do końca podobał się mieszkańcom łodzi, czy osobom związanym z projektem rewitalizacji. Powiedzmy szczerze, rzeczywiście, poprzedni projekt nie był odpowiednio wpasowany w przestrzeń urbanistyczną. Co więcej, można powiedzieć, że kłócił się z nastrojem i duchem Łodzi. Projekt nie wypalił, ale to nic straconego… Daniel Libeskind powraca…

Daniel Libeskind - Łódź Architecture Center

Daniel Libeskind – Łódź Architecture Center- materiały inwestora

Daniel Libeskind - Łódź Architecture Center

Daniel Libeskind – Łódź Architecture Center- materiały inwestora

Libeskind powraca z nowym projektem – Specjalna Strefa Detalu -Łódź

Nowa instytucja kultury InLodz21, która powstanie będzie realizować projekt Specjalnej Strefy Detalu. Centrum Łodzi ma się całkiem zmienić. Z tego czym jest teraz (no właśnie, nie wiadomo, co na myśli mają urzędnicy), ma stać się centrum biznesowym, ale i kulturalnym. Projekt jest nazywany awangardową kamienicą, z pewnością określenie kamienica jest nie trafne. Ani to budynek murowany, ani nawet kształtem do kamienicy nie nawiązuje. 

Budynek Specjalnej Strefy Detalu miałby powstać na zbiegu ulic Jaracza i Wschodniej. Jest dość podobny do poprzedniego projektu, czyli Łódź Architecture Center. Zasadniczo większość projektów Daniela Libeskinda jest do siebie podobna. Dekonstruktywistyczne bryły nałożone na siebie, które wyglądają jak malarska abstrakcja w trójwymiarze. Dość smutna w szkle i szarościach (srebrach) blaszanych. 

Obiekt nie do końca pasujący do siebie, a tym bardziej do otoczenia, gdzie znajdują się rewitalizowane kamienice czy filharmonia łódzka. Wyróżnia się on wielkością oraz oczywiście bryłą. Nie jest odpowiednio wkomponowany. Jednak zgodnie z Urzędem Miasta, będzie to kolejny krok w rozwoju miasta, element współczesności – ikona architektury. Nie ma być to pojedynczy projekt. Architektura współczesna ma pojawić się w przyszłości, w różnych punktach miasta, a projekt ma ulegać rozwojowi. 

Daniel Libeskind - Łódź - specjalna strefa detalu

Daniel Libeskind – Łódź – specjalna strefa detalu, materiały: UMŁ

Daniel Libeskind - Łódź - specjalna strefa detalu

Daniel Libeskind – Łódź – specjalna strefa detalu materiały: UMŁ

Daniel Libeskind – gwiazda architektury z Polski

Libeskind uznawany jest za architekta amerykańskiego. Warto jednak pamiętać, że jego pochodzenie jest żydowsko-polskie, co więcej urodził się w Łodzi! Jego prace przedstawiają przede wszystkim modernizm i postmodernizm. Planowany projekt nie będzie jedynym w Polsce – jest on odpowiedzialny między innymi za budynek Złotej 44 w Warszawie, całkiem udany na marginesie. Złota 44 już wtopiła się silnie w panoramę Warszawy. Projekty, które są tworzone przez tego architekta to głównie dekonstruktywizm, czyli defragmentacja i teoretycznie kontrolowany chaos. M.in. dzięki niemu powstały Muzeum Żydowskie w Berlinie, Muzeum Wojenne w Manchesterze, Ground Zero w Nowym Yorku (miejsce po wieżach World Trade Center). 

Tags: No tags

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *