Babka Tower

Babka Tower – czyli 100-metrowy budynek mieszkalny w Warszawie.

Babka Tower w Warszawie

Pamiętacie artykuł dotyczący budynku Rondo1? Dzisiaj macie możliwość zapoznać się wieżowcem Babka Tower, czyli drugim najwyższym budynkiem mieszkalnym w Warszawie. Jest wysoki na ponad 100 metrów ze swoimi 28 piętrami i łączy w sobie również funkcje usługowe.

Babka Tower jako wysokościowiec

Budynek został oddany do użytku w 2000 roku. Znajduje się on na warszawskim Muranowie, blisko Masztu Wolności. Zaprojektowało go biuro JEMS architekci. Całkowita powierzchnia jaką ma Babka Tower to prawie 85 tyś. metrów kwadratowych.

Bryła składa się z dwóch części – wieży 28 piętrowej i niższej posiadającej 10 pięter. Forma jest bardzo prosta i połączenie w sobie dwóch brył powoduje, że projekt architektoniczny jest warty zauważenia. Cały budynek z wysoką wieżą i niższą częścią, będącą po prostu wysokim i szerokim blokiem, lekko zaokrąglonym przynosi na myśl architekturę sakralną. Wyższa część przypomina kościelną wieżę na osi, a blok nawę. Wieża jest lekko uwypuklona od strony północnej co nadaje jej bardziej dynamicznej formy, która jak kadłub statku rozcina przestrzeń przed sobą, choć zastosowany kąt nie jest ani trochę ostry. Charakterystyczna jest symetria i dzięki odpowiedniemu rozmieszczeniu otworów okiennych scentralizowanie uwagi na osi. Niższa część jest urozmaicona przez to, że składa się z kilku cienkich prostokątnych części dostawionych do siebie i zmniejszających się.

Budynek nie posiada żadnych detali, czy dekoracji architektonicznych. W zewnętrznych elewacjach zastosowano natomiast kamień, panele ceramiczne oraz okładzinę aluminiową. Ze względu na swoją lokalizację oraz działkę, na której został usytuowany, był bardzo dużym wyzwaniem dla architektów. Jest on niezaprzeczalną dominantą, sąsiadując z centrum handlowym „Arkadia”, rondem AK „Radosław” i Masztem Wolności.

Zobacz również

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *