7-rzeczy-ktorych-nauczylismy-sie-ze-zle-zaprojektowanych-lazienek

7 rzeczy, których nauczyliśmy się ze źle zaprojektowanych łazienek

Źle zaprojektowane łazienki

Łazienka, poza zapewnieniem estetycznych doznań, winna być funkcjonalna i praktyczna. Z łazienki korzysta się wielokrotnie w ciągu doby, dlatego dobrze przemyślany projekt jest podstawą. Bez specjalistycznej wiedzy łatwo o popełnienie błędów. Poniżej 7 rzeczy, których nauczyliśmy się ze źle zaprojektowanych łazienek.

1. Odpowiednie odległości to podstawa

Po łazience powinniśmy poruszać się swobodnie. Wyjście z wanny czy prysznica powinno być bezpieczne i komfortowe. Niezachowanie odległości pomiędzy urządzeniami znacznie utrudnia korzystanie z sanitariatów i sprzętów. Wolna przestrzeń nie powinna być mniejsza, niż 65×110 cm, przy prysznicu 70×90 cm, a przy wannie 70X100. Powyższe wymiary to absolutne minimum, aby łazienka była funkcjonalna i bezpieczna w użytkowaniu.

2. Należy pamiętać o bezpieczeństwie

W łazienkach często są montowane piecyki gazowe. Mimo że nowoczesny sprzęt spełnia warunki bezpieczeństwa, zawsze należy brać pod uwagę ewentualne awarie i ryzyko zaczadzenia. W projekcie łazienki z piecykiem gazowym powinno się uwzględnić urządzenia dodatkowe, takie jak czujnik czadu i sygnalizator gazu. Płytki podłogowe powinny mieć antypoślizgową powierzchnię. Warto również zainwestować w maty antypoślizgowe.

łazienka stylowy prysznic

3. Wszelkie widoczne odprowadzenia niszczą estetykę

Widoczne, niezamaskowane odprowadzenia rzutują na całokształt pomieszczenia. Nie dość, że są nieestetyczne, to jeszcze wymagają czasochłonnego czyszczenia. Rury, syfony i odprowadzenia ściekowe można skutecznie maskować przemyślaną zabudową.

4. Wygląd jest równie ważny, co funkcjonalność

Nawet najbardziej funkcjonalna łazienka nie zachwyci, gdy będzie wyglądać nijako. Warto odpowiednio przemyśleć i dobrać meble i urządzenia, aby stanowiły spójną całość i cieszyły oko. Materiały powinny być łatwe w czyszczeniu i odporne na wilgoć i uszkodzenia. Akcesoria łazienkowe powinny stanowić biżuterię dla całości i nienachalnie przykuwać wzrok. Detale, takie jak baterie łazienkowe, są równie ważne, co ogólny wygląd.

5. Wysoki brodzik jest przeszkodą

Zbyt wysoki brodzik jest niefunkcjonalny i może stanowić niebezpieczeństwo, przede wszystkim dla najmłodszych i najstarszych użytkowników. Lepszym rozwiązaniem jest brodzik wpuszczany w podłogę, albo nieco (maksymalnie parę centymetrów) wystający ponad nią. Skromy wygląd prysznica urozmaici i dopełni elegancka bateria prysznicowa.

łazienka wanna

6. Wentylacja to podstawa

Odpowiednia cyrkulacja powietrza to brak pleśni i zagrzybienia. Dobry przewiew niweluje skraplanie się pary wodnej na szybach okien, ścianach i posadzce. Zagrzybienia są nie tylko nieestetyczne, ale i niebezpieczne dla zdrowia. W dobrze zaprojektowanej łazience jest nawiew i wywiew odprowadzający na bieżąco wilgoć. Należy pamiętać o regularnym czyszczeniu wentylacji.

7. Feng shui ma znaczenie

Filozofia feng shui ma znaczenie nie tylko w wymiarze duchowym, ale i praktycznym. Zgodnie z feng shui przez otwartą deskę sedesową uciekają pieniądze, a w praktycznym ujęciu jest zwyczajnie niehigieniczne – mikro krople wody z sedesu osadzają się na pobliskich powierzchniach. Ostre przedmioty to nie tylko „zatrute strzały”, ale przede wszystkim niebezpieczeństwo dla użytkowników. Żywioł wody dominujący w łazienkach winien być koło siebie- ma to także praktyczne znaczenie z punktu widzenia przyłączeń do urządzeń.

Zobacz inne artykuły

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *