Site icon Budynkowo.pl to niezwykły portal o miejscach, zabytkach, architekturze i nieruchomościach. Zobacz, czego nie wiesz!

Budowa własnego obiektu kubaturowego: Co warto wiedzieć?

budowa budynku kubaturowego
4.7/5 - (3 ocen)

Własny obiekt kubaturowy

Budowa obiektu kubaturowego nie sprowadza się wyłącznie do budowy domu. Obiekty kubaturowe pojawiają się zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i przemysłowym oraz komercyjnym. Warunkiem niezbędnym do uznania danego obiektu za obiekt kubaturowy jest posiadanie przez dany budynek parametru objętości. Ponadto budynek ten musi być trwale związany z gruntem, co wyklucza obiekty o charakterze tymczasowym. Co warto wiedzieć planując budowę własnego obiektu kubaturowego?

Budowa obiektu kubaturowego

Budowa obiektu kubaturowego wiąże się z koniecznością uzyskania pozwolenia na budowę. To jest wydawane na wniosek inwestora i w oparciu o przedłożony projekt budowlany. Projekt budowlany zawiera:

–        projekt zagospodarowania działki lub terenu,

–        projekt architektoniczno-budowlany,

–        projekt techniczny.

W postępowaniu dotyczącym wydania pozwolenia na budowę nadzór budowlany zatwierdza wyłącznie projekt zagospodarowania działki i projekt architektoniczno-budowlany.

Kto może wybudować obiekt kubaturowy?

Po dopełnieniu wszelkich formalności związanych z uzyskaniem niezbędnych pozwoleń można rozpocząć prace budowlane. Jak powinny przebiegać? Kto może je wykonać? W Polsce obiekty kubaturowe najczęściej są wznoszone przez doświadczone firmy budowlane. Wynika to z szeregu udogodnień, jakie wiążą się ze współpracą ze specjalistą. To m.in.:

Budowa obiektu kubaturowego a wybór firmy budowlanej

Wybór firmy budowlanej ma kluczowe znaczenie dla realizacji inwestycji. O ile budowa budynków mieszkalnych jednorodzinnych jest stosunkowo łatwa, o tyle realizacja projektów z zakresu inwestycji gospodarczych, sanitarnych czy użytku publicznego wymaga odpowiedniej wiedzy, doświadczenia i uprawnień. Inwestycje tego typu powinny być realizowane przez generalnego wykonawcę. Generalny wykonawca zapewnia kompleksową obsługę – od przygotowania projektów architektonicznych i wykonawczych, aż po ich realizację. Dodatkowym atutem współpracy z generalnym wykonawcą w zakresie budowy obiektów kubaturowych jest jego doświadczenie, które okazuje się nieocenione podczas dopełniania wszelkich formalności wymaganych przez prawo budowlane.

Obiekty kubaturowe: Kompleksowa obsługa inwestycji na terenie Lublina i okolicy

Planujesz budowę obiektu kubaturowego? Domu jednorodzinnego? Budynku biurowego? Hali produkcyjnej? Lubelska firma budowlana MMBujak posiada bogate doświadczenie w realizacji tego typu przedsięwzięć. W zależności od założeń inwestora firma budowlana może wykonać obiekt w stanie surowym, deweloperskim lub „pod klucz”. Budowa obiektu kubaturowego pod klucz jest realizowana zgodnie z indywidualnym projektem wykończenia wnętrz.

Zobacz inne artykuły