stelaż podtynkowy

Co to jest stelaż podtynkowy i do czego służy?

Stelaż podtynkowy – do czego służy?

Jak zyskać więcej przestrzeni w małej łazience? Istnieje szereg rozwiązań, które pozwalają zachować jakże cenne centymetry na niedużych przestrzeniach. Jednym z nich są stelaże podtynkowe, które cieszą się niesłabnącą popularnością. Dlaczego?

 

Stelaż podtynkowy – co to jest

Coraz bardziej zwracamy uwagę na wygląd naszych przestrzeni. Również łazienki uległy trendowi, jakim jest łączenie funkcjonalności z designem przy utrzymaniu zdrowego minimalizmu. Większości z nas zależy dziś na przyjaznych wizualnie wnętrzach, toteż nie dziwi chęć ukrywania różnych elementów konstrukcyjnych, które… łatwo dają się schować.

Stelaże podtynkowe są jednym z takich elementów. To stalowe ramy, które podtrzymują umywalkę czy muszlę klozetową. Stelaże podtynkowe Duravit (i nie tylko) łatwo wmontujemy w ścianę. Dzięki temu elementy konstrukcji oraz wybrane akcesoria (jak np. spłuczki) zostają ukryte. W ten sposób możemy stworzyć lekki, minimalistyczny charakter miejsca, z którego korzystanie okaże się wygodniejsze.

 

Kiedy zdecydować się na stelaż podtynkowy?

Miły dla oka wygląd ma swoją cenę. Montaż stelażu podtynkowego wymaga pewnej ingerencji w daną przestrzeń. Dobrze zatem przed udaniem się na zakupy przygotować projekt aranżacji pomieszczenia i dobrze przemyśleć każdy szczegół. Warto zapoznać się z ofertami wielu producentów. Wysoko oceniane są m.in. stelaże podtynkowe Villeroy & Boch, jednak wspomniany Duravit czy Geberit również spełnią nasze oczekiwania.

Na stelaże podtynkowe decydują się często właściciele małych przestrzeni. Fakt ten nie powinien nas zaskakiwać, gdyż właśnie na małej powierzchni każdy wolny metr jest na wagę złota. Poza tym pamiętajmy, iż takie rozwiązanie otwiera przed nami liczne możliwości aranżacyjne. Jeśli zatem zdecydujemy się na zawieszenia podtynkowe, zyskamy większą przestrzeń do zabudowy. Stelaże podtynkowe okazują się wreszcie idealną propozycją dla tych, którzy potrzebują więcej półek oraz szafek w swojej łazience.

 

Wybierając stelaże podtynkowe, zwróć uwagę na te aspekty

Istnieją dwa typy zabudowy stelaży podtynkowych. Wyróżniamy zatem stelaże do zabudowy lekkiej oraz ciężkiej. W przypadku zabudowy lekkiej ramę stelażu montujemy bezpośrednio do podłogi. W przypadku zabudowy ciężkiej rama stelażu musi zostać przytwierdzona bezpośrednio do ściany. Wymaga to większego nakładu pracy oraz ingerencji w samą ścianę – elementy instalacji muszą zostać w nią wmurowane. Obudowanie instalacji zabudowy lekkiej jest łatwiejsze – tutaj wystarczy płyta kartonowo-gipsowa. Zazwyczaj konkretne stelaże przeznaczone są do jednego z dwóch typów zabudowy. Istnieją jednak rozwiązania dostosowane do obu rodzajów. Jednym z doskonałych przykładów są wybrane stelaże podtynkowe Geberit.

Określiliśmy już typ zabudowy, do której dobierzemy stelaż. Teraz zostaje nam właściwie już wybór konkretnego modelu. W tym momencie powinniśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów. Pojemność spłuczek wody to pierwszy z nich. Najczęściej spotykana pojemność to 6 litrów. Jeśli jednak zależy nam na oszczędności, koniecznie sprawdźmy, czy spłuczka posiada podwójny system czyli taki, który umożliwia spłukiwanie zarówno 6 litrów, jak i 3 litrów wody.

Dobry stelaż posiada także jednoelementowy zbiornik spłuczki, co przeciwdziała potencjalnym rozszczelnieniom. Nie zapominajmy także, że przycisk spłuczki (tych na rynku jest wyjątkowo duży wybór i często sprzedawane są oddzielnie) powinien być w pełni kompatybilny z całym urządzeniem. Aby uniknąć zakupu niepasującego przycisku, warto sięgać po stelaże oraz akcesoria tego samego producenta.

 

Podsumowanie

Stelaż podtynkowy to ważna inwestycja dla tych, którym zależy na estetyce pomieszczenia. Powinni na niego uwagę zwrócić te osoby, które dysponują małym metrażem. Ważnym atutem stelaży jest właśnie oszczędność miejsca. Kupując stelaż podtynkowy, powinniśmy dokładnie przyjrzeć się również gwarancji i sprawdzić, czy obejmuje ona całą instalację czy tylko wybrane jej elementy.

Zobacz inne artykuły

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *