brama garażowa

Brama garażowa segmentowa czy rolowana? Które rozwiązanie jest lepsze?

Jaką bramę garażową wybrać?

Segmentowa brama garażowa należy obecnie do najchętniej wybieranych rozwiązań. Podobne do niej zalety, a więc wygodne użytkowanie, estetyczny wygląd czy zajmowanie niedużej ilości miejsca, mają modele rolowane. Która z tych bram sprawdzi się lepiej w przydomowym garażu?

Segmentowa brama garażowa

Bramy segmentowe niewątpliwie królują na rynku, a przyczyną takiego stanu rzeczy jest z pewnością wygoda użytkowania, duży wybór wzorów oraz fakt, że zajmują niewiele miejsca. Skrzydło w tym przypadku składa się z ułożonych poziomo paneli połączonych zawiasami, które zabezpieczone są uszczelkami. Uszczelki znajdują się także po bokach i w górnej części bramy, co zapewnia lepsze parametry termoizolacyjne. Poszczególne elementy wypełnione są pianką poliuretanową, która również pozwala skutecznie zatrzymywać ciepło wewnątrz budynku. Te cechy sprawiają, że segmentowa brama garażowa doskonale pasować będzie do garażu ogrzewanego lub przylegającego bezpośrednio do części mieszkalnej domu.

Dostępność w wielu wzorach i wersjach kolorystycznych pozwala z kolei wybrać model w pełni dopasowany do konkretnego stylu architektonicznego. Dla większej wygody można zdecydować się na napęd umożliwiający sterowanie bramą bez konieczności wysiadania z samochodu. Najbardziej popularnym rozwiązaniem są bramy otwierane do góry, zachodzące po otwarciu na sufit, jednak producenci oferują także modele rozsuwane na bok – wówczas panele ułożone są pionowo, a skrzydło po otwarciu ustawione jest wzdłuż ściany budynku. Ze względu na swoją  konstrukcję i sposób otwierania brama segmentowa zajmuje mało miejsca przed garażem, dzięki czemu będzie dobrym wyborem na działkę z krótkim podjazdem. Do montażu potrzeba jednak nieco wolnej przestrzeni na suficie lub na ścianie, zależnie od wybranego modelu.

Brama garażowa rolowana

Bramy rolowane, zwane również roletowymi, zbudowane są z profili aluminiowych wypełnionych pianką poliuretanową. Ich pancerz podczas otwierania nawijany jest na wał umieszczony nad otworem wjazdowym. Jeśli wewnątrz budynku nie ma na niego miejsca, można zdecydować się na montaż wału po zewnętrznej stronie lub wybrać model zachodzący na sufit. Brama garażowa rolowana będzie więc doskonałym wyborem, kiedy zechcemy zaoszczędzić jak najwięcej miejsca. Znajduje ona zastosowanie również w budynkach modernizowanych, które nierzadko mają bardzo niskie nadproże, a także w garażach z nadprożem łukowatym lub skośnym.

Specjalne zabezpieczenia chronią płaszcz bramy przed uszkodzeniem w wyniku silnego wiatru, a ponadto uniemożliwiają jego podważenie, zmniejszając tym samym ryzyko włamania. Bramy rolowane dostępne są w wielu kolorach do wyboru, a inwestor może zdecydować się na umieszczenie w nich przeszklonych elementów zapewniających wewnątrz więcej światła, albo kratek wentylacyjnych. Na dość wysoką cenę bram rolowanych wpływa fakt, że standardowo wyposażane są w napęd. Oczywiście można je w razie awarii zasilania otworzyć ręcznie.

Brama garażowa segmentowa czy rolowana?

Brama garażowa powinna być wybrana z uwzględnieniem kilku istotnych czynników, takich jak wielkość garażu i podjazdu, ilość dostępnego miejsca wewnątrz budynku czy wreszcie preferencje inwestora. Jeśli garaż jest duży i można w nim wygospodarować odpowiednią ilość miejsca, rozsądnym wyborem będzie segmentowa brama garażowa. Ponieważ ten model dostępny jest w wielu wzorach i wersjach kolorystycznych, również z okleiną dekoracyjną, łatwo będzie znaleźć produkt w pełni dopasowany do konkretnego budynku.

W przypadku garaży z bardzo niskim nadprożem warto rozważyć montaż bramy rolowanej, która zajmuje mało przestrzeni. Brak miejsca wewnątrz budynku nie stanowi w tym przypadku przeszkody – wystarczy zamontować wał na zewnętrz. Zarówno bramy segmentowe jak i rolowane  pokrywane są powłokami zapewniającymi ich estetyczny wygląd, a jednocześnie chroniącymi przed działaniem czynników atmosferycznych. Dzięki temu z pewnością posłużą przez wiele lat, nie tracąc atrakcyjnego wyglądu.

Źródło: materiał partnera

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *