biblioteka w Tianjin

Biblioteka w Tianjin – futurystyczny budynek, który musisz zobaczyć!

Biblioteka w Tianjin

Niezwykły projekt i niezwykła realizacji. Niedawno zakończono pracę nad futurystyczną biblioteką w Tianjin, w Chinach. Gmach biblioteki kojarzy się z reguły z nauką, spokojem, a może nawet z konserwatyzmem, w czasach gdy światem rządzi internet i ebooki. Jednak to co zostało zrealizowane przypomina budynki informatycznych korporacji z futurystycznych filmów.

Jak wygląda biblioteka w Tianjin

Ten niezwykły projekt biura architektonicznego MVRDV został zrealizowany w 3 lata. Biblioteka w Tianjin jest częścią planu urbanistycznego, który ma na celu stworzyć charakterystyczne miejsca w poszczególnych dzielnicach (obejmuje on 120 000 m2). Projekt jest prowadzony przez grupę architektów GMP.

biblioteka_w_tianjin

(c) Ossip van Duivenbode

Budynek biblioteki jest również centrum kulturalnym. Jego powierzchnia to prawie 34 tysiące m2. Najbardziej charakterystycznym elementem jest sferyczne, audytorium wewnątrz budynku. Nad nim znajduje się okrągły świetlik, od którego odchodzą kolejne kręgi o obłych formach. Od samej góry, na rozmaitych poziomach, ułożone są kaskadowo piętra z regałami pełnymi książek. I to w pełnym znaczeniu tego słowa, bo biblioteka może pomieścić 1,2 MILIONA książek. Piętra których jest 5 tworzą pewnego rodzaju tarasy otwarte do wnętrza. Architekci mieli w zamyśle stworzyć wewnątrz przestrzeń przypominającą krajobrazy, których kontury wydzierają się na zewnątrz obejmując fasadę.

biblioteka_w_tianjin

(c) Ossip van Duivenbode

Bryła budynku jest bardzo prosta. Jest to wielki prostopadłościan, którego fasada z pewnością nie jest nudna. Składa się z dużej ilości poziomych pasów, które po środku tworzą wolną przestrzeń o kształcie owala. Jest ona cała oszklona, dzięki czemu widać wnętrze budynku. Biblioteka w Tianjin składa się ze szkieletu stworzonego z pionowych i poziomy metalowych elementów między którymi znajdują się okna.

 

 

biblioteka_w_tianjin

(c) Ossip van Duivenbode

 

MVRDV i Tianjin project

MVRDV to holenderskie biuro projektowe założone na początku lat 90. XX wieku. Działają na całym świecie, a w swoich projektach korzystają z tego co niósł ze sobą modernizm, choć występują w nich też elementy postmodernistyczne. Ich architektura silnie działa na przestrzeń, co wyraża ich poglądy również na urbanistykę. Mają odwagę wpływać na krajobraz, a można powiedzieć, że sami ten krajobraz wprowadzają do wnętrz budynków, czego przykładem jest chociażby biblioteka w Tianjin. Tianjin zamieszkuje 15 milionów ludzi, a MVRDV wraz Tianjin Urban Planning and Design Institute współdziałają w realizacji projektów. Jest to najszybciej zrealizowany projekt, bo od momentu nakreślenia pierwszego szkicu minęły 3 lata.

 

biblioteka_w_tianjin

(c) Ossip van Duivenbode

Biblioteka w Tianjin okazała się niezwykłym wydarzeniem architektonicznym. Przenosi ona nas do przyszłości i z pewnością nie odpowiada zasadzie, mówiącej o tym by wygląd odzwierciedlał funkcję. Wnętrze budynku przypomina bardziej bazę kosmiczną niż bibliotekę, jednak odpowiedzieć trzeba na pytanie, czy zachowana jest jej funkcjonalność. Póki co wiadomo, że dostęp do górnych półek jest utrudniony, ze względu na nie uwzględnienie wszystkich elementów projektu MVRDV w trakcie realizacji. W przyszłości ma się to zmienić. Polska nie pozostaje w ogonie pod względem architektury współczesnej, bo MVRDV realizowało projekt również w Polsce. A jaki? MVRDV w Polsce

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *