biblioteka w Tianjin

Biblioteka w Tianjin – futurystyczny budynek, który musisz zobaczyć!

Niezwykły projekt i niezwykła realizacji. Niedawno zakończono pracę nad futurystyczną biblioteką w Tianjin, w Chinach. Gmach biblioteki kojarzy się z reguły z nauką, spokojem, a może nawet z konserwatyzmem, w czasach gdy światem rządzi internet i ebooki. Jednak to co zostało zrealizowane przypomina budynki informatycznych korporacji z futurystycznych filmów.

Biblioteka w Tianjin

Ten niezwykły projekt biura architektonicznego MVRDV został zrealizowany w 3 lata. Biblioteka w Tianjin jest częścią planu urbanistycznego, który ma na celu stworzyć charakterystyczne miejsca w poszczególnych dzielnicach (obejmuje on 120 000 m2). Projekt jest prowadzony przez grupę architektów GMP.

biblioteka_w_tianjin

(c) Ossip van Duivenbode

Budynek biblioteki jest również centrum kulturalnym. Jego powierzchnia to prawie 34 tysiące m2. Najbardziej charakterystycznym elementem jest sferyczne, audytorium wewnątrz budynku. Nad nim znajduje się okrągły świetlik, od którego odchodzą kolejne kręgi o obłych formach. Od samej góry, na rozmaitych poziomach, ułożone są kaskadowo piętra z regałami pełnymi książek. I to w pełnym znaczeniu tego słowa, bo biblioteka może pomieścić 1,2 MILIONA książek. Piętra których jest 5 tworzą pewnego rodzaju tarasy otwarte do wnętrza. Architekci mieli w zamyśle stworzyć wewnątrz przestrzeń przypominającą krajobrazy, których kontury wydzierają się na zewnątrz obejmując fasadę.

biblioteka_w_tianjin

(c) Ossip van Duivenbode

Bryła budynku jest bardzo prosta. Jest to wielki prostopadłościan, którego fasada z pewnością nie jest nudna. Składa się z dużej ilości poziomych pasów, które po środku tworzą wolną przestrzeń o kształcie owala. Jest ona cała oszklona, dzięki czemu widać wnętrze budynku. Biblioteka w Tianjin składa się ze szkieletu stworzonego z pionowych i poziomy metalowych elementów między którymi znajdują się okna.

 

 

biblioteka_w_tianjin

(c) Ossip van Duivenbode

Następna strona:

Tags: No tags

Dodaj komentarz!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.