bakterie do przydomowej oczyszczalni sciekow

Jakie bakterie do przydomowej oczyszczalni ścieków?

Bakterie do oczyszczalni przydomowej

Przydomowe oczyszczalnie ścieków to sposób na ekologiczne oczyszczalnie nieczystości. Sprawdzają się zwłaszcza w takiej sytuacji, gdy mówimy o domu wolnostojącym oddalonym od innych zabudowań, a co za tym idzie z utrudnionym dostępem do zbiorczej kanalizacji ściekowej. Oczyszczalnia taka działa w pełni bezobsługowo, lecz żeby działała musi być zasiedlona odpowiednimi szczepami bakterii. Jakie bakterie do oczyszczalni wybrać?

Dlaczego warto wybudować przydomową oczyszczalnię ścieków?

Przydomowe oczyszczalnie ścieków to dobry sposób na neutralizację zanieczyszczeń jakie generuje gospodarstwo domowe. Oczyszczalnia taka oczyszcza zanieczyszczenia dwuetapowo. Pierwszy etap to etap wstępny, polegający na oczyszczeniu mechaniczno – biologicznym ścieków. Jest to możliwe dzięki działaniu bakterii beztlenowych oraz oddzielaniu się cząstek na skutek działania grawitacji. Następny etap to oczyszczanie biologiczne.

Przydomowa oczyszczalnia to rozwiązanie ekologiczne oraz ekonomiczne. Jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż tradycyjne szambo, ponieważ nie generuje żadnego niebezpieczeństwa skażenia gruntu lub wód gruntowych. Jest to rozwiązanie wygodne, bezobsługowe i tanie w eksploatacji. Tego typu oczyszczalnia nie wymaga wywożenia ścieków, jest również niewymagająca, jeśli idzie o działania konserwacyjne. Jednakże wymaga zastosowania raz na jakiś czas specjalnych enzymów oraz bakterii, które pozwolą oczyszczalni efektywnie oczyszczać ścieki.

Ale to nie wszystkie zalety tego typu oczyszczalni. Jest ona także niemal bezzapachowa oraz możliwa do zamontowania niemal wszędzie, nawet na małych działkach. Poziom wód gruntowych także nie ma większego znaczenia dla montażu tego typu oczyszczalni.

Bakterie właściwe dla przydomowej oczyszczalni ścieków

Nie ma jednych właściwych bakterii do wszystkich przydomowych oczyszczalni. Szukając tego typu biopreparatów można się natknąć na te dedykowane do użycia w osadnikach gnilnych oraz te do oczyszczalni z napowietrzaniem. Osadniki gnilne wymagają użycia bakterii tlenowych, takie też bakterie świetnie oczyszczają zanieczyszczenia w napowietrzanych zbiornikach.

Bakterie są dla oczyszczalni niezwykle ważne, ponieważ ich działanie opiera się na likwidacji fetorów, higienizacji oraz redukcji rozwoju grzybów, pleśni i bakterii chorobotwórczych w przydomowej oczyszczalni, a także udrożnieniu systemów kanalizacyjnych i drenażowych i upłynnieniu osadów dennych w zbiornikach. Istnieje wiele zalet ich stosowania, wśród których wymienić można obniżenie ilości siarkowodoru oraz amoniaku, upłynnienie biomasy czy też redukcja wszelkich wspomnianych już patogenów.

Biopreparaty w postaci bakterii oraz enzymów dodaje się zwłaszcza na początku działania oczyszczalni, ale istnieją także sytuacje, gdy ich podanie jest konieczne. Do tego typu sytuacji należy np. przerwa w dopływie ścieków, przerwa w napowietrzaniu reaktorów biologicznych, nadmierna ilość tłustych ścieków czy te skok temperatury.

W zależności od tego co preferujemy, bakterie i enzymy są dostępne w postaci granulatów, kapsułek lub proszku. Wszystkie znajdziecie pod tym adresem Sklepekozet.pl.

Zobacz inne artykuły

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *