burj khalifa - najwyższy budynek świata

Burj Khalifa – najwyższy budynek świata – współczesna wieża Babel!

Burj Khalifa w Dubaju – najwyższy budynek świata

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 ocena, średnia: 5,00 z 5)
Ładowanie...

Chyba każdy słyszał o Dubaju – mieście pośrodku pustyni, gdzie kilkadziesiąt lat temu nie było nic, prócz piasku i glinianych chat. Pośród tego pustkowia, dzięki odkryciu surowca, jakim jest ropa naftowa, powstało miasto. I to nie byle jakie, miasto – jedno z najbogatszych na świecie. Dubaj może nie jest zbudowany ze złota, jak El Dorado, ale opływa w dolarach i euro. Tutaj znajdują się sztuczne wyspy, stoki narciarskie, czy ogromne centra handlowe z lasem w środku. Obecnie w Dubaju budowany jest przyszły najwyższy budynek świata-Dubaj Creek Tower, ale póki nie został zbudowany, rekord wysokości (i nie tylko) należy  do Burj Khalifa (Burdż Chalifa). Ten ogromny wieżowiec liczy 828 metrów oraz ponad 160 pięter.

Burj Khalifa (Burdż Chalifa) – architektura, konstrukcja, wnętrza

Najwyższa wolno stojąca struktura na świecie zbudowana przez człowieka, czy najwyższa winda przemierzająca największy dystans to tylko kilka rekordów, która bije ta dubajska wieża Babel.  Wcześniejsze rekordy należały do masztu telewizyjnego KVLY w Blachard i wieży Toronto CNTower.

Budowle z dawnych czasów, mimo iż bywają zadziwiające budowane były kilkanaście, czy kilkadziesiąt lat… Budowę Burdż Chalifa rozpoczęto w 2004 roku, a 2007 była już najwyższym budynkiem świata, a ostatecznie została otwarta w 2010. Tempo nieprawdopodobne – to szybciej niż wybudowano np. World Trade Center. Nie byłoby to możliwe, gdyby niezwykła technologia, nauka oraz bogactwo Dubaju. Trzeba wziąć pod uwagę, że inwestycja ta to nie jest zwykły budynek. Na wysokości ponad 800 metrów ciśnienie i wiatr całkiem inaczej oddziałuje na obiekt. Modele były testowane w laboratoriach i wypracowano specjalny system, dzięki któremu budynek jest odporny na silne podmuchy, a ciśnienie zmienia się wraz z wysokością. Do budowy użyto ponad 110 000 ton betonu, a słupy fundamentowe sięgają ponad 50 metrów poniżej gruntu, czyli prawie tyle co 1/3 Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Sama konstrukcja pochłonęła 22 000 000 roboczogodzin – jak ogromny był koszt samego wynagrodzenia dla pracowników!

W projekt było zaangażowanych ponad 380 inżynierów. Architektami projektującymi dubajską wieżę byli Adrian Smith, specjalizujący się w wysokościowcach oraz biuro projektowe SOM (Skidmore, Owings and Merrill), natomiast inwestorem był Emmar Properties.

Architektura budynku, jego bryła i forma naśladuje kwiat Hymenocallis (Pajęcza Lilia lub Ismena Biała). Jest ona złożona z 3 elementów, które są przyłączone do części centralnej. Taka modułowa konstrukcja zapewnia stabilność, natomiast centrum wieży wyrasta w niebiosa, kończąc się iglicą. Kształty budynku są ostre, przypominają gotyckie pinakle. Po dość kwadratowej architekturze modernizmu, architektura High Tech charakteryzuje się takimi właśnie kształtami. Fasady wieży zostały wykończone za pomocą aluminium i szkła.

Wnętrza wieży Burj Khalifa

Sam budynek łączy w sobie różne funkcje, i mieszkalne, i biurowe. Na pierwszych piętrach znajduje się hiper luksusowy (zasadniczo wszystko tam jest luksusowe) hotel Armani Hotel Dubaj. Natomiast od 45 do 108 piętra należą do szczęśliwców, którzy posiadają tam apartamenty (to już wyżej niż najwyższy budynek w Polsce, nawet ten dopiero budowany – Varso Tower). Niektórzy mają tam nawet własne wewnętrzne baseny. Na 124 piętrze znajduje się publicznie dostępne obserwatorium. Wewnątrz zobaczyć można nie tylko weneckie stiuki, czy kamienne posadzki, ale szlachetne kamienie sprowadzane z całego świata. Wnętrza są inspirowane lokalną kulturą i architekturą.

Koszt i bilety, zwiedzanie Burj Khalifa

Na piętro 124 i 125 można się dostać jako turysta zwiedzający Dubaj. Można nawet wejść na taras widokowy i wyjechać najszybszą windą świata. Bilet wstępu można zarezerwować przez internet (przez różnych pośredników, ale najlepiej zrobić to przez oficjalną stronę, tu). Koszt wstępu na wieżę nie jest mały, choć zależy od terminu przyjazdu i godziny. Z reguły wjazd na najwyższy budynek świata to koszt ok. 150 zł dla jednej osoby. W bardziej popularnych terminach koszt może wynosić nawet 300-400 zł.

Zobacz koniecznie

One Response

Dodaj komentarz!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.