Obraz Napoleon Bonaparte - buty sprzedane

Za pół miliona złotych sprzedano używane buty! Ale nie byle jakie…

Pół miliona za buty… Napoleona Bonaparte!

[ratings]

Para butów noszonych przez Napoleona podczas jego ostatecznego wygnania na wyspie St. Helena została sprzedana 29.11.2019 roku na aukcji w Paryżu za 117 000 euro, czyli ponad pół miliona złotych. Okazało się, że jest to więcej niż początkowo szacowana wartość.

Buty Napoleona Bonaparte i ich historia

Buty, w przełożeniu na współczesne miary, są w rozmiarze 40 (około) i zostały uratowane dla potomności przez generała Henri Gatiena Bertranda. Chociaż brytyjscy propagandziści często karykaturowali Korsykana jako autorytarnego karła, mierzył on 169 centymetrów. Był tak naprawdę ponadprzeciętnie wysoki jak na XIX wiek, więc to że Bonaparte był bardzo niski, to mit!

Generał Henri Bertrand podążył za Napoleonem po porażce w bitwie pod Waterloo w 1815 r., na wyspę St. Helena. Po śmierci wielkiego przywódcy Francji buty zostały przekazane rzeźbiarzowi pracującemu nad konnym posągiem Bonaparte.

Obraz Napoleon Bonaparte - buty sprzedane

Ta pamiątka była wyceniona na 50 000 do 80 000 euro, ale licytacja prowadzona w Domu Akcyjnym Drouot była intensywna i koniec końców osiągnęła 117 000 euro.

Podobnie jak Imelda Marcos, była pierwsza dama Filipin, Napoleon miał dużą kolekcję obuwia, które kupował od paryskiego szewca Jacquesa, który mieszkał na Rue Montmartre w Paryżu. Sprzedane buty wyprodukował właśnie on.

Sprzedawanie tego rodzaju przedmiotów jest niezwykłe. Doskonale znamy ten wizerunek Napoleona na całym świecie: kapelusz, buty i może płaszcz.

komentował aukcjoner Alexandre Giquello.

Zobacz koniecznie

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *