czujniki wagowe

Wykorzystanie czujników w budownictwie miejskim

Czujniki wagowe w budownictwie

Przestrzeń podziemna to obszar, który znajduje szerokie zastosowanie w budownictwie miejskim, przede wszystkim w krajach rozwiniętych. Jest to jednocześnie jeden z naturalnych zasobów miasta. Rozwój gospodarczy poniekąd wymaga wykorzystania takich przestrzeni, w związku z czym niezwykle popularne stało się tworzenie konstrukcji zlokalizowanych pod ziemią. W tym przypadku niezwykle praktyczne okazują się być czujniki wagowe HBM, które znajdują szerokie zastosowanie.

Sposoby wykorzystania technologii pomiarowej

Zarówno zastosowanie technologii pomiarowej, jak i technologii czujników ma bardzo istotne znaczenie w kontekście poprawy infrastruktury w wielu miastach. Jako przykład, można posłużyć się chińskim ośrodkiem Nanning, w którym przy budowie metra wykorzystano przetworniki wagi HBM. Odpowiadały one za utrzymanie bezpieczeństwa w trakcie prowadzenia inwestycji. Na czym dokładnie ono polegało?

  • Podczas budowy metra istnieje duże ryzyko osiadania powierzchni, co jednocześnie niesie ze sobą konsekwencje w postaci wypadków budowlanych. Jedno z takich zdarzeń miało miejsce w innym chińskim mieście – Shenzhen. W efekcie, wypadek nie tylko wpłynął negatywnie na prace budowlane i zwiększenie kosztów projektu, ale również na sąsiednie budynki i rurociągi.
  • Aby zminimalizować ryzyko tego typu sytuacji, wykorzystuje się czujniki pozwalające na monitorowanie w czasie rzeczywistym ciężaru wykopanej gleby.

Czujnik wagowy – co jeszcze warto wiedzieć na ich temat?

Dokładne dane ważenia gleby są możliwe do uzyskania dzięki zastosowaniu czujnika RTN. Jego cechą charakterystyczną jest wysoki maksymalny udźwig i duża precyzja. Te właściwości pozwalają na wykorzystanie na placu budowy. Po zamontowaniu czujnika, możliwe jest bezprzewodowe przesyłanie sygnału z wagi do pojazdu załadunkowego. Kolejnym przykładem zastosowania jest oprogramowanie, dzięki któremu można uzyskać informacje na temat masy. Dane są następnie gromadzone i analizowane.

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *