13 WESTIVAL ARCHITEKTURY w Szczecinie

Rusza 13. Westival Sztuka Architektury w Szczecinie!

13. Westival Architektury w Szczecinie

[ratings]

Westival Architektury jest unikatową inicjatywą Stowarzyszenia Architektów Polskich Oddział Szczecin (SARP Szczecin). To jedno z najstarszych i najważniejszych w Polsce przedsięwzięć dedykowanych sztuce architektury, oraz wnikliwemu i wszechstronnemu spojrzeniu na miasto, nie tylko w kontekście architektonicznym czy urbanistycznym, ale przede wszystkim społecznym.

Westival Architektury to prezentacje, prelekcje, wykłady, warsztaty, wystawy, filmy, wycieczki, promocje publikacji i przede wszystkim esencjonalne rozmowy o mieście. Każda z edycji toczy się wokół wybranego hasła. Tegoroczny, trzynasty Westival toczyć się będzie wokół pojęcia „KOSMOSPOLIS. Przyszłość miast”.

Westival Architektury to interdyscyplinarny festiwal otwartych pytań i próba odpowiedzi na nie. Sednem jest SPOTKANIE, a temat jeden: ARCHITEKTURA. Kontekstów znacznie więcej: czym jest, albo czym powinna być, jaka powinna być i dlaczego, komu i jak ma służyć? Westival Architektury ma jeden cel – zgodnie z myślą, że sztuka architektury wyrasta z piękna i zrozumienia potrzeb człowieka, pragnie przekształcić miasto w dzieło sztuki, albo w takie jego pojmowanie przez „publiczność”. Kilkudniowe święto architektury ma uwrażliwiać jej odbiorców, czyli wszystkich. Ma też stanowić platformę integracji oraz informacji zwrotnej dla twórców architektury.

Kiedy, gdzie i czego dotyczy 13. Westival Architektury 

13. Westival Architektury odbędzie się między 15 a 27 października 2019 roku jak co roku w Szczecinie. Hasłem przewodnim jest KOSMOSPOLIS. PRZYSZŁOŚĆ MIAST, a centralną przestrzenią zdarzeń legendarne Kino Kosmos (obecnie rewitalizowane). Zatem w programie 13. Westivalu Architektury – obok wystaw, wykładów, prezentacji, prelekcji, dyskusji, projekcji filmowych, warsztatów dla najmłodszych – znalazło się także huczne świętowanie 60. urodzin Kina Kosmos. Organizatorem Westivalu jest Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Szczecin.

Główna wystawa na Westivalu w Szczecinie

Osią trzynastego wydania Westivalu Architektury jest wystawa „Future Living. Duńskie miasta przyszłości”. Szczecin jest jej trzecim przystankiem w Polsce – po prezentacjach w Warszawskim Pawilonie Architektury „Zodiak” oraz poznańskim „Bałtyku”. Wystawa przygotowana przez Duński Instytut Kultury w Warszawie stanowi przegląd wyzwań, przed którymi stoi obecnie świat oraz nowych możliwości budowania wspólnej przyszłości w sposób zrównoważony, zarówno w Danii, jak i w innych krajach.

„Future Living…” koncentruje się na kilku z siedemnastu Celów Zrównoważonego Rozwoju ogłoszonych w ramach agendy Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ), w których urbanizacja, klimat i jakość życia wskazane zostały jako jedne z najważniejszych globalnych wyzwań. Wystawę „Future Living. Duńskie miasta przyszłości” można oglądać przez cały czas trwania Westivalu w Centrum Kosmos Art&Business (godziny otwarcia w szczegółowym programie).

 

Program 13. Westivalu Architektury

Zobacz pełen program dotyczący 13. Westivalu, co i kiedy można zobaczyć w Szczecinie między 15 a 27 października 2019. 

Program do pobrania: Program_13_Westival_Architektury

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *